Kahve Çeşitleri ve Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Eminim herkesin sevdiği bir kahve çeşidi vardır, benim favorim Türk kahvesi ve alternatifim Filtre kahve. Bazıları sert aromalı kahveyi, bazılarıysa orta ya da yumuşak tercih eder ama herkes bir şekilde içer kahvesini. İşte bizde bu yazımızda dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri olan kahvenin çeşitlerinden ve filtre kahve nasıl yapılır ‘dan bahsedip sizleri bu konuda bildiklerimizi aktarmak istedik.

kahve çeşitleri hakkında

Bizim kültürümüzde Türk kahvesi ön plana çıkıyor olsa da, Starbucks, Gloria Jeans, Tchibo gibi lezzet duraklarının yayılmasıyla kahve kültürümüz daha farklı yerlere gelmeye başladı. Türk kahvesi ile ilgili olan paylaşımımızı yapmış olduğumuzdan kahve içeriğini daha da genişletmek adına bu konuyu yayınlama gereği duyduk.

Kahve Çeşitleri

Kahve çekirdeklerinin farklı şekillerde çekilmesi ve yardımcı ürünlerle karıştırılması sonucu ortaya çıkar kahve çeşitleri.Dünya genelinde en çok tercih edilen kahve çeşitleri arasında Espresso, Cappuccino, Americano, Latte, Mocha, Filtre Kahve ve Türk Kahvesi bulunuyor.

Ilk olarak hemen hemen tüm kahvelerin ham maddesi sayılan Espresso ile başlayalım.

Espresso-nasil-yapilirKahve çekirdeklerinin Türk Kahvesine benzer şekilde ince çekilmesiyle hazırlanan bir kahve türü olup, sert içiminden dolayı fazla tercih edilmez. Biz istediğimiz kadar tercih edilmez desek de çoğu kahvenin hazırlanışında Espresso kullanılır, diğer bir deyişle çoğu kahvenin özü Espresso ‘dur. Americano, Latte vs. diğer kahvelerin farkı ise Espresso ‘ya ek olarak süt köpüğü, süt gibi ek malzemelerin eklenmesidir. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler yazının devamını okuyabilir.

Espresso nasıl yapılır

Hazırlanışı sırasında dikkat etmemiz gereken konular ise bardak başına ortalama 6-7 gr kahve kullanımıdır. Kahveyi makineye ekledikten sonra kahve üzerinden 90 derece sıcaklıkta yüksek basınçlı şekilde 3-4 çorba kaşığı şuyun yarım dakikadan az süreyle(20-30 sn arası) geçip Espresso ‘yu hazır hale getirmesi beklenir ( 30 ml ). Bu arada kahvenin çabuk soğumaması için bardağın bekleme süresince sıcak su ile ısıtılması tavsiye edilir. Espresso ‘nun küçük fincanlarda servis edilmesinin sebebini de aşağı yukarı tahmin etmişsinizdir, kahvenin üzerinden suyun fazla geçmesi durumunda aromanın kıvamı azalacak ve içimi daha yumuşak olacaktır. Espresso sert bir kahve olduğundan az su içerir ve küçük fincanda servis edilir.

Handpresso-EspressoGeçenlerde bu konu hakkında bir araştırma yaparken Espresso makinesi dışında bu keyfi tatmanız için üretilen farklı bir ürüne denk geldim ve sizlerle paylaşmak istedim.Kişisel Espresso Makinesi Handpresso ile espresso hazırlamak anlatılana bakılırsa çok kolay. Cihaz üzerinde bulunan pompa yardımıyla basıncın ayarı da mümkün. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için kahvekeyfii tarafından paylaşılan bu makaleye göz atabilirsiniz.

Espresso tutkunlarının işine yarayacak bir bilgide espressoperfetto ‘dan gelmiş, değirmen ayarının nasıl yapılacağı hakkında hazırlanan görsel faydalı olacaktır..

Espresso hakkında
kaynak : espressoperfetto.com

bir Espresso tavsiyesi ise espressoitaliano ‘dan. İyi bir Espresso için taze çekilmiş kahveden 7 gram kullanılması önerilir 😉

Şimdi gelelim Espresso kullanılarak hazırlanan diğer kahve çeşitlerine.

Cappuccino nasıl yapılır

Cappuccino-nasil-yapilirYukarıda da yazdığım gibi Espresso içerikli bir kahve türüdür. Espresso, Süt ve Süt köpüğünün birleşiminden oluşur.
Cappucino yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise yoğun köpük ve kıvamıdır. Hazırlanış itibariyle Latte ile çok benzer olmasına rağmen farkı yaratan bu yoğun kıvamdaki köpüktür. Hazırlanırken kullanılan malzemelerin oranları 60 ml Espresso ‘ya 60 ml buharla ısıtılmış süt ve 60 ml süt köpüğü eklenir, servis ederken büyük fincan kullanılır.

Americano-nasil-yapilirAmericano nasıl yapılır

Espresso doldurulan fincana sıcak su ilave edilerek hazırlanır. Daha fazla su eklenerek hazırlandığı için Espresso ‘ya göre daha yumuşak bir içime sahiptir. Hazırlanışı ise, 60 ml Espresso bir fincana dökülür üzerine ise fincan dolana kadar buharla ısıtılmış su eklenir ve bu şekilde servis edilir.

Latte nasıl yapılır

Latte-nasil-yapilirLatte şu ana kadar yazdığım kahveler arasında içimi en yumuşak olanıdır. Cappucino ile benzerlik göstersede farkı süt ve köpük oranı belirler. Latte hazırlanırken 60 ml Espresso ‘ya 300 ml buharla ısıtılmış süt ilave edilir ve üzerinede 2ml yani ufak bir köpük eklenip servis edilir.

Mocha nasıl yapılır

Mocha-nasil-yapilirSıra çikolata eklenerek hazırlanan bir kahve çeşidine geldi. Yine ana malzememiz Espresso fakat bu sefer sıcak süt ve köpüğe ilave olarak çikolata ekleniyor.

Hazırlanışı ise yine 60 ml espresso üzerine 60 ml çikolata ve 30 ml süt eklenir. Burada kullanılan çikolata, çikolata tozu, çikolata şurubu veya çikolata sosudur. En son olarak fincan üzerine süt köpüğü ilave edilir ve köpük üzerine yine çikolata ile süsleme yapılıp servis edilir.

Ristretto , Ristretto Bianco

ristretto-ristretto-bianco-starbucks

Ristretto Italyanca ‘da sıkı anlamına gelir, buradan da anlaşıldığı gibi Espresso gibi sıkı ve acı bir kahvedir.  Espresso ‘ya göre daha az su ile hazırlanır ve alışık olmayanlar için devre yakacak ağırlıktadır. Benim sizlere tavsiyem ise Ristretto ‘nun biraz oynanmış hali olan Ristretto Bianco ‘dur.

Ristretto Bianco, Latte ve Cappuccino gibi sütle hazırlanan ancak daha yoğun espresso tadı arayanların hayran kalacağı mükemmel bir lezzettir. Bu kahveyi içmek isteyenlerin uğramaları gereken yer ise bana göre Türkiye ‘deki en kaliteli kahve durağı olan Starbucks ‘dır.

Starbucks tarafından yapılan Ristretto Bianco açıklamasına göz atmak isteyenler,

Starbucksstarbucks, değişik damak zevklerine özel lezzetler sunmaya devam ediyor. Starbucks’ın yeni lezzeti Ristretto Bianco, latte ve cappuccino gibi süt ile hazırlanan kahve çeşitlerini tercih eden ancak daha yoğun espresso lezzeti arayanlar için ideal. Espresso shot’ın kısa çekimle, yani daha az su ile temas etmesi sağlanarak hazırlanması anlamına gelen Ristretto, bu sayede daha yoğun ve konsantre bir espresso tadı sunuyor. Özel bir latte deneyimi sağlayan, Ristretto Bianco, daha yoğun espresso lezzeti, süt ve kadifemsi süt köpüğünün birleşiminden oluşuyor. Kahve lezzetinden vazgeçemeyenler yeni Risretto Bianco’yu mükemmel bir şekilde tamamlayan, kenarları fındık kaplaması ile süslenmiş Kahveli Pasta’yı da mutlaka denemeliler!

Filtre Kahve Hakkında 

filtre kahve nasıl yapılır

Türk kahvesinden sonra en çok tercih ettiğim kahve türüdür. Dışarıda farklı tatlar denemek için filtre kahve tercih etmiyor olsam da evde olduğum günler mutlaka günde bir kez içmeye özen gösteririm.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Paylaşımım hem aldığım ürünlerin tanıtımını hemde adım adım filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabını içerecektir.

Malzemelerle ilgili ufak bir açıklama yaparak başlayalım, ilk olarak markaya göre rastgele alınan ürünler olmadığını bilmenizi isterim. İnternette yaptığım araştırmalarda french press konusunda akla gelen ilk markalardan Bodum. Kahve seçiminde ise bana göre Türkiye ‘de bulabileceğiniz en iyi adres yine Starbucks, sadece hangisi hangi kahveyi tercih edeceğiniz konusunda sorun yaşabilirsiniz. Ben yine google ‘da yaptığım sorgularda Starbucks kahvelerinden Guatemala ismine sıkça denk geldim, bunun yanında Tchibo kahvelerinin tercih edilebileceğini ve bunlar dışında imkanı olanların yurtdışından Lavazza, illy, Kimbo gibi markaları getirttiğini öğrendim.

evde filtre kahve nasıl yapılır

Unutmadan kahveleriniz ambalaj içerisinde çekirdek olarak bulunmaktadır, bunları aldığınız yerde benim yaptığım gibi tall bardaklara kullanacağınız kadar çektirip bittikçe bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Hepsini tek seferde çektirmemeniz tavsiye edilir. ( Kahvenin tazeliğini ve aromasını etkilediğinden )

Bodum French Press ve Guatemala Antigua 

frenchpress ile kahve nasıl yapılır

İhtiyacımız olan tüm malzemeler elimizde olduğuna göre Bodum ‘un Four Steps for Great Coffee rehberini okuyarak ve birazda kendi bilgilerimizi katarak kahvemizi hazırlamaya başlıyoruz.

bodum-filtre-kahve-nasil-yapilir

İlk olarak kettle yardımıyla suyumuzu kaynatıyor ve 2-3 dakika beklemeye bırakıyoruz, bunun sebebi kahveyi kaynar suyla haşlamamak. Benim sizlere tavsiyem sadece kahveniz için değil kupanız içinde fazladan su kaynatmanız. Kaynayan suyu kupaya doldurarak kahvenizin demlenme süresinde bardağınızda sıcak kalır, bu şekilde kahvenizin sıcaklığını daha uzun süre koruyabilirsiniz. Şimdi sıra kahvemizi eklemeye geldi, ölçek kaşığımızla 3 ölçek dolu dolu kahveyi frenchpress ‘e doldurup daha sonrasında üzerine görseldeki etikete gelecek miktarda su ekliyoruz. (Bu miktarı 2, 2-5 su dolusu kupa olarak belirleyebilirsiniz) Daha sonra süzgeç bulunan aparatı kahvenin üstüne gelecek şekilde sabitliyor ve 4 dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz.

filtre-kahve-nasil-yapilir

Demlenme işleminin ardından süzgeci yavaş yavaş tabana kadar itiyor ve dibe geldiğinde fazla sarsmadan kahvemizi kupamıza dolduruyoruz artık kahvemiz içmeye hazır. Hızlı hareket etmeme sebebi ise kahve tortularının bardağımıza karışmamasıdır.

İşte filtre kahve hazırlamak bu kadar basit ve keyifli.

Biraz da Filtre Kahve Makinesi kullanarak Filtre Kahve Nasıl Yapılır’ı Anlatalım

Kahve tüketimi daha fazla olanlar için filtre kahve makinesi daha doğru bir seçim olabilir, sürekli french press yıka temizle su kaynat adımlarını tekrarlamaktansa tek seferde hepsini aradan çıkarmak isteyenler filtre kahve makinesi tercih etmeliler. Bu konuda biraz araştırma yaptığınızda 10.000 TL ‘ye kadar kahve makineleri bulunduğunu görebilirsiniz, bu makineler büyük işletmeler içindir biz ev tipi olanlara göz atacağız. Delonghi , Siemens ve Wmf markaları piyasada rahatça tedarik edebileceğiniz ürünler olup fiyatları 200-800 TL arası değişmektedir. Ayrıntılı liste için buraya bakabilirsiniz.

Benim evde kullandığım model Delonghi ‘nin Delonghi ICM 15250 Filtre Kahve Makinesi olup gayet memnun kaldığım bir üründür.

Filtre Kahve Makinesi ile Kahve Nasıl Hazırlanır

sorusunun cevabı ise, makinenin üst kapağını açtığınızda görselde görüldüğü gibi su ve kahve haznesini görüyoruz.
delonghi kahve makinası ile filtre kahve nasıl yapılır

Bu hazneleri kullanarak kahvemizi rahatça hazırlayabiliriz fakat öncesinde sizlere tedarik etmeniz gereken bir ürün daha olduğunu söylemek isterim.

Filtre kahve kağıdı : Bu ürün yukarıdaki görselde kahvenin içinde durduğu kağıttır, kahve tortularını kahveye karıştırmamak için takılır. Bu ürünü Tchibo, Starbucks gibi yerlerden uygun fiyatlara tedarik edebilirsiniz. Şimdi kişiye göre değişen kahve ve su ölçüsüne geldi sıra. Dediğim gibi bazıları yoğun bazıları hafif içer kahveyi, bu eklediğimiz kahve ve su miktarına göre de değişkenlik gösterir. Ben bu paylaşımda standartlara uygun olan miktarları vereceğimden siz isterseniz kendi damak tadınızı göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Filtre kahve kağıdına ölçeğimizle ( tatlı kaşığında biraz daha fazla ) dolu dolu 1 kaşık kahve ekliyoruz. Bunu kişi sayısına göre hesaplarsanız 3 kişi için 3 dolu dolu kaşık hatta bana kalırsa 4 kaşık daha lezzetli olacaktır diye düşünüyorum. Su haznesine ise yine kişi sayısıyla orantılı olarak su ilave ediyoruz, kapakları kapatıyor ve on tuşuna basarak kahvemizin hazırlanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 3-4 dakikalık süre sonunda kahveleriniz içmeye hazır hale gelecektir.

 Önceden kullanılan Filtre kağıdı veya kahve tekrar tekrar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ek kaynak isteyenler için aşağıdaki linkleri ve Espresso Field Guide paylaşmak istedim.

kahve türleri

Sorularınız ve önerileriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz, bir sonraki paylaşımımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.