İmren Pastanesi Ayvalık

Bu paylaşımımız da sizlere Ayvalık ‘ın isim yapmış lezzet duraklarından biri olan İmren Pastanesi ‘nden bahsedeceğiz.

İmren Pastanesi Nerede

Adres : Talat Paşa Cad. No:41  Ayvalık/Balıkesir

(0266) 312 1013   satis@imrenpastanesiayvalik.com

İmren Pastanesi Hakkında

Ayvalık tatili öncesinde yaptığımız araştırmalarda listemize eklediğimiz lezzet duraklarından biride Lor Tatlısı ve Sakızlı Dondurma ile isim yapmış İmren Pastanesi ‘ydi. 4 günlük tatilimizin 3. gününde yaptığımız kısa süreli Ayvalık merkez turunda Meşhur Ayvalık Tostu üzerine tatlı niyetine lor tatlısı yeme fırsatımız oldu.

1954 yılında hizmet vermeye başlayan bu lezzet durağı sakızlı ve zeytinli dondurması ile ismini duyurmaya başlamış. Eski yıllarda buraya çevre iller ve Yunanistan tarafından lor tatlısı yemeye gelenler bile oluyormuş.

imren pastanesi ayvalık

Karnı aç olanlar için tatlıdan önce günlük hazırlanan lezzetli kuru pastaları da çay eşliğinde tavsiye edebilirim. Kuru pastalar da çok özel bir lezzet beklemeyin fakat açlığınızı bastırmak için bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Lezzet durağının ürün çeşitleri arasında Damla Sakızlı Kurabiye, Damla Sakızlı Muhallebi, Damla Sakızlı Höşmerim, Kavala Kurabiyesi, Lor Kurabiyesi, Tahinli Kurabiye ve Tuzlu çubuklar yer alıyor.

Şimdi gelelim Lor Tatlısı ve Sakızlı Dondurma ‘nın lezzet değerlendirmesine.

lor tatlısı sakızlı dondurma

Lor Tatlısı, lor, yumurta, süt, tereyağı,vanilya ve irmik kullanılarak hazırlanan güzel bir tatlı. Yaz aylarında sakızlı dondurma ile servis edildiği için iki lezzeti aynı anda tatma fırsatınız olacaktır. Tadı biraz şekerpare gibi fakat daha hafifi olarak düşünün. Dondurma ise o kadar soğuk ki yerken dişlerinizi sızlıyor fakat sakızın tadını çok sevdiğimiz için çok güzel bir ikili olduğunu düşünüyoruz.

Buraya kadar gelmişken ve bir blog yazarı olarak tatmadan gitmek olmaz diye düşündüğümüz bu lezzetleri ısrarla deneyin demiyorum fakat yolunuz düşerse de uğramanızı öneririm.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.