corona virus first photo

Corona Belası Hakkında Karantina Günlüğüm ** Sonlandırıldı…

Corona, 2019 yılı Aralık ayının son günlerinde Çin‘de çıkan bir söylenti ile duyurdu adını dünyaya. Haberlerde izlediğimiz kadarıyla Wuhan şehrinde bir hayvan pazarında görüldü ilk olarak. Yarasa çorbası dendi,yılandan yapılan bir yemekten dendi ama hala esas kaynağı bilinmiyor.

Aralık ayının sonlarına doğru Wuhan ‘da 2 kişinin hastaneye kaldırılması ile ilk kurbanlarına bulaştı ve bugün 19.03.2020 Dünya üzerinde Corona hastalığının ulaştığı bölgelerin haritası,

Şu an bütün dünya bu belanın etkisi altında ve hala tedavisiyle ilgili bir gelişme yok. Bugün itibariyle rakamlar aşağıda gördüğünüz gibi,

İlk olarak Çin’i etkisi altına aldıktan sonra, İran, Yunanistan gibi komşu ülkelerde etkili olan Corona, Çin’den sonra en çok insanı İran ‘da etkiledi. İran’ın bugünkü durumu 1284 ölüm.

Bu arada Avrupa ‘da yeni yeni yayılmaya başlayan Corona çok kısa bir sürede İtalya, İspanya, Fransa, Almanya derken Salı günü Avrupa ‘nın tamamına yayıldığını öğrendik.

Daha kötüsü artık Corona ‘nın etki alanı Çin değil Avrupa’nın göbeği oldu. İtalya’daki durum her geçen gün daha kötüye gidiyor ve sadece İtalya ‘daki toplam ölü sayısı Çin’i bugün itibariyle geçmiş durumda.

Basından ve Corona haritasından takip ettiğim kadarıyla İtalya ‘da yayılma oranı tam gaz devam ve sıra Almanya, İngiltere ve Amerika ya doğru gidiyor. Umuyorum ki daha beter bir hal almadan birileri bu lanet hastalığa bir ilaç geliştirir yoksa durum her geçen gün daha kötüye gidiyor.

Corona ‘dan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

Tabi bu bilgiler tamamen televizyonlarda paylaşılan bilgiler ile sınırlıdır. Zaten normalde de dikkat etmemiz gereken temizlik kuralları şu an çok daha önemli bir hal aldı hayatımızda. Bunları tek tek yazıp paylaşmak yerine anlaması daha net ve Bakanlık yada hastaneler kaynaklı görseller ile paylaşmam daha anlaşılır olacaktır.

Bunun dışında bir de en önemli konu olan el yıkama durumu var. Ben dahil çoğu kişinin elini böyle yıkadığını düşünmüyorum ama artık daha bilinçliyiz. Bu hastalık biter de normal hayatımıza dönebilirsek ellerimizin nasıl bir hal alacağını çok merak ediyorum.

EL YIKAMA TALİMATI

Corona Semptomları

Birde Almanya Başbakanı Merkel ‘in korkutucu açıklamasına da biraz değinelim,

Almanya Başbakanı Angela Merkel corona virüs gündemiyle yaptığı açıklamada, “2. Dünya Savaşı’ndan bu yana şimdiye kadar görülmemiş ciddi bir durumla karşı karşıyayız” dedi ve şöyle ekledi, ülkenin %70 ‘i Corona ‘dan etkilenebilir. ( çok ciddi ve korkutucu bir cümle değil mi )

sonradan ilave : Şu hayvan pazarlarının özellikle Çin olmak üzere tüm dünyada yasaklanması şart. Pis herifler orda yarasa, köpek, kurbağa, fare yiyecek diye tüm dünyanın çektiğine bak. Böyle bir saçmalık olabilir mi, Avrupa Birliği, Nato kim varsa bu işin sonrasında Çin’e bunun hesabını sormalı. 

Yine 1340 yıllarında Dünya’da neredeyse 250 milyon insanın ölümüne yol açan Black Death, the Bubonic Plague, Kara Ölüm ve ya bildiğimiz adıyla VEBA da yine Çin ‘den çıkmış ve dünya tarihinin en yok edici hastalığı olmuştur.

Demek ki bu insanlar dünyaya zarar, birileri baksın çaresine abi…


Şimdi biraz ülkemizden Türkiye ‘den bahsedelim, hafta başı itibariyle Corona ülkemize girmiş bulunuyor. Bugün yapılan açıklamalarda 3 vatandaşımızı Corona ‘dan dolayı kaybettiğimiz söyleniyor. Biz ülke olarak Corona ‘dan en son etkilenen ülke konumundayız ve bu iyi mi kötü mü anlayamadık.

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar ile ülkede hemen hemen herkesin psikolojisi allak bullak olmuş durumda. Devletimiz gerekli önlemleri aldığını söylüyor fakat hala firmalar ihracat yapıp yabancı personeller ile firma çalışanları birebir muhatap durumunda. Gümrüklerde ve serbest bölgelerde yurt dışından gelen tırlardaki ürünler normal günlerde olduğu gibi indiriliyor.

En büyük korkum İtalya ‘ya gibi olmamak çünkü hala durumun ciddiyetini anlayamayan insan sayısı ülkemin eğitim seviyesiyle orantılı durumda yani çok fazla.

Televizyon sürekli açık tüm gelişmeleri anbean takip ediyoruz ve her ülkenin durumunu detaylı olarak inceliyoruz. İtalya ‘yı ayrı bir tarafa koymak istiyorum çünkü İtalyanlar bu durumu başta hiç ciddiye almadılar. Gayet rahat şekilde seyirciyle beraber maç izleyip, sokaklarda turlamaya devam ettiler. Bununda bir bedeli var tabi ki ve şu an bunu ödemeye çalışıyorlar.

Bugün okuduğum bir haberde 19 Şubat ‘ta oynanan Atalanta – Valencia maçı İtalya için önüne geçilmez bir salgının başlangıcı oldu. Bu maçta bulunan tüm seyircilerin Corona taşıyıcısı olduğu belirtiliyor,bahsedilen rakam ise yaklaşık 20.000 kişi. Daha da kötü bir açıklama ise başka bir kaynakta, İtalya ‘da çalışan bir hemşire artık ölüleri sayamadıklarını söylemiş.

Güzel Türkiye’m, hiç huyumuz değildir söz dinlemek ama şu an bunun zamanı değil. Evinden çok acil bir durum olmadığı sürece çıkma, işe gitmek zorunda olanlar olabildiğince dikkat etsin ve eve gelir gelmez üstündekileri direk makinaya atıp güzel bir duş aldıktan sonra ev hayatına başlasın rica ediyorum. Biz daha bu salgının maalesef başındayız diğer ülkelerden takip ettiğim kadarıyla bizim için zor olan kısım Mart sonu başlayacak gibi.

Devletin önünde Çin, İtalya, İran gibi çok bariz örnekler var ama açıklanan programın sonucunda görüyoruz ki insan hayatı ne yazık ki çok değersiz. Dediğim gibi olur da Mart ayı sonunda bu lanet hastalık etkisini gösterip sayıları katlanmaya başlarsa, yönetemeyeceğimiz bir sürecin ortasında kalırız.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, bu konuyu okudukça ve zaman zaman güncelleyeceğim. Bu ileride dönüp baktığımız da belki bize bu günleri hatırlatır da kendimizi kaybetmeyiz.

20.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. İtalya ‘da ölü sayısı bugüne kadar olan en yüksek rakama ulaştı. Son 24 saat içerisinde toplam 627 kişi Corona yüzünden hayatını kaybetti.
 2. Konya’da belediye 60 yaş üstüne ücretsiz ulaşım hizmetini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı, sebebi canının değeri olmayan yaşlıların hala sokaklarda ağız ağza oturması.
 3. Tüm sağlık çalışanları için saat 21:00 ‘de balkonlarda alkış tutuyoruz.
 4. Güzel ülkemin akıllı insanları İstanbul’da Belgrad ormanına akın etmiş. Hemde mesafe falan yok hepsi iç içe 🙂 Corona sizi diyorum
 5. Çinli yetkililer, Corona salgını tehlikesine ilk kez dikkati çeken ve bu konuda sosyal medyada yaptığı paylaşımın ardından hakkında “dedikodu yaymak” suçlamasıyla soruşturma başlatılan Çinli doktor Li Wenliang’ın ailesinden özür diledi.

  Çin Komünist Partisi Disiplin Kurulu, Vuhan polisinin doktor Li hakkında tutuklama tehdidi içeren uyarıyı geri çektiğini duyurdu.

  Li’nin ailesinden konuyla ilgili resmen özür dilendiği ve soruşturmayı yürüten 2 polis memuruna disiplin cezaları verildiği ifade edildi.

 6. Son dakika – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son tweeti :
  Son 24 saatte 3656 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 311’i POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 670’e ulaştı. Yaşlı ve direnci zayıf 5 HASTAMIZI KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. MÜCADELEMİZDE BİR AN BİLE ESNEKLİK GÖSTERMEYELİM.

Corona Virüsünün ilk Görüntüsü Rus Bilim Adamları tarafından yayınlandı.

corona virus first photo

Corona Virüs’ün nasıl vücudumuza girdiğini bilmek ister misiniz,

21.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Canım Türkiye’min mal insanlarından bazı görüntüler

  İstanbul’umun sahil kesimleri yine piknikçi ve piyasacılarla dolmuş taşmış. Beddua edesim var ama neyse.  Size bir şey olmaz gezmeye devam.Ahmet Hakan‘ın Hürriyet internet sitesindeki yazısı ne kadar anlamlı,

  Yerin dibine batsın böyle Anadolu irfanı
  Anadolu sokaklarında yapılan sokak röportajlarını izliyorum.
  Her konuşan aşağı yukarı şöyle şeyler söylüyor:
  – Bizim imanımız var, korona morona bize işlemez.
  – Sokaklarda geziyorum, yok buralarda korona.
  – Korona yok. Uydurma. Algı operasyonu bu.( çok tanıdık geldi 🙂 )
  – Biz bunun olmadığına inanıyoruz. Yok öyle bir şey.
  – Bize Allah’ın izniyle bir şey olmaz, bizim imanımız var.
  – Gezmeyelim mi, ne yapalım? Hiçbir şey olmaz bize.

  İçinde akıl olmayan, içinde bilim olmayan, içinde önlem olmayan cahilce bir kaderciliktir bu.

  diye devam ediyor, kendisinin fikirlerine pek katılmasam da burada doğru bir yazı daha yazmış.

 2.  En önemli gelişmelerden biri 15 dakikada Corona tanı kiti devreye girdi diye bir haber var, İnşallah doğrudur.
 3. Berberler, Kuaförler bugün itibariyle kapatıldı.
 4. Fenerbahçe Basketbol takımı oyuncuları ve teknik ekipte Corona testi pozitif çıkmış, çok kötü haber. Yavaş yavaş sessizce ilerlemeye devam ediyor.
 5. Güzel bir karar ve 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı geldi. Belki bu şekilde önüne geçilebilir. Sokağa çıkmaya devam edenlere 350 TL civarı bir ceza ve bir daha tekrarlaması halinde hapis cezası.
 6. İtalya ‘nın durumu gittikçe ciddileşiyor, son 24 saatte 793 kişi daha hayatını kaybetti Corona yüzünden.
 7. Güzel bir haber daha, salgın için alınan yeni bir önlem restoran ve kafeler bu gece itibariyle sadece paket servis yapabilecek. Masa ve sandalyeleri kaldırılıyor.
 8. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘nın son dakika açıklaması, Türkiye ‘de vaka sayısı 947 hasta 21 ölüm.

22.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Ülkemin mal insanları hala sokakta, piknik yapanlar mı dersin, düğünde halay çekenler mi, sahile masa atıp okey oynayanlar mı yoksa kürüna bunlar hep algı yok öyle bir şey diyenler mi. Nasıl olacak bu insanlarla ben anlamadım.
 2. İtalya ‘da kötü gidişat devam ediyor, bugün 651 kişi daha Corona ‘dan hayatını kaybetti.
 3. Yunanistan ‘da sokağa çıkma yasağı ilan edildi, çok doğru bir karar.
 4. Çok kötü bir haber daha, Suriye ‘de ilk Corona göründü. Korktuğum buydu zaten Avrupa, biz falan neyse de bu ülkeler ne olacak. Geçen gün Birleşmiş Milletler yetkililerinden biri fakir ülkelerde Corona orman yangını gibi ilerler demişti, çok kötü çok.
 5. Konya ‘da sokağa çıkma yasağına uymayan bir laftan sözden anlamaz yaşlıya ilk ceza kesildi, hayırlı olsun.
 6. Son rakamlar açıklandı, Corona hızla yayılmaya devam ediyor 1236 vaka 30 ölüm.

23.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Bugün Çin ‘den ülkemize yardım için kitler gönderildi, umarım bizde yavaş yavaş durumu toparlayacağız.
 2. Türkiye için son rakamlar 1529 vaka 37 ölü.
 3. İtalya ‘da kötü gidişat devam ediyor, benim anlamadığım nasıl her gün bu hızla devam edebiliyor, bir yanlışlık var ama nerede. Diğer ülkelerden İtalya’ya yardım gönderilmeye başlandı,umarım buna bir şekilde dur diyecekler. İtalya’ da bugün Corona yüzünden ölen insan sayısı 602
 4. Türkiye’de yarın itibariyle marketlere giden insanlar sınırlı olarak içeri alınacak. Otobüsler taşıma kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşıyabilecek.
 5. Ülkemizin en önemli teknik direktörlerinden Fatih Terim ve GS Spor Klübü Yöneticilerinden Abdurrahim Albayrak ‘ın test sonucu pozitif çıktı, bunun yanında bazı personellerde de Corona tespit edildiği söyleniyor.

24.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Bugün haberlere bakarken çok kötü bir habere denk geldim. Umarım balon haberdir, sözde Çin ‘in Yunnan eyaletinde bir otobüste yolcu ölünce tüm yolcuları karantinaya almışlar. Kişinin ölüm nedeni olarak Hanta virüsü olduğu söyleniyor. Aman Allah korusun diyelim, ama artık büyük ihtimal tüm dünya benim gibi Çin’den nefret ediyordur.
 2. İtalya ‘da kötü gidişat devam ediyor demek artık gerçekten canımı sıkıyor ama ne yapıyım. Bugün verilen rakamlar gerçekten korkunç, son 24 saatte Corona İtalya ‘da 743 cana daha kıymış 🙁
 3. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘in Moskova ‘daki bir hastanede Corona olan hastaları ziyaretinde aldığı önlemlere bakarsak, bunun ne kadar ciddiye alınması gerekilen bir durum olduğunu anlarız.
 4. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yine son 24 saatteki gelişmelerden haberdar etti insanları. Durum sanki her gün daha kötüye gidiyor, 343 yeni tanı ve 7 vatandaşımız daha rahmetli olmuş. Bununla birlikte toplam rakam 1872 ölü sayısı 44 oldu. Her hastanın çok sayıda kişiye hastalık bulaştırdığını düşünürsek ve test olan kişilerin sayısını ekleyip son olarak da evinde oturup korkudan hastaneye gitmeyenleri düşünürsek durum git gide daha kötü bir hal alıyor gibi. Olabildiğince çok test ve şüpheli olanların Sağlık Bakanlığının 184 nolu telefonunu aramalarını istiyorum.

25.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Durum dünya genelinde git gide daha vahim bir hal almaya başladı. Umarım iyi günler gelir ve bu yazıyı sonlandırabiliriz. Bugün ilk olarak Çin (1,4 milyarın üstünde)’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan(1,4 milyara çok yakın) ‘da sokağa çıkma yasağı ilan edildiği haberini aldık.

  Hindistan’ın nüfüsü Çin’den farksız ve sanki insanlar daha pis şekilde yaşıyor. Hindistan’da korkulan bir olursa felaket olur yorumları yapılıyor.
 2. Fransa’da kötü gidişat devam ediyor, son 24 saatte 231 kişi öldü. Son rakamlar 1331 ölü.
 3. İtalya’da rakamlar hiç aşağı düşmüyor, bu ülkede bir sorun var ama ne olduğu hakkında kimse net yorum yapamıyor. Bugün İtalya ‘da ölen insanların sayısı 683 artarak toplamda 7503 oldu.

  Çin’de ise Corona‘dan hayatını kaybedenlerin sayısı 3281. İtalya Çin’in 2 katından daha fazla durumda. Burada tek olumlu haber yeni vakaların sayısı 3-4 gündür kademeli olarak azalıyor, hadi dayan İtalya.
 4. Dünya Sağlık Örgütü sokağa çıkma yasağı ilan edilen ülkelere, bu zamanı virüse savaş açmak için iyi kullanın çağrısı yaptı. Aksi durumda sokağa çıkma yasağı kaldırıldığı an daha büyük bir felaket patlak verebilir dedi.
 5. Brezilya devlet başkanı bugün yaptığı açıklamada Covid-19 ‘a sıradan bir grip diyerek saçma bir kafa yapısına sahip olduğunu gösterdi.
 6. Galatasaray ‘dan sonra Fenerbahçe takımında da teknik ekip ve çalışanlar dahil 6 kişide Corona olduğu açıklaması yapıldı.
 7. Ülkemizde uzaktan eğitim 30 Nisan’a kadar uzatıldı. Bu böyle daha çok uzar gibi geliyor.
 8. Şimdi gelelim sürecin başında komik kararlar alıp, şimdi ne yapacağını bilmez gibi gözüken İngiltere ‘ye. İngiltere ‘de son rakam 414 ölü. Ayrıca bugün okuduğum haberde İngiltere Kraliyet Ailesinden Prens Charles’ın Corona testinin pozitif çıktığı açıklandı. Kraliyet ailesine sıçradıysa İngiltere karışır.
 9. Ülkemizde cahilliğin kol gezdiği yerlerde görüntüler hep aynı, artık yorum bile yapmak istemiyorum. Bugün Güngören’de kurulan semt pazarı buyurun yorum sizin.
 10. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA ülkemizdeki son rakamları verdi. Sayı git gide artıyor, Allah sonumuzu hayır etsin. 561 yeni tanı 15 ölüm. Son rakam 2433 tanı, 59 kayıp 🙁

26.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Bugün yine tüm haberler moral bozucu. İlk olarak Amerika ‘da yapılan açıklamalara göre New York şehrinde durum git gide kötü bir hal almaya başladı. Hatta vaka sayısına göre bakıldığında önümüzdeki haftalarda Corona ‘nın yeni merkezi olma ihtimali yüksek deniyor.

  Bunun dışında Amerika donanması ve askeri üslerinde de çok sayıda Corona vakası olduğu söyleniyor.
 2. İtalya ‘da yine durum kötüye gitmeye devam ediyor. Bugün açıklanan rakamlara göre 662 kişi daha bugün Corona ‘dan hayatını kaybetti. Son durum 8165 ölüm.
 3. Kötü gidişat Fransa ‘da da devam ediyor, bugün ölenlerin sayısı 365 kişi.Bu sayı Fransa ‘da bugüne kadar Corona ‘dan ölenler için en yüksek sayı.
 4. Ülkemizde ise durum sürekli kötüye gidiyor. Bugün açıklanan vaka sayısı 1196 ve Corona ‘dan ölen kişi sayısı 16. Bu rakamlarla beraber 3629 vaka 75 ölüm.

27.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Durum aynı İtalya’da bugün 919 kişi hayatını kaybetti.
 2. Yine aynı şekilde ABD 100.000 vakayı geçerek, Corona ‘nın yeni merkezi olma yolunda çok hızlı şekilde ilerliyor.
 3. Herkes evinde televizyonlara bakarken, Son Dakika haber olarak Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan geldi ekranlara. Maaşlar dendi, ekonomi paketi dendi ama yine bir çözüm gelmedi. Bir kaç önlem daha alındığı bilgisini aldık hepimiz. Bunlar tabi ki de önemli tedbirler ama pazartesi günü işe gitmek için sabahın köründe yollara çıkan binlerce insan aynı otobüs, minibüs içerisinde ne kadar güvende olabilecek bu ayrı bir soru. Bu insanlar iş yerinde temas halinde olacak, evine gelecek evdekilerle temas halinde olacak. Umarım tedbirler işe yarar.Alınan tedbirlere bakacak olursak, Corona ‘dan korunma kapsamında alınan yeni önlemler,
  1-Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
  2-Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışama geçilecektir.
  3-Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.
  4-Piknik alanları hafta sonu kapalı olacak hafta içi de buralarda toplu olarak bulunulmayacaktır.
  5-Askerlerimiz 14 gün kuralına uygun olarak celp uygulamasına tayin olacaktır.
  6-Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
  7-Tüm illerimizde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak gerektiğinde ilave tedbirler kararlaştırılacaktır.
 4. Tabi yine ülkemizde bazı durumun öneminin farkında olmayanların 125 adet corona testi aldırıp, evinde oturduğu yerde hem faturasını göstererek hemde gülerek,eğlenerek test yaptığına şahit olduk.
 5. Son olarak artık tablo şeklinde açıklanan ülkemdeki son rakamlar
  Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu
  Türkiye Genel Korona Tablosu

Burada hala sıkıntıyı anlamayanlar veya anlamak istemeyenler var. Biz televizyonlarda sürekli hali vakti yerinde insanların sokağa çıkma, evinde kal tavsiyelerini dinliyoruz, peki asgari ücretle çalışan yada normal çalışan insanların iş yerlerinin çalışmama durumuna verdiği tepkiyi biliyorlar mı.
Ücretsiz izin mi sunan, işi bırak diyen mi hepsi bizde MAŞALLAH

Bu insanlar 1 ay maaş almadığında tepe taklak olurlar, zenginlere çözüm üretileceğine halka üretilmesinden yanayım, zaten bu halk bunun hesabını zamanı geldiğinde soracaktır.

28.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Fransa ‘da bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 319 artarak toplamda 2314 oldu.
 2. Bugüne kadar hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 30000’i aşmış durumda ve bugünkü haberlerde Corona ‘nın yeni merkezi Amerika Birleşik Devletleri oldu. Bunun sebebi vaka sayısının 100000’i geçmesidir.
 3. İtalya ‘da hiçbir gelişme olmadığı rakamlardan görünüyor,bugün ölen kişi sayısı 889, toplamda İtalya ‘da hayatını kaybedenlerin sayısı 10000 in üzerine çıktı.
 4. Ülkemizde yine alışılmış haberler. Yasak olmasına rağmen göl kenarlarına koşanlar, balığa gidenler, aynı minibüse üst üste binenler. Diyecek bir şey yok bunlara.
 5. Bugün çıkan haberlerden biri ki inşallah doğrudur, Rusya’nın ilacı bulduğu haberiydi. Doğruluğu henüz kesin olmasa da güzel bir gelişme diyebiliriz. Bizim bulma ihtimalimiz olmadığı için kim bulursa bulsun erkenden bulsunun peşindeyiz artık.

29.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. İtalya’daki gidişat durmuyor, bugün ölen insan sayısı 756. Bu durumda sadece İtalya ‘da ölü sayısı 11.000 ‘ e yaklaştı.
 2. Ülkemde yine komik insanların komik haberleri. Bugün Avcılar ‘da sokak ortasında halay çeken 15 kişilik grup, Corona bize bir şey yapamaz yorumu yapmış.
 3. Umre ‘den gelen vatandaşlarımızın 14 günlük süreci bitmesine rağmen hala kendileri karantina altında tutuluyor. Buna ek olarak bazı kişilerin semptomları göstermesi üzerine tahminimce hepsi karantinada kalmaya devam edecek.
 4. Belarus şaşırmış. Hala lig maçı oynamaya devam ediyorlar.
 5. İspanya rakamlarda İtalya ile kapışıyor bir kaç gündür. Son bir kaç gündür ise Corona ‘dan ölenlerin sayısı ciddi anlamda yükselmeye başladı. Bugün 838 kişi hayatını kaybetti.
 6. Son olarak bizim rakamlarımız,

30.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. İtalya ‘da bugün bir farklılık olmadı ne yazık ki, bugün toplam hayatını kaybeden sayısı 812
 2. İspanya ‘da ise durum git gide daha kötü bir hal almaya başladı. Üzülerek söylüyorum ki bu gidişat İtalya ‘dan kötü olabilir. Bugün İspanya ‘da hayatını kaybedenlerin sayısı 838
 3. Amerika için yine aynı başlıklar atılıyor, Amerika Corona’nın yeni merkezi. New York ‘ta ölenler hastane yanındaki morg olarak tırlara alınmaya başlandı. Amerika’da son durum 142.000 vaka 2.490 ölü.
 4. Canım ülkemde ise rakamlar git gide artıyor. Toplam vaka 10.827 iken hayatını kaybedenlerin sayısı 168 oldu.
 5. Bugün diğer ülkelerin yaptıklarından farklı olarak bir şey daha denk geldik. Cumhurbaşkanımızın tv ‘de yaptığı halka seslenişin sonunda yardım kampanyası başlatıldığını ve 7 aylık maaşını bağışladığını bildirdi. Fakat benim anlamadığım bir kaç konu var, diğer ülkeler vatandaşına para yardımı yaparken bizde niye vatandaş yardım ediyor. Ayrıca biz Suriyelilere bir ton para harcadık gerekirse yine harcayabiliriz denen para nerede. Son olarak merak ettiğim ve edeceğim şey bu yardım kampanyasına vergi borçları silinenler ne kadar katkıda bulunacak, hadi hayırlısı diyip görecez.

31.03.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. İtalya ‘da bugün hayatını kaybeden sayısı 837
 2. Abd, İspanya ve Rusya’da bugün vaka sayıları çok fazla.
 3. Ülkemizde ise 2704 vaka 46 ölü. Bu rakamları grafiğe eklediğimizde gidişatın çok kötü olduğu yorumu yapılabilir.

01-02-03.04.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Son 3 gündür fazla değişen bir şey olmadı aslında, olmadı derken durum aynı bir farklılık yok. İtalya(son 24 saatteki ölü sayısı 766), İspanya(661), Fransa(1120) ve Amerika (876) ölü sayıları her geçen gün aynı hatta artış gözlemleniyor. Hatta Amerika git gide daha kötü bir hal alıyor.
 2. 03.04.2020 tarihinde farklı olarak ülkemizde yeni önlemler alındığını öğrendik. Bu önlemler 20 yaş altının sokağa çıkışı yasaklandı ve 30 büyükşehir + zonguldak şehirlerinin giriş çıkışları çok özel durumlar olmadığı sürece kapatıldı.
 3. Ülkemizde son 2 günde ölen sayısı 148, durumlar iyiye gitmiyor sanki, inşallah en kısa sürede bu kötü süreci tersine çeviririz.
 4. Corona virüs vakalarında ilk tanıların tedavisini yapan doktorlardan, hocaların hocası Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu corona sebebiyle hayatını kaybetti.

04-10.04.2020 Haberlerinden bazı başlıklar,


 1. Neredeyse 1 haftadır yazmıyorum çünkü aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım,moralim bozuldu. Son 1 hafta içerisinde değişenlere kısaca değinelim. İtalya ‘da ölü sayısı azalmaya başladı bu güzel haber ama Amerika ve İngiltere de sayı günlük 1000 üzerine çıktı.
 2. Dünya genelinde kaos devam ediyor, ölü sayısı ve vaka sayısı her gün artıyor.
 3. 10.04.2020 tarihinde ülkemizde yine değişik bir şey oldu, saat 22:30 saatlerinde 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle tam bir fiyasko yaşandı. Herkes benzin istasyonları, fırınlar ve marketlere hücum etti. Kavgalar çıktı, sosyal mesafe hak getire. Bu gece hastalık Türkiye için başladı bana göre.
 4. Son olarak ülkemizdeki son durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.