Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Adını ilk olarak babamın tavsiyesiyle öğrendiğimiz, sonrasında internette yaptığımız araştırmalarla daha da merak edip, gitmek için can attığımız lezzet durağı olan Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu ‘ndan bahsedeceğiz bu yazımızda sizlere.

Öz-Kilis-Kebap-Fatih-İstanbul-En-iyi-Lahmacun

İstanbul ‘un Fatih semtinde ücra bir sokakta bulunmasına rağmen adı da lezzeti gibi sınırlarını fazlasıyla aşmış olan bu lezzet durağına yolu düşen herkesin mutlaka uğramasını isteriz.Biz blogumuzda fırsat buldukça Lezzet Durakları kategorisi altında tanıtımlar yapmaya çalışıyoruz fakat bizimde bu listede EN ‘lerimiz muhakkak olacaktır. İşte bu noktada Lahmacun söz konusu olduğunda bizim EN ‘imiz ( İstanbul ve çevre illerde )Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonudur.

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu Nerede ?

Ali Kuşçu Mahallesi, Hırka-i Şerif Caddesi, Bedrettin Simavi Sokak, No: 5, Fatih, İstanbul

İletişim : 0212 5234457

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonunda Ne Yenir

Bu sorunun cevabını en doğru şekilde verebilmek için sizlere gittiğimiz günü anlatmak en doğru yol olacaktır. Biz şanslıyız ki sokağa döner dönmez tam kapının önünde park yeri bulduk. Sonradan gelenlerin bizim kadar şanslı olmadığını söylemek isterim, park yeri konusunda ciddi bir sıkıntı söz konusu olsa da bu Öz Kilis ‘i sevmemizi engelleyemez 🙂 Mekana girdiğimizde okuduklarımdan farklı bir şekilde karşılandık. Gayet güler yüzlü personellerce üst kata yönlendirilip 6 kişilik masaya oturduk. Siparişlerimizi verme konusunda kararsızlık yaşarken personel yardımımıza koştu ” Siz bana bırakın “. Bu söz üstüne ne söylenebilir ki 🙂 Sözün üzerinden 2 dakika geçmeden masamız aşağıdaki gibi donatılmaya başladı.

Öz-Kilis-Meze-içli-köfte-patlıcan-dolması-gavurdağı

Masamıza gelenler hakkında bilgi vermek gerekirse, İçli köfte uzun zamandan sonra yediğim en güzel içli köfte diyebilirim, dışı incecik ve malzemesi tam kıvamındaydı. Daha güzellerini de yedim fakat tadı en az onlar kadar güzeldi. Söğürme daha önce hiç yemediğimi sandığım fakat geldiğinde klasik sarımsaklı yoğurt ve patlıcanın karıştırıldığı bir meze. Tadı fena değil fakat diğerleri kadar ilgimi çekmediğini söylemem gerekir. Gavurdağı salatasının fıstığı ve cevizi gayet etkileyici kıvamda, evde oturup 2 saatte yaptıklarım kadar güzeldi 🙂 Masaya konduğu an itibariyle kaşık kaşık alıp 2 dakika içinde biten lezzetlerden biri. Patlıcan dolması herkesin seveceği bir lezzet olmayabilir, yemek ayrımı yapmayan ben için gayet güzel bir lezzetti neyse mBol-köpüklü-Ayranasadakilerin midemize inmesinden 2 dakika sonra bol köpüklü açık ayranlar ve lahmacunlar masadaydı. Lahmacun ‘un bir efsane olduğu görünüşünden belliydi. Okuduklarıma ve söylenenlere göre hayatımda yediğim en güzel lahmacun olmaya adaydı. Hayal kırıklığı yaşama kısmını aklımın ucundan bile geçirmeden 20 saniyelik bir gözlem yaptım. Malzemelerin homojen dağıldığı, incecik hamuruyla görünüş olarak bir sağ vurup, tadına bakmamızla solu sallayıp nakavt eden bir lezzet diyebilirim. Yarısı sarımsaklı yarısı soğanlı olan lahmacun tam anlamıyla mükemmeldi, biraz iddaalı gelebilir ama hayatımda yediğim en güzel lahmacun diyebilirim. Resmini eklerken bile ağzım sulanıyor.

Soğanlı Lahmacun, Sarımsaklı Lahmacun

Lahmacun-Kebap-Öz-Kilis

Kilis Tava, Küşleme ve Karışık Kebap

Lahmacunlar bittikten sonra Antep ‘in en güzel kebaplarından olan Kilis Tava ‘ya geldi sıra. Kilis tava özel bir tepsi içerisinde altında soğan ve patlıcan dizili, orta katında baharatlarla lezzetlendirilmiş et ve üstünde bol domates, soğan ve biberle, fırında pişirildikten sonra servis ediliyor. Öz-Kilis-Kebap-Kilis-Kebabı-Soğan-Domates-Patlıcan-Et-BaharatLezzet olarak tam bir efsane, yumuşacık eti sizi alıp başka yerlere götürüyor resmen. Tadına baktığınız an içindeki sarımsak ve soğanın yanında baharatların güzel tadı teker teker ayırt edilebiliyor.Bundan sonraki gidişimizde sırf Kilis Tava yemek için gitmeyi bile düşünebilirsiniz. Bütün lezzetleri teker teker tadabilmek adına bize yapılan sunum Cem Yılmaz ‘ın dediği gibi “little little into the middle” şeklindeydi. Sıra karışık kebaba geldiğinde önümüzde daha önceden yemediğim iri taneli, is kokulu bir pilav, biraz araştırınca adının Firik Pilavı olduğunu öğrendim. Farklı bir tat olduğundan gidenlerin denemesini isterim. Bunun dışında kebap tabağımızda bildiğiniz Adana kebap ve ilk aşamada adını bilmediğim muhteşem bir et daha vardı 🙂 en güzelini sona saklamak istediğimden Adana Kebap hakkında kısa bir bilgi geçmek istiyorum. Kebabı Adana ‘da ÖzAsmaaltı Kebap ‘da yiyen biri olduğum için beni fazla etkilememiş olsa da arada güzel gidiyor diyebilirim 🙂 Şimdi geldik kebap tabağındaki en can alıcı noktaya Küşleme ‘ye. İstanbul ‘da herhangi bir kebapçıda yiyebileceğiniz en güzel, en yumuşak ve en lezzetli et olabilir. Pidelerin altında saklanmış gelin beni bulun der gibiydi. Yedikten sonra masadaki herkesin yüzünde aynı ifade, Mutluluk 🙂 Belki daha öncede Küşleme yemiş olabilirim farkında olmadan fakat bunun kadar lezzetli olmadığı için hiç dikkatimi çekmemişti.

Adana-Kilis-Tava-Küsleme-Öz-Kilis-Gaziantep-Yemekleri

Kebap tabağımızı da bitirdikten sonra tam kıvamında bir tokluk hissi ve bu kadar lezzetli şeyler yemenin keyfi hepimizin yüzünden okunuyordu. Bunun üzerine en güzelinden bir tatlı gider düşüncesiyle kebaplara başlamadan vermiştik Künefe siparişimizi. Künefe konusunda Hatay ‘lı bir abimin söylediği söz hep aklıma gelir, Hatay ‘da künefe yemeden künefe yedim deme, bu söz burda da geçerliydi, güzel bir künefe ziyafeti çeksek de Hatay ‘da yemediğim için mükemmeldi demiyorum 😉

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şiveydiz Çorbası : Taze sarımsağın henüz çıkmamasından ötürü bu lezzetin tadına bakma fırsatımız olmasada çok beğenilen bir çorba olduğunu birkaç sitede okudum. Bir dahaki sefere taze sarımsağın pazara çıktığı döneme denk getirip, bu konuya tekrar ekleme yapmayı düşünüyorum.

not : Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu araştırmasını internetten yaparken dikkatimi çekenlerden biri, Vedat Milor ‘un Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu hakkında yazdıkları. Mekana 2. kez gideceği günü can atarak beklediğini okuyunca, gitme isteğimiz ve beklentilerimiz daha bir arttı tabi 🙂

Özet olarak İstanbul ‘da oturup Fatih semtinde Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu ‘na gitmeyenler mutlaka bir öğününü burada yesin, pişman olmayacaksınız emin olun.

2 Comments

  • Tavsiyeniz üzere merak edip gittiğim bu mekandan çok memnun kaldığımızı başta belirtmek isterim. Lahmacun dediğiniz gibi Istanbul’da yenebilecek lahmacunlar arasında en iyilerden. Küşleme aynı şekilde çok başarılı.
    Hemen hemen tavsiye ettiğinniz lezzetlerin hepsinin tadına bakmaya çalıştım ve çok beğendim, mekanı sürekli gidilecek yerler arasına ekledim 🙂

    Bu denli güzel paylaşımlarınızın devamını bekliyor, yeni lezzet duraklarına gitmek için sabırsızlanıyorum 🙂

    • Elimizden geldiğince, işlerden fırsat buldukça gezmeye çalışıyoruz. Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyoruz ayrıca önereceğiniz lezzet duraklarınıda değerlendirmeye alacağımızı belirtmek isteriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.