cesmede denize girilecek yerler

Çeşme’de Denize Girilecek Yerler Hakkında Detaylı Bir Paylaşım

Çeşme’de Denize Girilecek Yerler adlı bu paylaşımımız ile sizlere aşağıdaki konularla ilgili yeterli bilgi vermiş olacağımızı düşünüyoruz.

Bölgenin en çok tercih edilen halk ve ücretli plajları hangileridir ?
Bulunduğunuz bölgede aşırı rüzgardan denize girmekte zorluk mu çekiyorsunuz, Dalgasız bir deniz nasıl olur
Çocuklu aileler için denize girilecek en güvenli ve güzel ücretli ve ücretsiz plajlar hangileridir ?
En önemlisi ise Çeşme’ye gitmeden Çeşme’ye gitmiş kadar tecrübeli olacaksınız.

cesmede denize girilecek yerler

Şimdi konumuza geçebiliriz,

Ülkemizde yerli turizmin özellikle son 10 yılda tatil için tercih ettiği en kaliteli tatil yerlerinin başında geliyor Çeşme.

Bölgenin bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinin başında, akşama kadar masmavi deniz ve altın rengi kumun keyfini çıkarabileceğiniz mükemmel plajları ve hava karardıktan sonra Alaçatı ‘nın hareketli sokakları geliyor..

Biz son 5 yıl içerisinde yaptığımız 3 Çeşme tatili ile artık kendimizi Çeşme Tatil Rehberi yazmaya hazır hissettiğimiz için bu paylaşımı başlık başlık sizlerle paylaşmaya başladık. Bu paylaşımların sonunda oluşacak Çeşme Tatil Rehberi adlı konumuz ile sizlere Çeşme Tatili hakkında çok detaylı bir rehber hazırlamış olacağız.

Çeşme’de Denize Girilecek Yerler

Bildiğiniz ve aşağıdaki Çeşme haritasında gördüğünüz üzere bölge bir yarımada olup, hemen hemen her yerinde denize girmek mümkün. İlk olarak 1 numaralı bölge olan Çeşme Ilıca ‘dan başlayalım.

cesme plajlari haritasi

Ilıca Çeşme Bölgesinde Denize Girilecek Yerler :

Bu bölge Çeşme ‘nin adının duyulmasında en etkili bölge aslında. Bölgenin yıldızı ise Ilıca Halk Plajı.

Bölgenin en büyük plajı olan Ilıca plajı yaklaşık olarak 2 km uzunluğunda olup tamamen kumdan oluşmaktadır. Denizi ise hava rüzgarsız olduğunda her insanın hayallerini süsleyecek güzelliktedir. Denizde yürürken çevrenizde yüzen balıkları görebileceğiniz derecede berrak ve temizdir. Adından da anlaşılacağı gibi bölgedeki yer altı kaynak suları sayesinde Ilıca plajının suyu tam isteyeceğiniz sıcaklıktadır, ne soğuk ne sıcak tam arası, çıkmak gelmez insanın içinden 🙂

cesme ilica plaji

Bu sene sizler için hemen hemen her bölgesini gözlemlediğim Ilıca’da, plajın orta kısmında denize girdiğiniz ilk 20 metrede bazen taşlık bölgeler mevcut olsa da %85 civarında kumdan oluşmaktadır. ( Üstteki görselde denizde gördüğünüz koyu bölge )

Ilıca bölgesini tercih edenler için Ilıca Plajı mükemmel bir seçimdir. Ayrıca Çeşme bölgesinde en lüks otellerin bulunduğu yer Ilıca ve Boyalık ‘tır.

Not : Önceki yıllarda Ilıca Plajında şemsiye ve şezlong kiralamak mümkündü fakat bu sene gittiğimizde plajda ne şemsiye ne şezlong görebildik. Bunu bilerek gitmenizde fayda var.

Ayrıca bölgenin sezonu kısa olduğu için gittiğinizde rüzgarlı bir hava ile karşılaşma ihtimaliniz var. Bu durumda bölgenin diğer kıyılarını değerlendirmeniz gerekecektir. Siz siz olun gelmeden önce Çeşme hava durumu ve rüzgar haritasına bir göz atın derim.

Boyalık Çeşme Bölgesinde Denize Girilecek Yerler :

Şimdi gelelim Çeşme haritasında 2 numaralı bölge olan Boyalık Plajına.

Boyalık Plajı, Ilıca Plajına ile benzer özellikler gösterir ve arası 3-5 km mesafede olduğundan Ilıca Plajı için anlattığım su ve kum özellikleri burası içinde geçerlidir.

cesme boyalik plaji

Boyalık Plajı ‘nın en gözle görülür farkı ise plaj üzerinde bulunan otellerdir. Ilıca plajı üzerinde bir iki tane büyük otele denk gelirsiniz fakat Boyalık plajında bu sayı daha fazladır.

Bölgede bulunan otellerin plajlarında şemsiye ve şezlong hizmetini ücretli şekilde değerlendirebilirsiniz yada halka açık kısımlarında kendi imkanlarınızla deniz keyfi yapabilirsiniz.

Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi koyunu özel olarak yazmamın sebebi tam olarak nereye bağlı olduğunu bilmediğim içindir, Dalyanköy ve Boyalık arasında yer alır.

Çeşme haritasında gördüğünüz 3 nolu bölgede yer alır ve gördüğünüz koy içerisinde tam sayısını bilmediğim için tahminen 4 adet özel işletme bulunmaktadır.

Çeşme bölgesinin en hareketli beachlerinin bulunuğu koydur. Gündüz güneş ve deniz keyfi, akşam ise DJ ‘ler eşliğinde partilerde zaman geçirebilirsiniz.

cesme aya yorgi koyu

Çeşme’deki özel beach fiyatları aşağı yukarı birbirine yakındır, Aya Yorgi koyundaki özel plajların giriş standart ücreti ortalama 75 TL/kişidir.

Bu koyda yer alan özel plajlar arasında ise Shayna Beach ClubCove Ayayorgi, , Sole Mare ve Paparazzi Çeşme bulunmaktadır.

Dalyanköy Çeşme Bölgesinde Denize Girilecek Yerler :

Çeşme haritasında gördüğünüz Dalyanköy bölgenin en girintili çıkıntılı yeri olup Çeşme haritasında 4 ile işaretlenmiştir.

cesme dalyan koy kocakari plaji ali bostan plaji

Bölgenin en bilinen plajları Kocakarı plajı ve Ali Bostan plajıdır. Biz Dalyanköy bölgesini balık tutmak için detaylı şekilde dolaştığımız için size şunu söyleyebilirim istediğiniz her yerde denize girmeniz mümkündür. Hatta biz bir sabah balık olmadığı için kendimizi yerleşim olmayan bir yerinde Çeşme’nin güzel suyuna bıraktık 🙂

Merkez / Çeşme’de Denize Girilecek Yerler

Şimdi gelelim haritada 5 numara ile işaretlenen ve bölgenin merkezi olan yere. Çeşme Merkez‘ de aslında deniz 2. planda kalıyor fakat biz yine gezinirken gözlemlediğimiz kadarıyla daha çok merkezde konaklayan turistlerin tercih ettiği bir bölge. Çünkü burası daha çok gezmek için uygun bir yer diye düşünüyoruz. Çeşme Merkez ‘e gitmişken Rumeli Pastanesi‘nin lezzetlerini tatmayı unutmayın diye de bir hatırlatma yapalım 🙂

cesme tekke plaji

Ama siz yinede gezerken sıcaktan bunalırsanız ve mayonuz üzerinizdeyse Çeşme sahilinin sonunda yer alan Tekke Plajı veya Tekke Plajına giden yolun sol tarafında yer alan merdivenlerin oradan denize girebilirsiniz. Yukarıda da söylediğim gibi Çeşme ‘nin hemen hemen her yerinden gönül rahatlığıyla denize girebilirsiniz.

Çiftlikköy Bölgesinde Denize Girilecek Yerler :

Gelelim bölgenin bize göre en güzel kum ve denizine sahip bölgesine. Ben Çiftlikköy bölgesini 2 ayrı başlıkta incelemek istiyorum.

Çeşme Pırlanta Plajı :

Haritada 6 numara ile işaretlenmiş bölge masmavi deniziyle sizi büyüler fakat rüzgarı fazla aldığından daha çok rüzgar sörfü tutkunlarının yeri olmaya başlamış.

Önceki senelerde rüzgarsız bir dönemde yaptığımız tatilimizde gittiğimiz Pırlanta Plajı yine yüzmek için güzel bir seçim olarak aklımızda kalmıştı.

Plajda uygun fiyata şemsiye ve şezlong kiralama imkanınız da var.

cesme pirlanta plaji

Ben bölgenin diğer tarafında yer alan Altınkum plajını tercih ettiğim için Pırlanta plajını sadece sizlere alternatif olarak sunuyorum.

Çeşme Altınkum Plajı :

Çeşme’de deniz ve kum söz konusu olduğunda aklımıza gelen ilk yer haritada 7 numara ile işaretlenmiş Altınkum Plajıdır. Altın sarısı kumu ve turkuaz denizi ile sizleri mest edeceğine eminiz.

cesme altinkum plaji

Biz 2019 yılı Temmuz ayında yaptığımız tatilin ilk 2 gününde Ilıca Plajını daha sonrasında rüzgarın artması ile kalan 4 günümüzü de Çeşme Altınkum plajında yer alan Çeşme Dharma Beach ‘te geçirdik. Zaten bununla ilgili paylaşımımız bir önceki yazımızda yer alıyor. Önceki senelerde yine Altınkum Plajının bize göre en kaliteli özel plajlarından Fly-Inn Beach Club ‘a gittiğimizi okurlarımız bilir fakat o zamanlar yanımızda bu kadar yaramaz ve olduğu yerde durmayan bir canavar yoktu ( oğlumuz Doruk ) Bundan dolayı bu sene aile için daha uygun olan Çeşme Dharma Beach tercihi yaptık. ( Dharma Beach hakkında detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. )

cesme altinkum beach club

Şimdi burada ince bir noktaya değinmek istiyoruz, Ilıca plajında rüzgar olduğu zaman Çeşme ‘nin hemen hemen her bölgesinde etkili olacaktır fakat Altınkum’da yer alan özel işletmelerin geneli koy içerisinde kaldığı için bu rüzgarı buralarda çok daha az hissedeceksiniz. Bu tam anlamıyla hayat kurtaracak bir bilgidir, rüzgar var diye canınızı sıkmayın bölgenin alternatiflerini değerlendirin.

Yukarıda bahsettiğim gibi eğlence ve müzik isteyenler Aya Yorgi koyu’nu daha çok tercih ediyor fakat emin olun zaman içerisinde Altınkum plajında bulunan özel plajlar eğlence konusunda ilk sırayı alacaktır. Çünkü bölgenin denizi ve kumu insanı kendinden geçirecek güzellikte hele bir de rüzgar yok ise offfff diyorum.

Delikli Koy :

8 ile numaralandırılmış Delikli Koy, Aya Yorgi koyu gibi Çiftlikköy ile Alaçatı bölgesi arasında kaldığı için ayrı bir başlık olarak değerlendirildi. Gidiş yolu gerçekten zor olsa da gittiğinizde sizi fazlasıyla etkileyecek güzellikte bir bölgedir.

cesme alacati delikli koy

Genel olarak kamp düşkünlerinin Türkiye’de bulunan favorileri arasında olan bu bölgede plaj büyüklü küçüklü yuvarlak taşlardan oluşuyor, denizi ise yine yer yer kum yer yer yosundur.

Ama bölgenin en bakir ve güzel yerlerinin başında gelir. Bölgenin en önemli özelliklerinden biride su altı güzelliklerinin çok olmasıdır ki bunu çevreye baktığınızda gördüğünüz şnorkel sayısından anlayabilirsiniz.

Alaçatı Çeşme Bölgesinde Denize Girilecek Yerler :

Alaçatı bölgesi önceki yıllarda yaptığım gözlemlerde plaj yönünden biraz zayıftı fakat bu sene özel Alaçatı beachlerinin artması ile bu sorun ortadan kalkmış görüntüsü verdi.

Alaçatı portu geçtikten sonra sahile indiğinizde rüzgar surf okullarının önünden denize girebilirsiniz. Bunun dışında sahili takip ettiğinizde Özel Alaçatı Plajları sizleri bekliyor, Surf Beach Club Alaçatı, Çark Plajı, Zio Beach Club, Spiaggia Grande, Plage Isolee ve Piyade Koyu. Alaçatı benim gözümde akşam eğlence ve gezmek için gidilecek bir yer olduğundan, denize girmek için fazla tercih etmiyorum. ( 9 nolu bölge )

Yukarıda verdiğim bilgilere ek olarak en çok tercih edilen İzmir Çeşme Halk Plajları ve Çeşme Beach Club’ları aşağıda sizler için işaretledik,

Çeşme Halk Plajları Haritası

cesme halk plajlari haritasi

 1. Ilıca Plajı
 2. Boyalık Plajı
 3. Kocakarı Plajı
 4. Ali Bostan Plajı
 5. Tekke Plajı
 6. Pırlanta Plajı
 7. Altınkum Plajı
 8. Kleopatra Koyu / Güvercinlik Koyu
 9. Delikli Koy
 10. Alaçatı Çark Plajı

Çeşme Beach Club Haritası

cesme beach club haritasi

 1. Aya Yorgi Koyu ( Shayna Beach Club,  Cove Ayayorgi, , Sole Mare ve Paparazzi Çeşme )
 2. Beach Of Momo
 3. Altınkum Plajı ( Fly-Inn, Esnaf On The Beach, Dharma Beach, Fun Beach, Montana Beach )
 4. Before SunSet Beach
 5. Paradiso Beach
 6. Isolee Plaga , Madeo Beach
 7. Rise Alaçatı Beach

Çeşme’de Denize Girilecek Yerlere Ulaşım Nasıl Sağlanır :

Yukarıda yazdığım bölgelerin hepsi birbirine yakın ve toplu taşıma ile ulaşılacak yerler fakat Çeşme Altınkum plajlarına giden bir toplu taşıma aracı olduğunu görmedim ama araştırmakta fayda var tabi. Kendi arabanız var ise şanslısınız yoksa taksi kullanmanız gerekebilir. Altınkum bölgesindeki her işletmenin kendine ait otoparkı olduğundan park sorun olmuyor fakat Altınkum halk plajlarına gidecekler yol kenarlarında müsait yerleri park için değerlendirebilir.

Bölgede ulaşımın en zor olduğu yer Altınkum plajı ve Delikli Koy‘dur. Bunlar dışında Alaçatı, Ilıca, Boyalık, Dalyanköy, Çiftlikköy gibi yerler kendi arabanızla maks 20 dk mesafededir.

Daha detaylı görmek isteyenler aşağıdaki haritaya göz atabilirler,

cesmede nerede denize girilir

Çeşme’de Denize Gireceklere Tavsiyeler :

 • Çocuklu aileler için tavsiyemiz, Aya Yorgi koyu dışındaki tüm bölgeler tercih edilebilir.
 • Ilıca, Boyalık, Dalyanköy bölgesinde şiddetli rüzgardan şikayet ettiğiniz gün Çeşme Altınkum bölgesindeki özel plajlar gününüzü kurtaracaktır. Burada can sıkabileceğini düşündüğüm şey ise havanın çok rüzgarlı olduğu günlerde Altınkum bölgesinde yer alan halk plajlarıda büyük ihtimalle aynı rüzgarı alabilir.
 • Altınkum bölgesinde denizin diğer bölgelere göre sığ olması küçük çocuklu aileler için yine çok önemlidir, çocuğunu denize girerken kafanız rahat olacaktır.
 • Eğlenmeyi seven kişilere tavsiyemiz Aya Yorgi koyundaki özel plajlar, Altınkum Plajında yer alan Fly-Inn Beach ve Alaçatı ‘da yer alan özel plajlardır.

** Çeşme’de Denize Girilecek Yerler konusunda umarım faydalı bir paylaşım yapmışızdır, eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilir ve bu konunun güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

3 Comments

 • Çok güzel bir paylaşım olmuş gerçekten çok faydalı bilgiler var yazınızda. Ben ve eşim seneye yaz tatili için Çeşme’ye gitmek istiyoruz.
  Tavsiyelerinizi dikkate alacağız bunun dışında çeşmede konaklama için tavsiyeleriniz nelerdir.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyoruz.

  • İlk olarak güzel yorumlarınız için teşekkür ediyoruz.
   Çeşme ‘de konaklamak için bizim 2015 yılında tercih ettiğimiz ve blogumuz da detaylı şekilde yaptığımız Ilıca Otel Spa & Wellness Thermal Resort paylaşımımıza göz atabilirsiniz
   ( http://www.kesfethayati.com/cesme-otelleri-ilica-otel )

   Ayrıca size bu sene yaptığımız konaklama yönteminden de bahsediyim,
   Airbnb adlı uygulamadan istediğiniz bölgede bulunan villaları kiralayabilirsiniz.
   Otellere göre daha uyguna geliyor ama dışarıda yenen yemek ölçüsünü kaçırmamak lazım 🙂
   Tercih size kalmış

 • 2020 için ailecek Ilıca tatili düşünüyoruz. Kendi arabamızla gitmeyi planlıyoruz, denize girilecek yerler adlı paylaşımınız ile şimdiden bu araştırmayı ortadan kaldırmış olduk, gerçekten çok detaylı ve temiz bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. Bunun dışında bölgede fiyatlar malum kazıklanmadan yemek yiyebileceğimiz güzel 1-2 restoran ve denizden zaman kaldıkça gezip zaman geçirebileceğimiz yerler hakkında biraz bilgi paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.