Maşukiye Vadi Restaurant

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Marmara bölgesinde mavi ve yeşilin iç içe olduğu, haftasonu kaçamakları için değerlendirilecek nadir güzellikte yerlerdendir Maşukiye.Maşukiye ‘ye gittiğimizde kendimizi Rize ‘nin yaylalarındaymış gibi hissediyoruz, bunun sebebi yeşilin yoğunluğu ve alabalığın etkisi olabilir bilemiyoruz 🙂 Neyse yine nereye gitsek diye düşündüğümüz bir pazar günü kendimizi Maşukiye yollarında bulduk, planımızda Vadi Restaurant ‘ın çevresinde biraz turlayıp denk geldiğimiz güzelliklerin fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşmak ve sonrasında mis gibi alabalığı mideye indirmek vardı 🙂 Düşündüklerimizi adım adım gerçekleştirdik ve şimdi sizlerle paylaşmak için buradayız.

Vadi Restaurant Ulaşım ve İletişim

Adres : Alabalık Vadisi Maşukiye Kartepe – KOCAELİ
Telefon : 0262 354 3195 – 0262 354 2202
E-Posta : info@vadirestaurant.com

Vadi Restaurant Hakkında

Mekan ağaçların arasında konumlandırılmış üç bölümden oluşuyor, biri açık bölüm dere kenarında ( hava soğuk olduğu için tercih etmedik ) diğer ikisi ise ortadan geçen yolla ayrılan 2 kapalı mekan. Kapalı mekanlardan biri dere kenarında olup diğeri de ufak şelalenin yanında konumlanmış. Biz ufak şelale yanındaki bölümü tercih ettik. Mekana girmeden önce 30-45 dakika civarında çevreyi gezdik ve aşağıdaki fotoğrafları çektik.

Maşukiye-Orman-Sapanca-Gölü-Manzara Şelale

Çocuklar için park alanları, yazın oturup çay içmek için masalar gerçekten çok güzel, çevre yemyeşil, sağınızdan solunuzdan ufak derelerin aktığı tamamen doğallıkla süslenmiş bir cennet gibi. Kış dönemi olmasından ötürü havanın fazla keyfini çıkaramamış olsak da evimiz bu lezzet durağına 15 dakika mesafede olduğu için bahar geldiğinde ilk işimiz tekrar gelmek ve çevreyi daha ayrıntılı inceleyip, açık havada yemeğimizi yemek olacak. Yapacağımız her ziyarette konumuzu yeni görseller ve açıklamalarla zenginleştireceğimizi bilmenizi isteriz. Neyse artık iyice acıkan karnımızı doyurmak için mekana girelim ve yemek yorumlarımıza başlayalım.

Mekana ait 360° Sanal Tur çalışması için buraya bakabilirsiniz.

Vadi Restaurant ‘ta Ne Yenir

İçeri adımımızı attığımızda ilk olarak tam karşımızdaki soba ve üzerinde demlenen çaylar dikkatimizi çekti, yemek sonrası içeceğimiz çayları daha mekana girer girmez düşünmeye başlamıştık 🙂 Sonrasında gözümüz şömine yakınlarında bir masa arasa da mekanın doluluğundan ötürü aksi tarafta bir masaya oturmak durumunda kaldık. Masamıza oturup etrafımıza baktığımızda ahşap konsept ile döşenmiş, duvarlardaki güzel süsler ve tavandan sarkan balık ağları ilgimizi çekti, yerimiz şömine yanında olmasa da gerçekten çok güzeldi.

Maşukiye Kahvaltı Masukiye-Vadi-Resturant-Restoran-

Cam kenarında 2 kişilik bir masa tercih ettik, kalabalık gruplar için çok güzel ağaç desenli masalar da bulunuyor. Oturur oturmaz menüler önümüze geldi, menü gerçekten yeterli zenginlikte. Hatta daha net olması için menüyü sizlerle paylaşmak istedik.

 1. Balık Çeşitleri ( Fishes )
  Kiremitte Alabalık ( Pan Trout )
  Peynirli Alabalık ( Trout with Cheese )
  Tereyağlı Alabalık ( Trout with Butter )
 2. Kiremitler ( On The Clay Tiles )
  Kiremitte Peynir ( Cheese on Clay Tile )
  Kiremitte Mantar ( Mushroom on Clay Tile )
  Kiremitte Köfte ( Meatballs on Clay Tile )
  Kiremitte Tavuk ( Chicken on Clay Tile )
  Kiremitte Sucuk ( Soujouk on Clay Tile )
  Kiremitte Pirzola ( Lamb Chops on Clay Tile )
 3. Izgaralar ( Grills )
  Antrikot ( Entrecote )
  Kuzu Pirzola ( Lamb Chops )
  Tavuk Pirzola ( Chicken Cutlets )
  Köfte ( Meatballs )
  Sucuk ( Soujouk )
 4. Meze Çeşitleri ( Side Dishes )
  Acı Biber Sosu ( Hot Pepper Sauce )
  Acılı Ezme ( Spicy Salad )
  Arnavut Ciğeri ( Fried Liver )
  Beyin Salatası ( Brain Salad )
  Brokoli ( Broccoli )
  Haydari ( Thick Yoghurt with Garlic and Dill )
  Humus ( Mashed Chick-Peas )
  Kayakoru
  Kısır ( Burghul Salad )
  Közde Biber ( Roasted Pepper )
  Közde Domates ( Roasted Tomato )
  Mancı ( Manci )
  Pancar Turşusu ( Pickled Beetroots )
  Patlıcan Ezmesi ( Mashed Eggplant )
  Peynirli Biber Turşusu ( Pickled Pepper with Cheese )
  Lakerda ( Pickled Fish )
  Yoğurtlu Semiz Otu ( Pursley with Yoghurt )
  Soslu Patlıcan ( Eggplant with Sauce )
  Süzme Yoğurt ( Condensed Yoghurt )
  Şakşuka ( Dish made with Peppers, Onions and Eggs )
 5. Salatalar ( Salads )
  Mevsim Salatası ( Season’s Salad )
  Çoban Salatası ( Shepherd’s Salad )
  Yeşil Salata ( Green Salad )
  Karışık Söğüş ( Mix Sliced Salad )
 6. Tatlılar ( Desserts )
  Ekmek Kadayıfı ( Crumpets in Thick Syrup )
  Sütlaç ( Baked Rice Pudding )
  Kiremitte Helva ( Halvah on Clay Tile )
  Ev Baklavası ( Home made Baklava )
  Kabak Tatlısı ( Pumpkin Desert )
  İncir Tatlısı ( Fig Dessert )
 7. İçecekler ( Drinks )

Bizim tercihlerimiz bir adet söğüş ve mevsim salatası, bir teneke kola ve kiremitte alabalık oldu tatlı olarak da ekmek kadayıfı seçimini yaptık ve hiç birinden pişman olmadık diyebilirim. Masamıza ilk olarak salatalarımız ve dilimlenmiş tava ekmeği geldi. Ekmek tazecik, salatalarımızda lezzetliydi. Açlıktan salatanın yanına ufak ufak ekmek batırmaya başlarken tereyağı sesi eşliğinde kiremitte domates ve soğanla zenginleştirilmiş alabalığımız geldi. Görünüş olarak bizden tam puan alsa da konuya girerken dediğim gibi Rize ‘deki alabalık tesislerinin hemen hemen hepsine gittiğimden oradaki lezzeti burada bulabilecek miyim sorusu aklımdaydı. Fazla düşünmeden yemeye başladım ve alabalıktan aldığım ufacık bir parça ile bu soru aklımdan uçup gitti. Bir yandan balığı diğer yandan tereyağına ekmek banıp kıtlıktan çıkmış gibi yiyordum önümdekileri 🙂 Balığımız bittiğinde yüzümüzde güzel bir gülümseme ve mutluluk, lezzetle dolmuş midelere sahiptik.

Vadi-Restaurant-Tereyağlı-Kiremitte-Alabalık

Şimdi sıra mekana girerken dikkatimizi çeken soba üzerinde demlenen çaydan içmeye ve ekmek kadayıfımızı yemeye gelmişti. Şunu söyleyebilirim ekmek kadayıfı son zamanlarda yediklerimin en güzeli olmakla birlikte, kaymağı hayatımda yediğim en güzel kaymaklardandı. Tatlıya puanım 10 üzerinden 10 oldu diyebilirim, üzerine de keyifle çayımızı içtikten sonra artık eve dönebilirdik. Hesap konusuna geldiğimizde internette çok pahalı yada gayet makul olduğuyla ilgili binbir yazı bulunmakta, biz sizler için bu yediklerimizin ne kadar tuttuğunu söyleyelim, kararı kendiniz verin.

2 kiremitte alabalık(15 tl/adt) + 2 adet salata(5 tl/adt) + 1 teneke kola(5tl/adt) + 1 ekmek kadayıfı(10tl/adt) = 55 TL

Maşukiye bölgesinde Vadi Restaurant gibi bir çok alabalık tesisi mevcut olsa da aralarında en çok bilinen burası olduğundan burayı tercih ettik. Sonraki ziyaretlerimizde sizleri bilgilendirebilmek için diğer lezzet duraklarını da deneyip gerekli paylaşımları yapmaya çalışacağız. Şu an için Maşukiye ‘ye giderseniz Vadi Restaurant ‘ta gönül rahatlığıyla karnınızı doyurabilir, doğanın ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Biz akşam gittiğimiz için bu menü karşımıza geldi, bunun dışında kahvaltı içinde Vadi Restaurant ‘ı tercih edebilirsiniz. 
Bal, tereyağı, reçel, salam, siyah zeytin, yeşil zeytin, beyaz peynir, kaşar peyniri, çeçil peyniri, örgü peyniri, salatalık, domates, tahin pekmez, sahanda yumurta, börek ve sınırsız çay ile köy kahvaltısı hizmeti de sunulmakta. Fiyat konusunda net bilgim olmasa da kişi başı 30-35 tl aralığında olduğunu duydum. 

Maşukiye Ekstra

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sizlerle ön bilgi niteliğinde bir kaç satır paylaşmak istiyorum. Maşukiye ve çevresinde gidip görebileceğiniz ve keyifle zaman geçirebileceğiniz bir çok mekan var. Benim aklımda bir sonraki paylaşımlarım için Kırkpınar sahilde Sapanca gölü kenarındaki Kıyı Restaurant, Kartepe ‘ ye çıkarken bütün manzarayı ayaklarınızın altında hissettirecek Manzara Cafe, kahvaltı için tercih edebileceğiniz Küçük Ev ve orman içerisinde safari turu, spor yapabileceğiniz bir kaç tesis, ayrıca Maşukiye pınarları,vadisi,şelaleleri,dereleri ve meyve bahçeleriyle meşhur bir bölgedir. Türkiye ‘nin en geniş ağaç ve bitki türlerine sahip bölgelerinden biridir. 4 mevsim farklı güzelliğe sahip olup Haziran ayında meşhur napolyon kirazı, ağustos ayında armutu, ekim ayında kestanesi ve meyveleriyle tam bir cennettir. Fırsatını bulduğumuz an gidip,görüp diğer paylaşımlarımızı yapacağız 🙂

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.