rumeli pastanesi çeşme

Damla Sakızı Aşkına, Rumeli Pastanesi

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere Çeşme ‘nin dondurma konusunda bize göre en güzel adreslerinin başında gelen Rumeli Pastanesi ‘ni anlatacağız. Benim çocukluk dönemim de apayrı bir yeri olan damla sakızlı ürünlerle ilk tanışmam 1991-1992 yılları arasında Çeşme ‘de ikamet ettiğimiz dönemde Rumeli pastanesi ‘nde oldu.

rumeli pastanesi çeşme

2015 yılında Ilıca bölgesinin en güzel dondurmacılarından Veli Usta paylaşımımız vardı. Rumeli Pastanesi ise bölgenin en iyi dondurmacısı bizim için.

Damla sakızlı dondurması, damla sakızı reçeli, damla sakızlı muhallebesi aklımdan çıkmayan lezzetleri arasındadır.

Bundan dolayı İzmir bölgesinde yaptığımız tatillerde Çeşme dışında konaklıyor olsak da hem gezmek hem bu lezzetleri tatmak için Çeşme’ye ve Rumeli Pastanesi ‘ne mutlaka uğrarız.

Rumeli Pastanesi ‘ne nasıl giderim

Tel: 0232 – 712 67 59

Rumeli Pastanesi Hakkında

1945 yılında Cemal Usta ‘nın yanında çıraklık yaparak başlayan Osman bey ‘in zaman içerisinde kendisini bu konuda usta haline getirmesi ile 1945 yılında başlamış Rumeli Pastanesi ‘nin hikayesi.

çeşmede dondurma nerede yenir

Öncesinde elindeki meyve ve şekerler ile dondurmasını yapan Osman bey, bir gün eldeki malzemelerin bitmesiyle evinde bulunan damla sakızını alarak dondurma yapmaya karar verir ve bu lezzet Rumeli Pastanesi ‘nde bu şekilde doğar. Tabi benim bu satırlarım baya bir özet, detaylı şekilde okumak isteyenler buraya bakabilir.

Rumeli Pastanesi sadece damla sakızı değil, bir çok ürünüyle sizlere hizmet veriyor ( Ev yapımı dondurması, kazandibi, ev yapımı reçeller, supangle ve bunun gibi daha bir çok çeşit. )

damla sakızlı muhallebi

Fakat bana kalırsa buranın en can alıcı noktası damla sakızı kullanılarak hazırlanan ürünleri. Mesela Damla sakızlı muhallebi ‘sini denemeden dönmeyin. Bir gün fırsatınız olursa damla sakızlı ve tahinli dondurmasını da mutlaka tadın. Yanlış anlaşılmasın tüm ürünler çok lezzetli fakat damla sakızı işin içine girdiğinde bambaşka bir hal alıyor lezzetler.

çeşme damla sakızlı muhallebi

Bu lezzet durağı öğle saatlerinde fazla kalabalık olmuyor, bunun en büyük sebebi insanların deniz ve plajları dolduruyor olması diye düşünüyorum, ama aynı durum hava karardıktan sonra geçerli olmuyor. En üst görselde de göreceğiniz üzere siparişinizi verebilmek için sıraya geçme olasılığınız çok yüksek 🙂

çeşmenin en iyi dondurması

Rumeli Pastanesi Fiyat Değerlendirmesi

1 adet kazandibi, 2 adet damla sakızlı muhallebi 3 top dondurma ve 1 adet suya toplam ödediğimiz tutar 50-55 TL arası bir şey.

Ayrıca ilave olarak 4 top kavunlu dondurmada ikram olarak masamıza geldi. Kavunlu dondurmadan ziyade sanki kavunu buzluğa atıp getirmişler o kadar lezzetliydi.

Bu lezzet durağının bana göre anlayışı aromasını kullandıkları ürünleri size direk hissettirmek, bu da tüm ürünlerinin bu kadar lezzetli olmasının sırrı.

rumeli dondurmacısı

Fiyatlar biraz yüksek gelebilir ama bölgedeki diğer işletmelerinde aynı fiyatlar ile hizmet verdiğini düşünürsek, bu lezzete bu fiyatlar çok makul gelecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.