Sonbahar mevsiminde nereye gitsek nereyi gezsek ne yesek diye düşünürken aklımıza yakın mesafede bulunan Eskişehir geldi. Eskişehir, çok merak etmeme rağmen gitme fırsatı bulamadığım bir yer olarak listemin başında gelen şehirlerden. Ayrıca son yıllarda yerli turistin akın ettiği ve öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alan Anadolu’nun en güzel kentlerinden.

Eskişehir-Gezi-Rehberi

Eğlenceli ve verimli bir Eskişehir gezisi yapmak isteyenler için ilk yapılması gereken ufak bir araştırma, özellikle günü birlik gezi planı düşünüyorsak mutlaka gitmemiz, gezmemiz ve yememiz gerekenler için liste yapmamız şart. Eskişehir hakkında genel bilgilerden, alışverişe, yeme içmeye, konaklamaya ve ulaşıma kadar detaylı birçok konuyu sizlerle Eskişehir Gezi Rehberi adlı yazımız altında paylaşmaya çalışacağız.

Eskişehir Hakkında Genel Bilgiler

Bildiğimiz gibi, İç Anadolu Bölgesi ’nde yer alan Eskişehir ’de karasal iklim hakimdir. Karasal iklim sebebiyle mevsim geçişlerinin sert olduğu Eskişehir ’i, hava koşulları açısından en rahat ilkbahar ve yaz aylarında gezebilirsiniz. Biz sonbaharda gitmiş olmamıza rağmen şansımıza güneşli havada gezme fırsatı bulduk fakat sonbaharda gidecek olanlar için şunu belirtmeliyim ki akşam hava oldukça serin, mutlaka yanınızda kalın kışlık kıyafetler bulundurun.

Metropol kentler dışında iki üniversitesi ( Anadolu Üniversitesi , Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ) olan tek Anadolu şehri olan Eskişehir, gençlere birçok konuda vermiş olduğu destek sebebiyle bir üniversite şehri olarak anılmaktadır. Öğrenci nüfusunun artması şehrin gelişimi açısından oldukça etkili bir faktör.  Ayrıca sürekli gelişmekte olan Eskişehir, Türkiye’nin 25.büyük şehridir.

Eskişehir ‘e Ulaşım

Eskişehir ’e ulaşım, Türkiye’nin her yerinden otobüs aracılığıyla kolayca sağlanabilir. Bunun yanında hızlı tren sayesinde birçok şehirle kısa sürede rahat bir ulaşım sağlamak mümkün.( Hızlı Tren bilet almak isteyenler bu adrese bakabilirler, https://yolcu.tcdd.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf ) Gün boyu Eskişehir Ankara seferleri yapılmakta, yolculuk süresi yaklaşık 1,5 saat sürmekte, ayrıca Eskişehir Konya seferleri de başlamış durumda ve yolculuk süresi 2 saate yakın. İstanbul’dan gelecek olanlar için yine otobüs veya tren ulaşımı mevcut İstanbul Pendik tren garından Eskişehir yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Biz kendi arabamızla gezerek gitmeyi tercih ettik. İlk Bilecik ’e uğrayıp oradan Eskişehir ’e geçtik yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Eskişehir, tren ulaşımı konusunda Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir, bu yüzden şehir içi ulaşımda da tren çok avantaj sağlamaktadır. Gezilmesi gereken çoğu yer yürüme mesafesinde, toplu taşımayı tercih etmek isteyenler için de şehrin tramvay hattı olan Estram ’ı kullanabilme seçeneği mevcut.

Eskişehir ’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler bölümümüzde şehrin en önemli gezi noktalarından sırasıyla bahsedeceğiz. Bu şehri gezmek için 2 ya da 3 gün yeterli olmakla beraber günü birlik turlarla da verimli bir gezinti yapabilmeniz mümkün. Hafta sonu için gittiğimiz Eskişehir ’de biz 1 güne Eskişehir de gezilecek yerleri sığdırmaya çalıştık.

İlk olarak gezimize Porsuk Çayı ’ndan başladık. Porsuk Çayı, bildiğiniz gibi Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Türkiye’de de Venedik havasını yaşamak için Porsuk Çayı’na gidip bot ve gondollarla Eskişehir turu yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca Porsuk Çayı etrafında çayınızı kahvenizi içebileceğiniz çok sayıda cafe de mevcut. Biz de turumuzu yapıp resimlerimizi çekildikten sonra Porsuk Çayı gezintimizi bitirdik.

Porsuk çayı tur fiyatları

Hafta içi 13:00 – 19:00 saatleri arası hafta sonları ise 13:00 – 20:00 saatleri arası bot turlarının kişi başı katılım ücreti 1,5 TL

Özel turlar ise Esbot ile yapılıyor ve 10:00 – 13:00 saatleri arasında kişi başı ücret 3 TL olarak ücretlendiriliyor.

Son olarak gondol keyfi için ise ücretlendirme 15 TL olup 3-4 kişi olarak tur düzenleniyor.

Eskişehir-Porsuk-Çayı-Venedik-Gondol

Eskişehir gezimizde bize annemde eşlik etti, o da bizim gibi gitmeden gezi için araştırma yapmış ve o taraflar da kedi severler için bir cafe olduğunu keşfetmiş, kendisi tam bir kedi hastası bu yüzden gitmişken uğramadan dönmek olmazdı. Siz de bir kediye sahipseniz, kedi delisiyseniz mutlaka gidin derim çünkü tam bir kedi cenneti Cafe de Kedi Yaklaşık 20-25 kedinin olduğu, Eskişehir’in en huzur dolu mekanları arasına girebilecek, hayvanseverlerin kesinlikle çok beğeneceği sımsıcak bir cafe diyebiliriz.

Cafe de Kedi, toplanan hesapları ve bağışları cafedeki ve sokaktaki hayvanların veteriner ve yiyecek harcamaları için kullanıyor. Hayvansever biri olarak Eskişehir ‘de yaşıyor olsam haftada 2-3 kez gidip hem kedilerle oynar hemde birşeyler yer, içerdim. Sizlerden de ricam haftada 1 bile olsa gidin birşey yiyip içmesenizde bağış kutusuna birşeyler bırakın, damlaya damlaya göl olur.

Adres: Hoşnudiye Mah. İskender Sok. Met İşhanı No:9 Kat:1 Eskişehir
Telefon: 0 222 220 KEDI (220 53 34)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonraki durağımız Kent Ormanı oldu. Kent park, Türkiye’nin ilk yapay plajına sahip olması ile ünlü, Eskişehir’in en güzel parkıdır. Kent park ile yaşanası bir şehir olan Eskişehir’in deniz eksikliği giderilmeye çalışılmış. Doğal bir deniz havasından uzak olsa da yazın insanların serinlemesi  için kullanışlı bir plaj olmuş. Ayrıca plaj, biri çocuklar için olmak üzere iki havuza sahip. Kent park sadece plaj ve havuzla kalmayıp içerisinde gölet, at binme alanı, büfeler ve kapalı havuz da barındırmakta. Burada bulunan süs balıkları da ayrıca ilgi çekmektedir. Hafta sonu özellikle çocuklar için verimli vakit geçirebileceğiniz bir park olarak düşünebilirsiniz. Uzmanlar eşliğinde at binme keyfini yaşama fırsatı da sunuyor. Ayrıca bu güzelliği hiçbir ücret ödemeden gezmek, görmek de mümkün. Ulaşım için biz kendi arabamızı tercih ettik sizler bot, tramvay veya otobüs kullanabilirsiniz. Kent Park’a, Porsuk Çayı’nda kullanılan teknelerle ulaşmak da ayrı bir güzellik olsa gerek:)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sırada şehrin stresinden, sıkıntısından uzaklaştıran, kocaman binaların arasında yaşamaktan sıkıldığımız zamanlarda bizi eskilere götüren çok özel bir mekan olan Odunpazarı var. Odunpazarı, Osmanlı döneminin mimarisini yansıtıyor ayrıca dar sokaklarında sıralanan ahşap çatılı, kerpiçten yapılma evleriyle, bütün gizemi, ihtişamı ve hiç bozulmayan eskitme havasıyla adeta insanı kendine hayran bırakıyor. Gezen yerli yabancı turistlerin hayran bakışları da bölge insani için ciddi bir ekonomik gelişmeye kapı açmış durumda. Odunpazarı’nda bizim gezmeye fırsat bulduğumuz  yerlerden birkaçını şöyle sıralarsak; Eskişehir Balmumu Müzesi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Şelale Park, Osmanlı Evi ve bunlar dışında Odunpazarı’nda gezemediğimiz onlarca konak, cami ve çeşme yer alıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Eskişehir’de Ne Yenmeli?

Ciğerci-Ahmet-Eskişehir-Kebap-Yöresel

Odunpazarı turumuzu bitirdikten sonra karnımız iyice acıkmıştı biraz gezmeye ara verip nerde ne yesek diye düşünmeye başladık. Kuzenimizin Eskişehir ’de öğrenci olması bizim için büyük bir avantaj oldu, bize verdiği tavsiye üzerine yolumuzu Ciğerci Ahmet ’e çevirdik. Dışarıdan ilk bakışta salaş bir mekan olarak gördüğümüz, girsek mi girmesek mi diye kararsız kaldığımız bu yer için sonrasında iyi ki de girip bu muhteşem tatların farkına varmışız diye düşünmeden edemedik 🙂 Ciğerci Ahmet ile ilgili detaylı bilgiyi lezzet durakları bölümümüzde sizlerle paylaşacağız ama şunu şimdiden söylemeliyim, Eskişehir’e olmanıza rağmen Gaziantep-Adana havası ancak bu kadar başarılı bir şekilde yaşatılır.Bu da ufak bir tavsiye:)

Biz yemek için Ciğerci Ahmet’i tercih etsek de Eskişehir’de en ünlü yöresel yiyecek Çibörek fakat biz Çiböreği kahvaltıdan sonra atıştırma olarak şehir merkezindeki Papağan Çibörek ’te yedik. Şehir merkezi dışında Kent Park’ta Çiğbörek Evi, Atatürk Bulvarı’ndaki Eskişehir Çibörek de tercihler arasına girebilir.

Ayrıca bizim 1 günlük Eskişehir gezimizde yemeğe fırsat bulamadığımız yöresel yemeklerin en meşhurlarından olan balaban köftenin de uzun yıllardır ün yapmış Abdüsselam Balaban Kebap Salonu’nda tadılması öneriliyor.

Gezmeye devam

Ciğerci Ahmet’te yemeğimizi, tatlımızı yiyip kahvemizi içtikten sonra gezmeye Sazova Parkı ’na giderek devam ettik. Türkiye’nin en farklı, ilgi çekici, huzur veren ve çok büyük bir alana sahip parklarından biri olan Sazova Parkı, Eskişehir’de de gezilecek önemli yerlerden, asıl adı Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı olan bu park ziyaretçilerini girişte ağaçlarla çevrili bir yolla karşılıyor, içerisinde birbirinden farklı bir çok yapı bulunuyor ve öyle büyük bir alana sahip ki detaylı gezmek için en az 1 güne ihtiyaç duyuluyor. Sazova Parkı’nda Masal Şatosu, Uzay Evi, Eti Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Korsan Gemisi ve farklı birçok oyun alanı var. En ilgi çeken bölümü olan Masal Şatosu’nun koridorlarını, merdivenlerini ve üst kattaki teraslarını ücretsiz gezebiliyorsunuz. Çoğunluk olarak çocuklar için eğlenceli bir yer olsa da yetişkinlerin de ilgisini çekmiyor değil. Ayrıca şatonun içerisinde belirli saatlerde yapılan turlarda daha verimli bir gezi ortamı oluşturuyor. Şato bir çok ünlü kule mimarisinden etkilenip yapılmış, ülkemizdeki mimarilere göre uyarlanmış. Masal Şatosu’nun pazartesi günleri kapalı olduğunu ve hafta içi saat 17.30’a kadar açık olduğunu bilmenizi isterim. Biz kapanmasına yakın bir saatte gittiğimiz için çok detaylı gezemedik.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Eskişehir’de ki diğer ilklerden biri olan Uzay Evi’ de çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekmekte. Uzay Evi’nin 360 derecelik kubbesi, ziyaretçilerine evrene, galaksilere, uzaya ve yıldızlara canlı bir seyahat deneyimi yaşatıyor, ayrıca aynı anda 96 kişiye evrenin gizemli dünyasını izletebiliyor. Hafta içi pazartesi günleri hariç diğer günler belirli saatlerde açık, Cumartesi-Pazar da hizmet vermekte. Gezmek için diğer bir seçenekte çok büyük bir alana sahip olan Eti Sualtı Dünyası, 84 farklı türden 2150 adet balık türü barındırıyor. Ziyaretçileri için ayrıca hediyelik eşya satışı ve kafeterya imkanı da sunmakta. Denizi olmayan bir şehir için deniz canlılarını yakından görebilmek mükemmel bir zevk yaşatıyor, gittiğiniz zaman kesinlikle uğrayın. Ayrıca, çocuklar için gece tulumların içinde konaklama fırsatı var, bununla birlikte okullar için eğitici seminer aktiviteleri de düzenleniyormuş. Pazartesi hariç diğer günler açık. Korsan Gemisi, Sazova Parkı’ndaki diğer harikalardan biri. Çocukların kendilerini korsan gibi hissedebileceği Korsan Gemisi’nin içinde, toplar ve gülleleri, kaptan köşkü, zindan ve zindanda çürümüş insan iskeleti bulunuyor. Korsan hayatlarını bire bir yansıtmak için yemekleri bile var. Sembolik ücretlerle gezilmesi mümkün olan Sazova Parkı’nı gezin arkadaşlar. Özellikle çocuğunuz varsa çok güzel vakit geçirilecek bir park.

Eskişehir HamamBunların dışında Eskişehir, ülkemizin en önemli sıcak su kaynaklarının ve hamamlarının bulunduğu yerlerden biridir. Gezerken en beğendiğim yerlerden biri de hamamlar bölgesi olmuştu, hamama girmeye vaktimiz yoktu ama o bölgeyi gezmeden geçmedik. Otantik bir atmosferi olan bu bölgede hamamdan sonra çay, kahve keyfi yapmak çok huzur verici olmalı vaktiniz varsa biz yapamadık siz  yapın:)

 

Eskişehir’de nerede kalmalı?

Nerede kalınmalı kısmına gelirsek, Eskişehir’de öğrenci olan kuzenimiz bizi misafir etti. Ama sizler için gözüme çarpan birkaç otelin adres ve iletişim bilgilerini paylaşmak istiyorum. Oteller dışında fırsatı olanlar için öğretmen ve polis evi de mevcut.

 

Merkezde, Haller Gençlik Merkezinin karşısında her yere daha rahat ulaşabileceğiniz bir otel.
Telefon : (0222) 211 77 00

Porsuk Çayı kıyısında ,tam merkezde bir otel.
Telefon : (0222) 233 77 11

Atmosferi mükemmel olan, Odunpazarı evlerinin restore edilip otel haline getirildiği bir yer.
Telefon : (0222) 333 0 333

Eskişehir tren istasyonuna 3 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alan tesis.
Telefon : (0222)222 21 23

Merkezi konumdaki otellerden biri. Havacılık Müzesi’ne 5 dakikalık mesafede
Telefon : (0222) 330 45 45

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde, biraz şehrin dışında olmasına rağmen gidenlerin önerdiği bir hotel.
Telefon : (0222) 340 6666     (0222) 340 6677

Espark Avm’nin karşısında yer alan bir otel
Telefon : (0222) 322 15 15

 

Eskişehir’de alışveriş

Gezdiğiniz yerden sevdiklerinize hediye almak isterseniz ilk olarak Eskişehir’in simgesi haline gelen Lületaşıyla ilgili hediyeler almanızı tavsiye ederim. Özellikle Odunpazarı tarafında bulunan Esnaf Sarayı hediyelik eşya için merkezi konumda. Ayrıca yine yöreye uygun Sorgun Çömleği de hediye için bir alternatif niteliğinde. Hamamlar bölgesini gezerken ayrıca alışveriş de yapmanız mümkün. İzmir’in Kemeraltı gibi düşünebilirsiniz. Hediye olarak Eskişehir’in meşhur Met helvasını da alabilirsiniz muhteşem tadı var. Eskişehir’e gidip de alışveriş merkezini gezmenizi tavsiye etmem ama isteyenler için Espark Avm de şehrin en popüler alışveriş merkezi.

Masallar şehrinde masal gibi bir gezi geçirmeniz dileğiyle…