Çeşme ‘de Dondurma Veli Usta ‘da Yenir

logoÇeşme ‘ye gitmişken meşhur Veli Usta ‘da dondurma yemeden dönmek olmaz sözleriyle koyulduk yine Ilıca yollarına. Tatilimizin son günlerine gelmişken arabamızı Ilıca Otel otoparkından aldık ve yine kafamıza göre gezmeye başladık. Ilıca ‘yı bilenler için söylüyorum, sahilde Migros ‘un olduğu yere arabayı park edip sahil boyunca yürümek gerçekten keyif veriyor ve her yürüyüşümüzde Veli Usta Dondurmacısı da gözümüzden kaçmıyordu. İşte gün o gündü ve ufak bir sahil turundan sonra sıra şiddetle tavsiye edilen dondurmanın tadına bakmaktı.

Paylaşımı hazırlarken bir yandan Veli Usta ‘nın kendi sitesinden şubelere göz atıyorum. Bizim gittiğimiz yerin haritası

Veli Usta Harita

Veli Usta ‘nın şubeleri ;

Merkez 5200   Sok. No:44/A Ilıca – ÇEŞME – İZMİR 0232 723 00 83
Şube 5133 Sok. No:20/A Ilıca – ÇEŞME – İZMİR 0232 723 40 00
Şube Uğur Mumcu Cad. No:6 /F Alaçatı – ÇEŞME – İZMİR 0232 716 08 80
Şube 4218 Sok. No:48/B Dalyan – ÇEŞME – İZMİR 0232 724 83 83
Şube 5216 Sok. No:10/C Şantiye – ÇEŞME – İZMİR 0232 723 50 94
Şube Sahil Yolu No:5/A Çandarlı – DİKİLİ – İZMİR 0232 673 07 95
Şube Sahil Cad. No:61/A Çandarlı – DİKİLİ – İZMİR 0232 673 07 96

 

Veli Usta ‘nın dondurma tarifi

veli-usta-mavi-dondurmaÇeşme ‘nin temiz havasında, 1001 çeşit şifalı ot ile beslenen keçilerin sütlerinden bu dondurmaların yapıldığı söyleniyor. Sütün doğallığının bozulmaması için üretim tesisine krom tanklarda taşınır. Türkiye ‘nin her köşesinden toplanan sahlepler daha doğallığından arındırılmadan üretim tesisine getirilir ve burada ayıklandıktan sonra yıkanır ve Veli Usta ‘ya özel kazanlarda kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra üretim tesisinin terasına serilir ve kurutulur. Kuruyan sahlepler yanmaması için eski bir değirmende kontrollü şekilde günlerce çekilir ve son aşama olarak özenle sağılan keçi sütüyle birleşir ve ortaya bu mükemmel dondurma çıkar.Veli Usta ‘da dondurma çeşitleri o kadar fazla ki say say bitmeyen cinsten diyebilirim; sakız, çikolata, bal badem, karamel, antep fıstığı, karadut, kavun, çilek, limon, bisküvi, nane, ceviz, damla çikolata, tahin ve bunun gibi daha bir çoğu ve hepsini tatmasam da hemen hemen hepsinin aynı güzellikte olduğunu duydum ve okudum 🙂

Ben bal badem ve Çeşme denince akla gelen tatlardan biri olan damla sakızını tercih ettim.

Veli-Usta-Dondurma-profiterol-izmirTadına bakar bakmaz farkı hissedebileceğiniz lezzette dondurma yapıyor Veli Usta . Dondurmayı severim ama özellikle gidelim de yiyelim hevesim hiç olmadı. Neredeyse ilk defa özel olarak bir dondurmacıya gittiğime bu kadar sevindim. Mükemmel bir keyif, mutlaka tatmanızı tavsiye ediyorum. Veli Usta ‘yı sırf dondurmacı olarak düşünmeyin, bunun yanında birbirinden güzel sütlü tatlılarını da deneyebilirsiniz. Benim dondurma keyfim külahta olduğundan ben bu şekilde tercih ettim, siz kağıt helva arasında veya supangle, kazandibi gibi sütlü tatlılarla birlikte bu lezzeti tadabilirsiniz.  Ben sadece dondurma yediğim için lezzet testi yapamasam da bundan sonra ki Çeşme tatilimde eksiklerin tamamlanacağını söylemek isterim. Dondurması bu kadar lezzetli olduğuna göre tatlılarını da denemeye değer diye düşünüyorum.

 

İnternet sitesine göz attığımda Veli Usta 5 ana kategoride müşterilerine hizmeti veriyor.

Pasta ( ayrıntılı liste )

Tatlı ( ayrıntılı liste )

Dondurma ( ayrıntılı liste )

Kahvaltı ( ayrıntılı liste )

İçecek ( ayrıntılı liste )

Ayrıca Franchise ve Online alışveriş hizmeti verdiğini fark ettiğim Veli Usta ‘nın bu hizmetiyle ilgili bilgi almak isteyenler için resmi sitesine bakmalarını tavsiye ederim.

Özet olarak Veli Usta dondurmalarını, Çeşme tatili yapacak olanların mutlaka tatması gereken bir lezzet olarak görüyorum.

Bir sonraki paylaşımımda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.