Mavi Pide Marmaris

2016 Marmaris Tatilimizde uğradığımız Lezzet Durakları listemizin ilk paylaşımınla karşınızdayız, Mavi Pide. Marmaris ‘e gitmeden önce yaptığımız lezzet durakları araştırmalarında çok kez tavsiye edildiğinden gidilecek yerler arasında ilk sıralarda olan mekan hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bu paylaşımımız umarım gitmenize vesile olur 😉

Mavi Pide Hisarönü – Mavi Pide Selimiye

Mavi Pide Marmaris

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu lezzet durağının Hisarönü ve Selimiye ‘de olmak üzere toplamda 2 şubesi bulunuyor. Hisarönü bölgesinde bulunan şube bildiğim kadarıyla ilk şubesi olup, iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Mavi Pide Hisarönü :

Marmaris – Datça Yolunun 16. kilometresinde yolun sol tarafında tabelasını göreceğiniz lezzet durağı Bozburun kavşağından 300 metre önce sizleri bekliyor.

Gsm : 0 534 542 43 24  /  Tel: 0 252 467 03 03  /  mavipide@mavipide.com

Mavi Pide Selimiye :

Selimiye ‘de gezerken tesadüfen önünden geçerken gördüğümüz bu şube ise Hanım Pınarı Mevkii no:20/2 Selimiye ‘de sizleri bekliyor.

Gsm : 0530 309 96 34  /  mavipideselimiye@gmail.com

Mavi Pide Hakkında

Biz Bozburun şubesine gittiğimiz için görseller ve anlatımımız bu şube üzerine olacaktır. Mavi Pide bölgede isim yapmış, insanların Marmaris tatillerinde mutlaka uğradıkları lezzet duraklarının başında geliyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri Hürriyet gazetesinin Cuma ekinde yer alan ” En iyi 10 Yol Lokantası ” adlı yazısında adı geçmesi olabilir. Bunun dışında Milliyet gazetesi ve bir çok gezgin blogunda da Mavi Pide hakkında yazılara denk gelebilirsiniz. Genel olarak lezzetlerden bahsetmek gerekirse klasik pideci diyebiliriz fakat lezzet çeşitliliği klasik pidecilere göre fark yaratmasını sağlıyor.

Biz tatilimiz boyunca akşam yemeklerini otelde yemekten yana olmadığımız için 7 günlük tatilin 5 günü için akşam yemeği yiyebileceğimiz yer listesi belirliyoruz. Yine bu günlerden birinde saat 19:30 gibi otelimizden ayrılıp yola çıktık. Biz Datça yolunu takip ederek mekana ulaştık. Yol o kadar virajlı ki git git bitmeyen türden, yaklaşık 30 dakika direksiyon salladıktan sonra Mavi Pide tabelasını görüyoruz. Mekan ilk bakışta sizi biraz itsede içeri girdiğiniz de tam bir cennet havası karşınıza geliyor. Kendi gözümden anlatmak gerekirse, uzun bir yoldan yürüdükten sonra küçük bir derenin içinde yüzen ördekler ve dere kenarına koyulmuş masalarda bu lezzetleri tatma fırsatı.

Mavi-Pide-Hisarönü

Kendimize güzel bir masa seçiyor ve menüyü incelemeye başlıyoruz. Kıymalı, kavurmalı, kaşarlı pideyi her yerde yeme fırsatımız olduğundan menüde fark yaratan aşağıdaki lezzetlerden seçmeye karar veriyoruz.

 1. Közlenmiş patlıcan kuşbaşı et ve kaşarlı pide
 2. Közlenmiş patlıcan kıyma ve kaşarlı pide
 3. Közlenmiş patlıcan ve kaşarlı pide
 4. Otlu ve çökelek peynirli pide
 5. Kaşarlı mantarlı pide
 6. Elmalı ballı muzlu pide
 7. Tahinli ballı pide

Yukarıdaki pide çeşitlerinden son ikisi tatlı olarak tercih edildiğinden biz ilk olarak bir adet Patlıcanlı Kuşbaşı Et ve Kaşarlı Pide bir adette Patlıcanlı Kıymalı Kaşarlı Pide sipariş ediyoruz. Siparişlerimiz yaklaşık olarak 10 dakika sonra önümüze geliyor ve ilk olarak sizler için aşağıdaki fotoğrafları çekiyoruz 🙂

Daha pidelerimizi bitirmeden tatlı olarak hangi pideyi tercih edeceğimizi düşünmeye başladık 🙂 Biz seçimimizi Tahinli ballı pideden yana yapıp genel bir lezzet değerlendirmesi yapmak istiyoruz. Bize göre bölgede canı pide çekenlerin mutlaka uğraması gerektiğini düşündüğümüz bir lezzet durağı Mavi Pide. Yolu sizi biraz sıkabilir fakat bu lezzet için değeceğinden eminiz. Bir kere daha Marmaris tatili yapsak yine gidilecek yerler arasında üst sıralarda yer alacağının garantisini verebiliriz.

Ayrıca mekanda bulunan tabelada Mavi Pide ‘nin Lezzet Sırlarını madde madde okuyup sizler için paylaşıyoruz.

 • Odun ateşi, taş fırın
 • Has undan, hergün taze hamur
 • Kaliteli, taze ve temiz malzeme
 • Mutfağımız aile mutfağı
 • Etlerimiz aile kasabından, %100 dana eti
 • Kimyasal katkı, renk ve tat verici, çin tuzu YOK
 • Soya kıyması, sıyrıntı, kırıntı, toplama, beklemiş et YOK
 • Angus eti, domuz, at ve eşek eti, inek memesi, iç organları YOK
 • Kanatlı hayvan eti, derisi, artıkları, ithal et, bulgur vs YOK
 • Merdivenaltı kontrolsüz kesim, ucuz, bozuk et-kıyma YOK

Ayrıca sucuk, kıyma ve etler Mavi Pide kontrolü altında olup, Mavi Pide ‘ye özel hazırlanmaktadır diye de bir not bulunuyor.

Mavi-Pide-Tahinli-Pide

Fakat bizim buraya giderken esas düşündüğümüz konu 🙂 Çeşme tatilimizde gittiğimiz Dost Pide mi yoksa Mavi Pide mi ?

Doğru konuşmak gerekirse favorimiz hala Dost Pide, nedenini açıklayamasak da Dost Pide ‘nin lezzetinin yerini şu ana kadar tutabilecek bir pide yemedik. Şanslıyız ki ikisi farkı şehirlerde ve tatil için seçilen yere göre ayrı ayrı tercih edilebiliyor. Ya aynı yerde olsalardı, Dost Pide ‘nin olduğu yerde başka yerde pide yemek bilemedik 🙂

Mavi Pide Fiyat Değerlendirmesi

Mavi-Pide-Kesfethayati

Mavi Pide ‘de yedik içtik karnımızı doyurduk ve ne kadar hesap ödedik diye merak edenler için,

 1. Közlenmiş patlıcan kuşbaşı et ve kaşarlı pide – 17 TL
 2. Közlenmiş patlıcan kıyma ve kaşarlı pide – 16 TL
 3. Tahinli Pide – 16 TL
 4. Ayran – 3 TL

Yani toplamda 55 TL civarında bir ücret ödeyerek karnınızı çok keyif alarak doyurabilirsiniz.

Bir sonraki lezzet durağı paylaşımımız da görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.