Maşukiye Sapanca bölgesinde gittiğimiz yerleri Vadi Restaurant  yazımızla ilk defa sizlerle paylaşmıştık, bu paylaşımımız yine Maşukiye ‘nin cennet güzelliklerinden biri Sopeli Doğal Yaşam Köyü olacak. Yaklaşık 1 sene önce hizmete açılan fakat önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirecek bir lezzet durağı Sopeli.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Nerede

Sopeli Doğal Yaşam Köyü
Adres : Mahmudiye Mah.Dereiçi Mevki No:61 Sapanca / SAKARYA
GSM : 0532 065 52 39   |   Tel : +90 264 310 10 40 (6 hat)   |   Fax : +90 264 582 15 75
info@sopeli.com.tr  |   www.sopeli.com.tr

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Hakkında

Biz adını uzun zaman önce duymuş olsak da havalar ısınmadan gitmek istemedik açıkçası. Haftasonu havanında güzel olmasını fırsat bilip atladık arabamıza düştük yollara. Bundan önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi İstanbula yakın gezilecek yerler arasında bulunan Ağva, Şile ve Sapanca, İstanbul’un yoğun temposundan sıkılanların kaçmak için öncelikli tercihleri. Bunu göz önüne alarak önceden rezervasyonumuzu yaptırıyoruz ve iyi ki yaptırmışız diyoruz çünkü boş masa arayanların sayısı gerçekten fazlaydı.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Nerede

Otopark konusuna güzel çözüm bulmuşlar. Hem tesis içerisinde hemde dışarıda kalan geniş alan bu soruna net bir çözüm oluyor.


Şimdi sizlere görsellerle Sopali ‘yi anlatmaya çalışacağız.

Sapanca Sopeli

Sopali Doğal Yaşam Köyü şu an için kendi içerisinde 4 ana bölümden oluşuyor. Bunları 1,2,3 ve 4 olarak numaralandırdık.

1 – Burası teras olarak adlandırılan bölüm olup bizim kahvaltımızı yaptığımız yer. Buraya genelde 4 kişi ve altında olan müşteriler yönlendiriliyor.

Oturduğunuz yer tesisin girişinde otoparkın sağında kalan kısım ve kahvaltı yapmak için bana kalırsa gayet güzel bir seçim. Manzarası ise aşağıdaki resimlerde sizlerle.

Maşukiye Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Sopeli

2 – Sopeli 2 açık ve 1 kapalı alanda sizlere hizmet sunuyor. Kapalı olarak belirttiğimiz bölüm burası olup havanın kötü olduğu zamanlarda değerlendirilebilir fakat bunun dışında açık alanda bu güzelliği göre göre kahvaltı yapmak varken neden içeride oturmayı tercih edelim ki 🙂 Şunu da eklemeliyim eğer haftasonu ve havada güzel ise rezervasyon yaptırmadan geldiyseniz bu bölümde oturma ihtimaliniz yüksek olacak.

Sopeli Yaşam Köyü Kapalı Salon

3 – Kalabalık ve çocuklu ailelerin ilk tercih ettikleri yer. Bunun en önemli nedeni, bir yanınızda gölün güzelliği diğer yanınızda ise çocuğunuzun koşup oynayabileceği güzel bir alan. Fakat ilk cümlemde söylediğim gibi 2-3 kişi gelip bu bölümde oturmanız biraz zor. Bu bölüm için en az 5 kişi olmanız gerekiyormuş edindiğim bilgiye göre

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Maşukiye

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Sapanca

4 – Göl Çiçeği Cafe : Birşeyler yemek yerine sohbet edip çayını, kahvesini içmek isteyenler için.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Kahvaltı

Mekanı bölüm bölüm anlatmış olduk. Şimdi gelelim Sopeli’nin meşhur serpme kahvaltısına.


Biz gitmeden önce tavsiye edenlerin en çok övdüğü konu Sopeli ‘nin serpme kahvaltısıydı ve bu kadar övgü sonunda nasıl bir sunum ile karşılaşacağımızı gerçekten çok merak ediyorduk. Gidip masamıza oturduk ve beklemeye başladık. İlk olarak ortaya 5 çeşit peynirden oluşan güzel hazırlanmış bir tabak geliyor sonrasında domates,salatalık,biber ve yeşilliklerin bulunduğu güzel hazırlanmış bir tabak daha ve yanında terayağı, kaymak, bal, reçel, tahin pekmez, acıka, zeytin ve incir bulunan bir tabak daha. Bu 3 tabaktan sonra kızarmış ekmek, patates kızartması, sucuk, omlet, ciğer, hamur işi, kızartma ve sigara, paçanga böreklerinin bulunduğu diğer tabaklar.

Çeşit olarak aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi çok başarılı olup lezzet konusunda da bizleri çok memnun ettiğini söyleyebiliriz. Hepsini yiyebildik mi diye merak edenler havasından mıdır nedir bilmiyorum ama çoğunu silip süpürdük 🙂

Sopeli Doğal Yaşam Köyü Keşfethayati

İsterseniz ekstra olarak sucuklu yada pastırmalı yumurta, kiremitte eritme kaşar, mıhlama ( kuymak ) ve menemen gibi ilaveler yapabilirsiniz tabi bunlar ekstraya giriyor.

Biz mekanı kahvaltısıyla değerlendirme fırsatı bulduk fakat ben sizler için Ormangülü Restaurant ‘ın menüsüne şöyle bir göz attım. Yemek çeşitleri de gayet güzel ve yeterli. Makarna çeşitleri, Salatalar, Izgara ve Kebap çeşitleri, Deniz ürünleri ve daha bir çok çeşit bulunuyor. Yaz kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladığına göre yakın zamanda akşam yemeği değerlendirmesi için tekrardan Sopeli ‘nin yolunu tutabiliriz 😉

Sopeli Fiyat Değerlendirmesi

Şimdi gelelim Sopeli ‘de alınan bu güzel hizmetin bedeline. Benim İzmit’te gittiğim yerler arasında serpme kahvaltı fiyatı olarak en pahalı yer olduğunu söyleyebilirim. Kişi başı 50 TL veriyorsunuz bu hizmeti alabilmek için. Bana kalırsa pahalı 5 dk mesafede bulunan yine aynı konseptte Naturköy gibi 40 TL olsa rekabet daha çekişmeli olabilirdi ama yinede biz hizmetten ve lezzetten memnun kaldık. Uykuyu çok seven bir çift olduğumuz için arada sırada böyle değişiklikler bedeline bakılmadan yapılmalı 🙂


Şimdi gelelim menüde yer alan fakat yeme fırsatı bulamadığımız diğer lezzetlere.

Sopeli ‘de tercih edebileceğiniz diğer lezzetlerden Makarna çeşitlerini yemek isteyenler ortalama 20-25 TL, Salata çeşitleri isteyenler 7-15 TL, Izgaralar ve Kebap çeşitleri 30-45 TL ve Balık yemek isteyenler ise 20-30 TL arası fiyatlara Ormangülü Restaurant ‘ta karnını doyurabilir.

Sopeli hakkında yazacaklarımız şimdilik bu kadar. İnşallah en kısa zamanda güzel bir akşam yemeği için gider ve sizler için bu konuyu güncelleriz.

Bu doğal güzelliğin diğer fotoğraflarına bakmak isteyenler için,

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.