Eskişehir ‘de Bir Kültür Mozaiği ~ Ciğerci Ahmet

Eskişehir Gezi Rehberi adlı paylaşımımızda, Eskişehir ‘de gidip gördüğümüz ve gitmek isteyenler için faydalı olacağını düşündüğümüz bir yazı yayınlamıştık.Bu yazımızda ise Eskişehir gezimizde gittiğimiz bir Lezzet Durağından bahsedeceğiz sizlere, mekanın adı Ciğerci Ahmet.

Ciğerci-Ahmet-Eskişehir

Ciğerci Ahmet Eskişehir Nerede

Ciğerci Ahmet Eskişehir Adres : Mustafa Kemal Paşa Mah. Sivrihisar Cad. No:46, Eskişehir, Türkiye

Ciğerci Ahmet Eskişehir Telefon0222 230 7909

Ciğerci Ahmet Eskişehir Mail : bilgi@cigerciahmet.com

Ciğerci Ahmet Hakkında :

Normalde bu tür gezi planlarından önce internette araştırmalar yapıp gideceğimiz yerin en çok tavsiye edilen lezzet ve gezi duraklarını bir liste yapardık fakat bu sefer bir rehberimiz (kuzen) olduğundan buna ihtiyaç duymadan düştük yollara. 3-4 saatlik bir Eskişehir gezintisinin ardından karnımızı doyurmak için yemek molası kararı aldık ve kuzenimizin yönlendirmesiyle geldik Ciğerci Ahmet ‘in kapısına. Mekanın dış görünüşü sizi aldatmasın çünkü içeri girdiğinizde gerçekten şaşıracaksınız.

Baştan bilmenizi isterim mekanın dış görünüşüyle içi arasında dünyalar kadar fark var 🙂 Ön yargılı yaklaşık başka yerde yiyelim bura ne falan gibi yorumlar yapmamanızı öneririm. İçeri girdiğinizde sizleri, çok güzel tasarlanmış konseptiyle güzel bir mekan ve yöresel kıyafetlerle hizmet eden personeller karşılıyor. Biz hafta içi gitmiş olmamıza rağmen içerideki müşteri yoğunluğu gerçekten şaşırtıcı.Gözümüze boş bir masa kestirip hemen oturduk.

Ciğerci-Ahmet-Eskişehir-iç-mekan

Mekanın duvarlarına baktığınızda çok sayıda fotoğraf dikkatimizi çekiyor, Ciğerci Ahmet sırf Eskişehir ‘lilerin değil Türkiye’nin hemen hemen her yerinden bir çok ünlününde uğradığı bir lezzet durağı haline gelmiş. Duvarlara asmış oldukları yöresel eşyalar mekana otantik bir hava katmış ve sanki kendimizi Urfa ‘daymış gibi hissettiriyor.Biz etrafı incelemeye devam ederken yöresel kıyafetleriyle personeller masamızı doldurmaya başlamıştı bile. Ayrıca mekanda sürekli canlı müzik de bulunmakta ve bir abimiz elinde sazıyla mekanın konseptine uygun türküler ile sizi sanki bir tv programındaymış gibi hissettirmektedir.

Önemli bir ayrıntıyı vermekte fayda var Ciğerci Ahmet sadece pazartesi günleri kapalı ve kapısına kadar gidip de hayal kırıklığı ile dönmenizi istemeyiz. Peki neden pazartesi? Bunun temel nedeni bu tip mekanlarda ciğer hiçbir zaman sınırsız olmaz ve günlük kesimlerden alım yapılır. Pazar günleri kasaplar çarşısı kapalı olduğundan ve Ciğerci Ahmet taze ciğer bulamamasından dolayı pazartesi günleri kapalıdır.

Ciğerci Ahmet ‘te Ne Yenir

Eskişehir-Ciğerci-Ahmet-Tavuk-Şiş-Et-Şiş-Ciğer-Şiş-Içli-Köfte-Çiğ-Köfte

Ciğerci Ahmet’e gittiğinizde öyle menü falan gelmesini beklemeyin. Zaten servis için birini çağırmanıza gerek kalmadan oturduğunuz andan yaklaşık 5 dakika sonra ellerinde kocaman tepsiler ile masanızı farklı mezelerle donatıyorlar. Hem servis çok hızlı hem de siz daha ana yemeğe başlamadan gözünüzü doyuruyorlar.Etrafınızda yöresel kıyafetleri ile garsonlar dolanırken biri hemen gelip size et şiş, tavuk şiş yada ciğer mi yemek istediğinizi soruyor. Biz hepsinin tadına bakmak için birer porsiyon karışık söyledik. Kısa bir süre sonra bakır tasların içerisinde bakır kepçeler ile bol köpüklü yörük ayranları geldi masadaki mezelerde de yok yoktu içli köfteler, çiğ köfteler, yeşillikler, lavaş, acı Urfa biberi, içinde ne olduğunu merak edip sorduğumuzda gizli tutulduğunu öğrendiğimiz farklı ve güzel bir tada sahip tatlı soğan ve daha bir sürü şey.

Eskişehir-Ciğerci-Ahmet-Meze

Tatlı soğan dedikleri mezenin içinde küçüklükten tadını bildiğim vişneli Tang tadı var. Yanılıyor da olabilirim bilmiyorum 🙂 Biz mezelerle açlığımızı bastırırken şişlerimiz masamıza geldi. Et ve ciğer şişin ortalama lezzette olduğunu söyleyebilirim fakat tavuk şiş için durum baya farklı. Hayatımda yediğim en güzel tavuk şiş net olarak söyleyebilirim. Ben eti, ciğeri bırakıp tavuğa gömdüm kendimi, yedikçe yiyordum fakat doymak bilmiyordum resmen. Bir yandan yiyor diğer yandan bu nasıl bir terbiye acaba ne yapıyorlar da bu tavuk bu kadar yumuşak oluyor diye düşünüyordum 🙂 Ayrıntıları yazının devamında…

Ciğerci-Ahmet-Harran-Tavuk-Şiş

Mekanda mezelere, ayrana, çay ve kahveye ek bir ücret vermiyorsunuz bu da mekanın ayrı bir güzelliği. Neyse, yemek faslımız bittikten sonra tatlısının da tadına bakalım dedik ve bir de künefe yedik ki o da birçok mekandakinden çok daha lezzetliydi. Son olarak menengiç kahveleri masamıza geldi.

Ben hayatımda içtiğim en güzel menengiç kahvesini Tophane ‘de bir mekanda üniversite yıllardımda içmiştim ve çok sevdiğimden haftada bir düzenli gidip bu lezzeti tadardım fakat daha sonraki yıllarda il değiştirdiğimdem ötürü bulunduğum şehirde de aynı lezzeti yakalayamadığım için içemedim. Uzun yıllardan sonra ilk defa Tophane ‘de bana menengici sevdiren aynı lezzetle buluştum diyebilirim. Eskişehir ‘de yaşasam her hafta düzenli sırf menengiç içmek için uğrarım Ciğerci Ahmet ‘e.

Tavuk Şiş Nerede Yenir, Menengiç Kahvesi Nerede Içilir

Tavuk şişin sıradan tavuk olmadığını, Harran Tavuğu olduğunu sonradan öğrendim. Herhalde lezzeti ve yumuşaklığı tavuğun cinsinin farkından kaynaklandığını düşünüyorum çünkü yazımda da belirttiğim gibi daha öncesinde hiç bu kadar lezzetli ve ağızda dağılan bir tavuk şiş yememiştim.

Ciğerci-Ahmet-Menengiç-Kahvesi-Künefe-Eskişehir

Menengiç kahvesinde ise menengicin doğru ölçüde koyulması ve doğru şekilde pişirilmesinin tadı bu kadar güzel yaptığını biliyorum. Her yerde bu lezzette bulamazsınız bu kahveyi çünkü ölçüsünü fazla kaçırdığınız an acımsı ve ağza parçaları gelen sıradan bir içecek haline gelir ve bir daha içmek istemezsiniz. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim, Hayatımda yediğim en lezzetli tavuk şiş ve Hayatımda içtiğim en güzel menengiç kahvesi Ciğerci Ahmet ‘te beni bekliyormuş 🙂

Fiyat Değerlendirmesi

İstanbul ‘da bu şekilde karnınızı doyurmak isterseniz yaklaşık olarak 2-3 katı arası fiyat katlanır. Ciğerci Ahmet ‘te şiş başı 20 TL olup, 6 kişinin tıka basa dolmasının bedeli ( künefeler dahil ) 150 TL

Yolunuz Eskişehir’e düşerse mutlaka uğramanız gereken lezzet durağıdır Ciğerci Ahmet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.