Çeşme Tatil Rehberimizi Okumadan Çeşme Tatili Yapmayın

Son 5 sene içerisinde yaptığımız 3. Çeşme tatilimizden sonra kapsamlı bir Çeşme Tatili Rehberi yayınlama zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Bu paylaşımımız Çeşme Tatili yapacaklar için çok faydalı bilgileri barındıracak. Bunun garantisini şöyle verebilirim, kendimiz için Çeşme’ye gitmeden önce nasıl bir araştırma yapıyorsak aynı şekilde burada sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Çeşme Tatili Rehberi ‘nin içeriği genel olarak Çeşme’ye Nasıl Gidilir, Çeşme yolculuğu sırasında nerelerde mola verilir ve ne yenir, Çeşme’de nerede konaklanabilir, Çeşme’de gezilecek yerler, Çeşme’de denize girilecek yerler ve Çeşme’de ne yenir gibi bilgileri içerecek ve bu yazımızı okuduktan sonra Çeşme’ye önceden gitmiş gibi bilgi sahibi olacaksınız.

Konumuza giriş yapmadan önce Çeşme’de tatil yapmak isteyenlere bir kaç şey söylemek istiyoruz. İzmir ‘in en güzel tatil beldelerinin başında gelen Çeşme’de yapacağınız tatil unutamayacağınız güzellikte olabilir. Tabi bunun için yapacaklarınızı düzenli bir şekilde planlamanız emin olun sizin için çok büyük rahatlık olacaktır çünkü burada yapacağınız tatil Akdeniz ‘de yapacağınız tatilden tamamen farklı. Kendinizi otele kapatıp 1 hafta geçireceğini düşünenler çok yanılıyor, bundan dolayı rehberimizi dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Şimdi madde madde anlatacağımız Çeşme Tatili Rehberimize geçebiliriz.

1 – Çeşme’ye Nasıl Gidilir

Çeşme Tatili Rehberi ‘mizin ilk adımı hangi yolu kullanacağımızı belirlemekten geçiyor. Biz Çeşme’ye Nasıl Gidilir sorusuna Google haritalarını kullanarak cevap vereceğiz. Haritada da gördüğünüz gibi Çeşme’ye gidebileceğiniz 2 alternatif yol bulunuyor. Bunlardan biri uzun zamandır kullandığımız eski yol diğeri ise 2019’un sonlarında hizmete giren yeni yol. Bunlardan hangisini kullanacağınız sizin tercihinize kalmış. Biz önceki yıllarda mecburen eski yolu kullanıyorduk ve yaklaşık 6 saatlik bir yolculuğumuz oluyordu. Yeni yol ise bu süreyi yaklaşık 4 buçuk 5 saat seviyelerine çekiyor ama gidiş dönüş(köprüyü kullanmadan) 250 TL ‘ye geliyor, bunu da bildikten sonra seçiminizi yapabilirsiniz.

Bana kalırsa iki yol arasında çok büyük farklar yok, sizler için denediğim yeni yolu 2020 yaz tatilinde gidişte olmasa da dönüşte belki kullanabilirim. ( Tatil bitecek zaten bunalım en hızlısından eve dönme planı yaparsam 🙂 )

2 – Çeşme Yolculuğunda Mola Verilecek Yerler

Şimdi geldik yolculuğunuz sırasında dinlenebileceğiniz ve karnınızı doyurabileceğiniz duraklara. Yeni yol 2019 yılı sonlarına doğru hizmete girdiği için fazla bir alternatif bulunmuyor. Eski yolda ise farklı farklı alternatifler mevcut. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak Gemlik Köfteci Yusuf, Susurluk Yasa Dinlenme Tesisleri, Susurluk Yörsan Tesisleri, Manisa Ceren Tur ( favorimiz ) tesisleri vs.

Yeni yol üzerinde de çok sayıda tesis hizmete açılacak gibi dursa da bunun için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Çünkü tesisler henüz tamamlanmamış ama yinede mola verip bir şeyler atıştırabileceğiniz Oksijen tesisleri mevcut. Biz yeni yolun Altınova-Bursa arasındaki oksijen tesislerinin hemen hemen hepsini yolculuklarımız sırasında ziyaret ettik ve çokta memnun kaldık. İster alışveriş yapar, isterseniz yemek yer yada oturup kahvenizi keyifle içip dinlenebilirsiniz.

Tahminime göre 2020 ortalarına doğru İstanbul-İzmir otobanı üzerindeki tesislerin hemen hemen hepsi hizmete açılır. Bu durumda bu yolculuğunuz çok daha keyifli bir hal alabilir.

3 – Çeşme’de Konaklama

Şimdi gelelim Çeşme Tatili Rehberi ‘mizin konaklama bölümüne. Bundan sonra yazacaklarım tatiliniz için çok önemli kalemler olacaktır.

Biz bu konuyla ilgili 3 farklı konaklama alternatifini sizler için değerlendirme fırsatı bulduk. Yapacağınız tercih sizin yapmak istediğiniz tatille orantılı olarak değişebilir.

1.tercih olarak, ben 5 yıldızlı otelde rahat bir tatil yapmak istiyorum diyenlere. Ilıca bölgesi tam size göre. Neden Ilıca diyenlere ise şu şekilde cevap verelim çünkü Ilıca Çeşme’nin oteller bakımından en zengin bölgesidir. Boyalık ve Alaçatı’da da oteller bulunuyor ama Ilıca ‘yla yarışmaları imkansızdır, zaten gittiğiniz de bunu göreceksiniz 🙂

Ilıca Otel Tavsiyesi : Ilıca bölgesinde kalacaklara tavsiye edeceğimiz oteller arasında 2015 tatilimizde kaldığımız Ilıca Otel bulunuyor. Bununla ilgili detaylı bir paylaşım yapmıştık göz atmak isteyenler Ilıca Otel Spa & Wellness Thermal Resort adlı paylaşımımızı okuyabilirler.

ılıca en iyi oteller

Ayrıca bölgede konaklayabileceğiniz diğer 5 yıldızlı oteller ise Sheraton Otel, Altın Yunus ve Radisson Blu ‘dur. Altın Yunus oteli 4-5 yaşlarındayken hatırlıyorum, bölgenin en büyü oteliydi. Buradan anlayacağınız üzere biraz eski ama kalitesinden ödün vereceğini sanmıyorum. Sheraton Otel zaten bölgenin en güzel yerinde konumlanmış, Ilıca plajının göbeğinde mükemmel bir tesis. Radisson Blu ise, Altın Yunus ve Ilıca otel arasında kalan güzel bir tesis.

Bize göre hepsini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz ama şunu da belirtmek gerekir, bu otellerin kalitesi fiyatlarına yansır 🙂

2. tercih ben Alaçatı’ya yakın olup akşamları gezip eğlenmek istiyorum diyenlere. Ilıca arabayla Alaçatı’ya maksimum 10 dakika sürse de Alaçatı’da bulunan butik otellerin yerini tabi ki de tutamaz. Bundan dolayı Alaçatı ‘da bulunan çok sayıda butik otel arasından tercih yapabilirsiniz.

alaçatı butik otel tavsiye

Alaçatı Butik Otel tavsiyesi isteyenlere ise, Aladi, Simira Alaçatı, Cocopalm Boutique Alaçatı bu 3 otelden birinde konakladık diğer ikisinde de yakın dostlarımız konakladı ve tavsiye ediyoruz.

3. tercih ise villa/ev kiralama. Biz 2019 yılı yaz tatilimizde bu konaklama yolunu denedik. Ilıca bölgesinde bulunan bir villayı 2 aile olarak kiraladık ve çokta memnun kaldık. Villa hem bizim hemde Doruk paşa için çok uygundu. Müstakil, bahçeli dubleks bir yerdi, temizliği çok güzel yapılmış evdeki mobilyalar yeni. Gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz ayrıca bizim memnun kalmak için diğer sebebimiz ise 🙂 , öğle ve akşam yemeklerinin büyük bir kısmını dışarıda farklı lezzet duraklarında yememizden.

çeşme kiralık villa airbnb

Sabah kahvaltılarımızın kurtarıcısını da hatırlatmadan yapamam tabi 🙂 Her sabah sıcacık, tazecik, lezzetli mi lezzetli ürünleriyle kahvaltılarımıza lezzet katan Yıldız Boyoz ve Kumru Fırını bu konaklama yolunu tercih edeceklere kurtarıcı niteliğinde olacaktır.

Şunu da söyleyelim bizim gibi öğle ve akşam yemeklerinin büyük bir kısmını dışarıda yemeyi tercih ederseniz Ilıca ‘da 5 yıldızlı otele verdiğiniz kadar olmasa da bir tık altında masraf yapabilirsiniz 🙂

Villa kiralama tarafında direk isim ve telefon vermemiz uygun olmayabilir. Bundan dolayı isteyenler iletişim bölümünden bana mail atarsa Ilıca ve Alaçatı bölgesinde birer tavsiyem olacaktır.

4 – Çeşme’de Denize Girilecek Yerler

Bu konu Çeşme Tatili Rehberi ‘nin ve Çeşme’de yapacağınız tatilinin bize göre en can alıcı noktalarından biri, çünkü bölgede denize girilecek o kadar çok plaj var ki bunlardan bir haber olmanız bizi gerçekten üzer. Bunun dışında aşağıda birazdan belirteceğim detaylı Çeşme’de Denize Girilecek Yerler adlı paylaşımımız da söylediğim gibi bölge hava durumu konusunda biraz dengesiz 🙂 Bir gün deniz çarşaf gibiyken bir bakmışınız sonraki gün dalgadan denize girilmiyor. İşte bu gibi durumlarda Çeşme’nin diğer bölgelerinde çarşaf gibi bir denizde yüzme şansınız da var 🙂

Dharma Beach Club

Şimdi yukarıda da bahsettiğim gibi farklı bir yönlendirme yapacağım çünkü bu başlıkla ilgili o kadar detaylı bir paylaşım yaptım ki tekrar tekrar burada yazmam daha zor olacak. Görmeniz açısından aşağıda Çeşme’de denize girebileceğiniz halk plajları ve özel plajların haritasını ekliyorum. Daha detaylı bilgiye sahip olmak için Çeşme’de Denize Girilecek Yerler Hakkında Detaylı Bir Paylaşım adlı yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Çeşme Halk Plajları Haritası

çeşme halk plajları haritası

 1. Ilıca Plajı
 2. Boyalık Plajı
 3. Kocakarı Plajı
 4. Ali Bostan Plajı
 5. Tekke Plajı
 6. Pırlanta Plajı
 7. Altınkum Plajı
 8. Kleopatra Koyu / Güvercinlik Koyu
 9. Delikli Koy
 10. Alaçatı Çark Plajı

 

Çeşme Beach Club Haritası

çeşme beach club haritası

 1. Aya Yorgi Koyu ( Shayna Beach Club,  Cove Ayayorgi, , Sole Mare ve Paparazzi Çeşme )
 2. Beach Of Momo
 3. Altınkum Plajı ( Fly-Inn, Esnaf On The Beach, Dharma Beach, Fun Beach, Montana Beach )
 4. Before SunSet Beach
 5. Paradiso Beach
 6. Isolee Plaga , Madeo Beach
 7. Rise Alaçatı Beach

 

5 – Çeşme’de Yemek Yenecek Yerler

Çeşme Tatili Rehberi ‘mizin bu bölümü yazarken sitemizde önceden yer verdiğimiz paylaşımları da ekleyerek Çeşme Lezzet Duraklarını listeleyeceğiz. Ayrıca bu konu biz veya arkadaşlarımızın gidip yeni yerler keşfetmesiyle güncelleneceği için canlı bir konu olacaktır, bundan dolayı belli aralıklarla takip etmeniz sizin için daha faydalı olacak. Sizlerde gidip tecrübe ettiğiniz ve beğendiğiniz yerleri bizlerle yorum yap bölümünden paylaşırsanız burada hep beraber çok güncel ve faydalı bir rehber yayınlamış oluruz.

Çeşme’de Kahvaltı Yapabileceğiniz Yerler

Bu bölümde günün ilk ve en önemli öğünü hakkında tercih edebileceğiniz bir kaç lezzet durağı paylaşacağız. Bu bölüm daha çok ev/villa kiralama ile konaklama yolunu tercih edenlere yarayacak olsa da otel tercihi yapanlarda değişiklik olsun diye değerlendirebilirler.

çeşme kahvaltı yapılacak yerler

Yıldız Fırın Boyoz ve Kumru : Ilıca bölgesinde bulunan bu küçük işletme sayesinde 2019 yılı yaz tatilimizin kahvaltıları o kadar lezzetli ve keyifli bir hal aldı ki bundan sonra her gidişimiz de mutlaka tekrar tekrar uğrar, gidenlere de mutlaka tavsiye ederiz. Özellikle kumru ekmeği ve boyozunu daha fırından çıkar çıkmaz alabilirseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Birbirinden güzel bu lezzetleri ister evinizde isterseniz lezzet durağının bahçesinde yiyebilirsiniz. Yerinde deneyeceklere ( ÇEŞME’DE KAHVALTININ EN GÜZEL ADRESİ YILDIZ FIRIN BOYOZ VE KUMRU )önceki yaptığımız paylaşımda (  da detaylı şekilde anlattığımız üzere, ortak işletme gibi çalışan yan taraftaki çay ocağından söğüş, yumurta,peynir ve çay sipariş edin, bundan sonrası anlatılmaz yaşanır 🙂 Burası dışarıdan bakıldığında sıradan, küçük bir yer gibi gözükebilir ama girip lezzetleri denediğinizde insanın gözünde öyle bir büyüyor ki anlatmakla anlaşılmaz türden 🙂

Adres : Altınyunus, 3215. Sk. No:30, 35930 Ilıca/İzmir

Reyhan Pastanesi : Yine Ilıca bölgesinde yer alan ve bize göre bölgenin en kaliteli duraklarından biri olan Reyhan Pastanesi‘ne geldi sıra. Biz daha önceden yazdığımız yazımızda (İzmir’in dillere destan pastanesi Reyhan Pastanesi) tüm ürünlerini öve öve bitirememiştik ama övülmesi gereken diğer bir tarafı unutmuşuz, kahvaltısını. İster standart kahvaltı tercihi yapar keyfinize bakarsınız isterseniz de menüde bulunan börek,çörek, poğaça v.b. ürünlerle kendi zevkinize göre bir kahvaltı oluşturup karnınızı doyurabilirsiniz. Kahvaltınızı bergamotlu çay ile yapmayı kesinlikle unutmayın.

Fiyatlar biraz yüksek gelebilir ama emin olun verdiğinizden fazlasını alacaksınız.

Adres : Altınyunus, 3435. Sk. No:31, 35930 Çeşme/İzmir

Çeşme Bazlama Kahvaltı

Saymadım ama 37 çeşit olduğunu söylenen reçelleri, 12 çeşit söğüş tabağı, 3 çeşit ikram,menemen ve bazlama bunların hepsini bir masada düşünün 🙂 İşte böyle bir kahvaltı durağı Çeşme Bazlama Kahvaltı. Doymadan kalkmak yok sloganının tam anlamıyla karşılığını alabileceğiniz bu lezzet durağının bir diğer şubesi de Alaçatı Port’ ta açılmış. Değerlendirebilirsiniz pişman olmazsınız. Çeşme Bazlama Kahvaltı Salonunun resmi sitesine buradan bakabilirsiniz.

Adres : Dalyan, 4202. Sk. No:8, 35930 Alev Ada/Çeşme/İzmir

Zeytinaltı Kahvaltı Evi Alaçatı

Yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alan, bahçesinde çeşit çeşit sebzeler yetişen ve bu yetişen ürünlerle sofranızı donatan güzel mi güzel bir lezzet durağı Zeytinaltı. Bölgede kahvaltı yapmak isteyenler için güzel bir lezzet durağı. Daha detaylı bilgi için kendi sitesine buradan bakabilirsiniz.

Adres : Alaçatı, 12080/2 Sokak No:34, 35000 Çeşme/İzmir

Çeşme’de Atıştırmalık için Yerler

çeşmede yemek yenecek yerler

Reyhan Pastanesi : Kahvaltı yapılacak duraklar arasında yer verdiğimiz Reyhan Pastanesi aynı zamanda öğle atıştırmalıkları içinde birebir. Birbirinden lezzetli ürünleriyle mideniz bayram edecek 🙂 Menüsüne detaylı göz atmak isterseniz buraya buyurun, daha detaylı bilgiler için ise İzmir’in dillere destan pastanesi Reyhan Pastanesi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Adres : Altınyunus, 3435. Sk. No:31, 35930 Çeşme/İzmir

Yıldız Fırın Boyoz Ve Kumru : Bu lezzet durağına sadece sabah saatlerinde değil gün içerisinde de açlığınızı bastırmak için gidebilirsiniz, gittiğinizde tezgahta gördüğünüz her şeyi deneyebilirsiniz. Hepsi taze olacağından pişman olmazsınız.

Adres :Altınyunus, 3215. Sk. No:30, 35930 Ilıca/İzmir

Kumrucular : Bu bölümde özellikle bir yer ismi söylemiyorum çünkü hemen hemen hepsinin tatları birbirine yakın. İzmir’in meşhuru kumru çok acıktığınızda hem pratik hem lezzetli bir seçim olacaktır. Ilıca, Alaçatı ve Çeşme bölgelerinin hepsinde kumruculara denk gelebilirsiniz, gidip yemedik demezsiniz 🙂

Doruk Döner : Ilıca bölgesinde hizmet veren Doruk Döner ‘de öğle saatlerinde acıkan karnınızı doyurmak için güzel bir durak olacaktır. Hızlı bir atıştırmalık için güzel tercih.

Adres : Şifne Cd. Kumluk Sk. No:24 Ilıca Çeşme

Dost Pide : Adı Çeşme sınırları dışına çıkan bir lezzet durağına geldi sıra. Bize göre hayatımızda yediğimiz en güzel pide sizde denemek istemez misiniz 🙂 Dost Pide hakkında önceden çok şeyler yazdık, detaylı şekilde bilgi sahibi olmak isteyenler Ilıca ‘da Pide Nerede Yenir ? ( Dost Pide Ilıca / Çeşme ) adlı paylaşımımızı okuyabilir.

Adres : Celal Bayar, 5152 Sok. No:27, 35930 Çeşme/İzmir

İmren Lokantası : Çeşme merkezde bulunan İmren Lokantası bölgenin belkide en köklü esnaf lokantası. Benim 27-28 sene önce bile aynı yerde hatırladığım bu lezzet durağı hala günün öğle saatlerinde mükemmel lezzetleriyle tıka basa dolu oluyor. Çeşme ‘de karnınız acıkırsa denemenizi tavsiye ederim ama geç saatlere kalırsanız çoğu yemek tükenmiş olacaktır.

Adres : Çeşme Atatürk Bulvarı No:12 Çeşme/İzmir

Veli Usta : Ilıca bölgesinde yer alan Veli Usta bunaldığınız zamanlarda bir kurtarıcı gibi imdadınıza yetişir. Lezzetli ve çeşit çeşit dondurmaları denemeye değer. Daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Adres : Ilıca Mahallesi 5133 Sokak No:20/A

Rumeli Pastanesi : Çeşme merkezde yer alan bu lezzet durağı anlata anlata bitiremeyeceğimiz yerlerden biri. Dondurmaları, tatlıları o kadar lezzetli her gittiğinizde tekrar yemek isteyeceksiniz. Gün içerisinde sakin olsa da akşam hava karardığında önündeki kalabalığı gördüğünüzde anlayacaksınız ne kadar sevilen bir lezzet durağı olduğunu. Rumeli Pastanesi hakkında önceden yaptığımız paylaşım sizlere çok daha detaylı bilgiler verecektir.

Adres : İsmet İnönü, 3435. Sk. No:46, 35930 Çeşme/İzmir

Çeşme’de Yemek Yenecek Restoranlar

çeşmede balık nerede yenir

Asma Yaprağı : Geçen sene Urla tatilimizde gittiğimiz Beğendik Abi ‘yi anımsatan bu lezzet durağı, aslında gelişime ayak uydurmuş bir esnaf lokantası havasında Beğendik Abi gibi. Genel anlamda Urla’daki lezzet durağına göre daha lüks ve modern.  Meşhur Ege zeytinyağlılarını tadabileceğiniz Asma Yaprağı çok güzel bir tercih olacaktır. Fiyatlar biraz yüksek ama bölge ortalamasına göre uygun.

Adres : Alaçatı Mahallesi, 1005 Sok. No:50, 35930 Çeşme/İzmir

Fahri’nin Yeri : Bir balıkçı barınağı içinde, taze ve lezzetli deniz mahsulleriyle süslenen bir sofra yanında güzel bir içecek daha ne istersiniz 🙂 Bize göre bölgenin en kaliteli balık restaurantları arasında. Tek handikap bölgede bu denli kaliteli hizmet veren mekanların hepsinde olduğu gibi fiyatlar. Biz her zaman tatilimizde, bir gece sonuna kadar paraya kıyıp böyle bir ödüllendirme yaptığımızdan Çeşme’de bu hakkımızı Fahri’nin Yeri ‘nde kullanıyoruz.

Adres : Port Alaçatı Balıkçı Limanı, Alaçatı, 35930 Çeşme/İzmir

Ildır Balık Fethi’nin Yeri : 2019 tatilimizde genel anlamda beğendiğimiz fakat balık fiyatlarından dolayı bir daha gelmeyi düşünmediğimiz Ildır Balık Fethi’nin Yeri ‘de değerlendirebileceğiniz başka bir alternatif. Ama şunu kesinlikle unutmayın balık seçimi yapmadan önce fiyatlarını sorun, bizim gibi sonradan pişman olmanızı istemeyiz. Ayrıca Ildır Balık hakkında yazdığımız detaylı yazı içinde bu bölüme bakabilirsiniz.

Adres : Yalı, 35930 Çeşme/İzmir

Dost Pide : Günün hemen hemen her saatinde kurtarıcınız olabilir 🙂 Akşam yemeği içinde değerlendirebileceğiniz Dost Pide Ilıca sadece pide değil diğer lezzetleriyle de sizleri çok memnun edecek. Hatta biz geçen sene gittiğimizde bir akşam yemeğini bu lezzet durağında yedik ve ben farklılık olsun diye Beyti Döner denedim, gayet güzeldi.

Adres : Celal Bayar, 5152 Sok. No:27, 35930 Çeşme/İzmir

6 – Çeşme’de Gezilecek Yerler

Bizim gibi tatile gittiğinde etrafta ne var ne yok gezip, görmek isteyenlerdenseniz merak etmeyin biz sizler için Çeşme Tatili Rehberi ‘mizde temiz ve güzel bir liste hazırladık.

Çeşme bölgesi 3 ana duraktan oluşuyor Alaçatı, Ilıca ve Çeşme. İlk olarak aşağıda 3 başlık altında yürüyüş yapabileceğiniz rotaları sizlerle paylaşalım, daha sonrasında bölge genelinde noktasal olarak görmenizi istediğimiz yerleri yazacağız.

Ilıca : Ilıca bölgesini Çeşme’nin ağır abisi gibi düşünün sessiz ve sakin bir yer.

Fazla bir seçeneğiniz yok esasında, aşağıdaki haritada gösterdiğim yol üzerinde akşam saatlerinde zaman geçirmek için kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Gidiş dönüş yaklaşık 1 saatlik ve gayet canlı bir yürüyüş rotanız var.

Çeşme : Ilıca’ya nazaran daha zengin bir yürüyüş güzergahı var. Zaten Çeşme’nin olayı yürüyüş, güneş battıktan sonra omuz omuza yürüyeceğiniz bir cadde. Adım başı ilginizi çekecek mağazalarla dolu, isterseniz Çeşme hatırası eşyalar, isterseniz giyim vs alabilirsiniz. Buranın bize göre en güzel kısmı Rumeli Pastanesi 🙂 Dondurmanızı alın yürüye yürüye gezin. Atatürk Bulvarının sonundan sahile Tekke plajının oraya inin ve başladığınız yere dönene kadar tekrar yürüyün.

Bu yürüyüş 30 dakikalık bir yürüyüş gibi gözükse de yolda dikkatinizi çekecek çok şey olduğundan bitirmeniz 1 saati geçer 🙂 Alternatif olarak Çeşme Merkez’den Çiftlikköy yoluna doğru da bir yürüyüş güzergahı bulunuyor. Bu yol Çeşme Merkez kadar hareketli olmasa da yürüyüşü spor amaçlı yapanlar için toplamda güzel bir rota oluşturuyor.


Alaçatı : Şimdi geldik günün en hareketli geçtiği yere. Alaçatı ‘yı detaylı şekilde gezmek isteyenlere tavsiyemiz sabah ve öğle saatlerinde gelip keşfetmeleri çünkü akşam hava karardıktan sonra sokaklarda adım atmak bile zor hale gelebilir. Sabah gelip keşfedin, akşam gelip keyfini çıkarın.

Alaçatı’ya geldiğinizde daha değirmenlere varmadan park yeri bulmaya çalışın çünkü Hacımemiş ‘ e yaklaştıkça bu imkansız bir hal almaya başlayacak. Aslında çok uzun bir rotanız yok ama kalabalığın ve merakın eklenmesiyle yorgunluktan adım atmak zor gelmeye başlayana kadar burada gezeceksiniz. Her sokağı ayrı güzel her sokağı ayrı canlı. Bölgede gecenin en canlı geçeceği yer Alaçatı’dır. Bizim genel olarak programımız 1 gece Çeşme Merkez, 1 gece Ilıca, 1 gün evde dinlenme, kalan günlerin her akşamı Alaçatı’da gezinti 🙂

Harita eklemiyorum çünkü gezeceğiniz o kadar çok sokak var ki harita yetersiz kalacak, bunu gittiğinizde daha iyi anlayacaksınız.

Eğer spor anlamında bir rota istiyorsanız bunun için size bir harita ekleyebilirim. Alaçatı’dan Ilıca’ya gidiş yolu üzerinde akşam saatlerinde yürüyüşü spor olarak yapan çok kişiye denk gelebilirsiniz. Rotanız aşağıdaki gibidir,

Bölge Genelinde Görmenizi İstediğimiz Yerler :

Çeşme Kalesi : Gün içerisinde Çeşme Merkez’e geldiğinizde değerlendirebileceğiniz bir durak. Özellikle zirvede karşılaştığınız manzara gerçekten çok hoşunuza gidecek.

çeşme kalesi

Tekne Turu :  Bölgede denizin keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda plaj bulunsa da tekne turlarının verdiği tadı hiç biri vermeyebilir. Çeşme Merkez sahilde bulunan stantlarla görüşüp, bu keyfi bir kere dahi olsa yaşamanızı isteriz.

Dalyan : Dalyan bölgesi bana göre Çeşme’nin en kaliteli yeri olabilir. Sakin, nezih bir yer. Marinasında hayran kalacağınız tekneler ve teknelerin yanında Dalyan Balık Restoranları, hepsi birbirinden kaliteli. Bir de gün batımını izleyebileceğiniz mükemmel manzarası.

Boyalık Bölgesi Peyzaj : Bir gün bölgede keşif amaçlı gezerken arabayı park edip denize ulaşana kadar sağa sola bakarak 2-3 sokak inelim dedik, iyi ki de  yapmışız. Bölgedeki evlere ve bahçe düzenlerine hayran kaldık. Hepsi belli ki özenle yapılmış ve bakımları gecikmiyor.  Bölgede bariz peyzaj yarışı var, farklı bir şey olduğu için paylaşmak istedik. 

Zaten 3-4 sokak sonra plaja çıkıyorsunuz, mayonuz üstünüzde ise atlayın bir de denize tam olsun 🙂

Su Altı Dünyası : Dalmaya merakınız var ise Çeşme Sahilde bulunan teknelere dikkatli bakın. Bunların hepsi tekne turu için değil bir kısmı da bölgede su altı zenginliklerinin olduğu yerlerde dalış yapabileceğiniz tekneler. Ben hiç denemedim ama hep aklımda yeri vardır 🙂

Çiftlikköy : Çiftlikköy’ün de kendine has değişik bir havası var. Lokasyon olarak Çeşme’ye yakın fakat genel anlamda yazlıkları olan insanların yaşadığı bir bölge. Sahilinde çok güzel balık ve deniz mahsulleri yapan lezzet durakları var. Çiftlikköy’ün esas olayı özel plajlarıdır. Bana göre bölgenin en değerli yerlerinden biri. Altınkum plajına Çeşme üzerinden gidenlerin mecburen geçecekleri yer. Görmenizde fayda var.

7 – Çeşme’de Yapılması Gereken Şeyler Nelerdir ?

 1. Ayayorgi Koyunda gündüz güneş ve denizin tadını çıkarın, akşam ise DJ’ler eşliğinde eğlencenin doruklarına çıkın.
 2. Çeşme’nin denizi her zaman mükemmeldir ama değişiklik olsun diye tekne turlarına katılıp daha büyüleyici yerler görebilirsiniz.
 3. Bölgenin pazarları ürünler bakımından çok zengindir. Denk gelirseniz pazara gitmenizi tavsiye ederiz.
 4. Çeşme’nin ot festivali bildiğinizi gibi dillere destan, denk getirebilirsiniz ne mutlu size.
 5. Mutlaka Altınkum ‘da özel bir plajda gününüzü geçirin.
 6. Bölgenin sembollerinden damla sakızı, mutlaka damla sakızı ile yapılan ürünler yiyin, hediyelik götürün.
 7. Bilmeseniz de Alaçatı’ya gidip rüzgar sörfü yapanları izleyin, izlemesi bile keyifli oluyor 🙂
 8. Balıkçılık gibi bir hobiniz varsa oltanızı mutlaka getirin. Bölge çupra,mırmır,levrek, karagöz bakımından çok zengindir.

Bizden şimdilik bu kadar, aklımıza geldikçe ekleyeceğimiz şeyler olacaktır ama neredeyse tamamını sizlerle paylaştık. Eksik kaldığını gördüğüm bölümleri ve sizlerden ekstra gelenleri zaman içerisinde ekleyerek Çeşme Tatili Rehberi ‘mizi güncelleyeceğiz.

Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

1 Comment

 • Okuduğum en detaylı tatil rehberlerinden birisi. Bu paylaşıma ne yazık ki tatil dönüşü denk geldik. Aslında şanslıyız çünkü tatile gittiğimiz gruptan biri önceden sizin gibi bir kaç kez Çeşme’ye tatile gitmiş, özet olarak şunu söylemek istiyorum, yazdıklarınızın büyük bir kısmını bir nevi rehber eşliğinde gezdik, gördük, denedik.
  Tek başımıza gitmiş olsak bunları bulmamız çok zordu, en fazla 1-2 seçeneğe denk gelebilirdik.
  Çeşme Tatili Rehberinizi, Çeşme tatili yapacak herkese tavsiye edeceğim ayrıca konuya eklemenizi istediğim bir yer olacak email ile tarafınıza göndereceğim.
  Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.