İzmir ‘in dillere destan pastanesi Reyhan Pastanesi

Bu yazımızda sizlere Çeşme tatilimiz boyunca sık sık lezzetlerini tatma fırsatı bulduğumuz, pastalarıyla, dondurmalarıyla ve tatlılarıyla meşhur Reyhan Pastanesi ‘nden bahsedeceğiz.

reyhan-pastanesi-sükse-isina-makaron-limonata-cheesecake-krokan-böğürtlen-pasta

Reyhan Pastanesi konum olarak Ilıca Otel ile iç içe denebilir. Biz tatile gitmeden önce yaptığımız lezzet durakları araştırmasında pastanenin ismini tavsiyeler üzerine listemize eklemiştik, hatta tatilimizin ikinci günü navigasyonu kurup gitme planı yapsak da navigasyon pastaneyi konum olarak otelle aynı gösterdiğinden bir hata olduğunu düşündük ta ki ertesi gün yürüyüş için otelden çıkar çıkmaz Reyhan Pastanesi ‘nin girişini görene kadar 🙂

Pastane konum olarak güzel bir yerde bulunuyor, otellere yakın ve merkezi. Aşağıda pastanenin konumunu görebilirsiniz.

Reyhan Pastanesi Nerede ?

Reyhan Pastanesi Hakkında

Sloganı Mutluluğu Sizler İçin Paketledik olan Reyhan Pastanesi müşterilerine farklı isimlerle farklı tatlar sunuyor. Bunlardan bazıları Sükse, İsina, Polka, Kabune.Bu isimlerin nereden geldiğini araştırdığımızda aşağıdaki gibi bir makale çıkıyor karşımıza Reyhan Pastanesi hakkında.

Reyhan Pastanesi ‘nin temeli Çarlık Rusya döneminde dedelerin temellerini atmasıyla başlıyor ve Rusya ‘daki rejim değişikliği sebebi ile İzmir’e yapılan göç ile başlıyor.1950 ‘li yıllarda Basmane ‘de Fuar pastanesi olarak başlayan İzmir hikayesi 1960 ‘lı yıllarda şu an ki Alsancak şubesi yanındaki 2 katlı rum evini restore ederek devam ediyor. 1965 yılından sonra marka olarak hızla büyüyen Reyhan Pastanesi, dönemin devlet başkanları ve yabancı sosyete tarafından uğrak bir yer haline geliyor, fakat 1970 yıllarının sonunda kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina yerine yüksek katlı bir inşaat yapılınca bir süre üretime ara vermek durumunda kalıyorlar. 1991 yılında tekrar Alsancak bölgesinde hizmete başlayıp günümüzde hala hizmet vermeye devam ediyor Reyhan Pastanesi.

Reyhan Pastanesi şu an İzmir bölgesinde 750 kişi oturma kapasiteli, 5 şubesi 189 çalışanı ve 2000 metrekarelik üretim merkezi ile hizmet vermektedir. Ayrıca Reyhan Pastanesi Türkiye ‘de ilk laboratuvarı kuran ve pasta üzerine resim basan ilk pastanedir. Ayrıca ürünlerine verilen isimler aile köklerinin coğrafyasından gelmektedir.

Reyhan Pastanesi ‘nin Enleri

Bize göre Reyhan Pastanesi Ilıca bölgesinde farklı tatlar arayanlar için güzel ve kaliteli bir durak. İlk gidişimizde havanın çok sıcak olmasından ötürü dondurmalı tatlılarından Sükse ve İsina ‘yı denedik.

Reyhan-Pastanesi-isina-sükseSükse kekler arasına koyulan dondurma ve vişneden oluşan mükemmel bir lezzet. Mekanın en çok tercih edilen tatlarının başında geliyor, bunun dışında İsina ise dondurma,krema ve çikolata ağırlıklı olup Sükse ‘ye göre daha hafif ve bana göre daha güzel bir lezzet. Tatlılarımızı bitirdikten sonra hesabımızı ödeyip mekandan ayrılsak da diğer ürünleri tatmak için en kısa sürede tekrar burada olacağımızın planını yapmıştık bile.
reyhan-pastanesi-izmir-ılıca-alsancak-kurupastaSonraki gün deniz keyfimizden sonra açlığımızı akşam yemeğine kadar bastırabilmek bahanesiyle tekrar tuttuk Reyhan Pastanesi ‘nin yolunu 🙂 Bu sefer tavsiye edilen kuru pastalarını deneyecektik. İçeri girip kuru pastalarımızı seçip, çaylarımızı da sipariş ettikten sonra kendimize oturacak bir masa belirleyip beklemeye başladık. Öğle saatlerinde masa seçme lüksüne sahip olsanız da akşam saatlerinde bu imkansız. Neyse kuru pastalarımız geldi, yedik içtik gerçekten hepsi taptaze ve lezzetliydi. Açlığımızı biraz olsun bastırmıştık, lezzet olarak 2 gün içerisinde tattığımız her şey çok kaliteliydi.

İzmir’in lezzetiyle ünlü bu pastanesinin fiyatlarından da bahsetmek gerekirse, pastalar için evet değer dediğimiz fiyatlar, çay için çok yüksekti. Bildiğim kadarıyla daldırma usulü bergamotlu çay lezzetli olsada fiyatı gerçekten abartılmış fakat çaya yansıyan bu fiyat diğer ürünler için ortalama seviyelerindeydi.

Çiftlikköy tarafında yaptığımız bir misafirlikte tesadüfen de olsa tatma fırsatını bulduğumuz Böğürtlenli Cheesecake için yorumum, böğürtlen sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet yönünde. Ürünler günlük olarak üretildiğinden tazelikleriyle ilgili en ufak bir şüpheniz olmasın ayrıca lezzet olarak da sadece tazeliğin yetmediğini düşünürsek, tazelik + lezzet bütün ürünlerde bizlerle buluşuyor.

reyhan-pastanesi-boyoz-gevrek-poğaçaBunlar dışında deneme fırsatı bulamasak da yakın çevrem tarafından tavsiye edilen kahvaltı menüsü oldukça başarılıymış. İzmir ‘in meşhuru Boyoz ve Gevrek ‘in dışında zeytinli, patatesli, peynirli, sucuklu, patlıcanlı mini poğaçalarının çok taze ve lezzetli olduğu bilgisini sizlerle paylaşmak istedik.

Bizden bu kadar dediğimiz bu son cümlede bilmenizi isterim ki , Çeşme tercihi yaptığımız her tatilde gideceğimiz duraklar arasındadır Reyhan Pastanesi. Yolunuz düşerse mutlaka bu lezzetleri tatmanızı öneriyoruz.

Ekstra bilgi vermek isteyenler yorum bölümünden bu bilgileri bizlerle paylaşırsalar çok seviniriz.

 

Güncelleme **** Temmuz 2019

2019 yılı yaz tatilimizde yine Çeşme ‘nin vazgeçilmezlerinden Reyhan Pastanesini hem kendimiz hemde sizler için ziyaret ettik.

Yukarıda yazdıklarımız aynen geçerli, bölgenin belkide en kaliteli mekanlarından biri olma özelliğini sürdürüyor Reyhan Pastanesi.

Güncelleme yaparken fark ettim ki 2015 yılında yaptığımız paylaşımda fiyatlara değinmemiştik. Satırlarımda bu bilgiyi sizlere aktaracağım ama öncesinde biraz güncel değerlendirmelere yer vermek istiyoruz. Bu lezzet durağı öğle saatlerinde oturup kuru pasta ve mükemmel bergamotlu çayıyla karnınızı doyurabileceğiniz akşam saatlerinde ise arkadaşlarınızla gelip keyifli bir şekilde çayınızı, kahvenizi içerken ve tatlınızı yerken muhabbet edebileceğiniz bölgenin en nezih duraklarından biri.

Balkabaklı Sükse, Kahveli Sükse, Limonlu Cheesecake ve Kabune

Biz bu sene sizler için farklı lezzetler denedik ve eski yazımızda da olduğu gibi tüm ürünlerine tam puan verdik. Bu sene tadına bakma fırsatı bulduğumuz ürünler ise,

Balkabaklı Sükse, Kahveli Sükse, Limonlu Cheesecake ve Kabune Tepsi Pasta

Dondurma tarafında Rumeli Pastanesi kadar olmasa da soğuk tatlı çeşitlerinde tam puanı alan bir işletme.

Reyhan Pastanesi Fiyat Değerlendirmesi

Yukarıda yazdığım gibi 4 kişi ve 1 çocuk ile gittiğimiz Reyhan Pastanesi’ nde Balkabaklı Sükse, Kahveli Sükse, Limonlu Cheesecake, Kabune, 4 adet Bergamotlu Çay, 1 top dondurma ve 1 su sipariş ettik ve ödediğimiz toplam tutar  126,75 TL. Alaçatı fiyatlarına göre gayet uygun ve kesinlikle ürünleri oraya göre çok daha lezzetli.

Biz tavsiye ettik gerisi size kalmış 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.