Tarihi Kosova Köftecisi Izmit

Egemen-Özbeyli-Şeyma-Özbeyli

Bir çok gez önünden geçtiğimiz, her seferinde bu ne kalabalık dediğimiz bir mekan Kosova Köftecisi. Ben Kesfethayati macerasına başlamadan önce bir kez gidip deneme fırsatı bulmuştum ve her zaman olmasa da değişiklik için gidilecek yerler arasına eklemiştim. Uzun zaman sonra eşimle nereye gitsek farklı bir yer denesek derken aklımıza geldi Tarihi Kosova Köftecisi. Gittik, yedik ve döndük, şimdi sizlerle tecrübelerimizi paylaşma zamanı.

Tarihi Kosova Köftecisi Hakkında

Kosova lezzetlerini ülkemizde sunma amacıyla yola çıkan işletme Adapazarı ve Kocaeli şubeleriyle hizmet vermektedir. Internet sitesinde Yalova şubesinin de yakında hizmete gireceği belirtilmiş. Kocaeli bölgesinde toplamda 2800 metrekarelik kapalı alanın 1000 metrekarelik alanında imalat, 1800 metrekarelik alanında restaurant ve 2000 metrekarelik alanında otopark bulunmaktadır. Adapazarı şubesi ise bu birimleri yarısı kadar bir alanda hizmet vermektedir. Mekanın önünde sürekli bir yoğunluk olduğunu gidenler bilir, otopark konusunda sıkıntı yaşamayacağınızın garantisini verebilirim fakat boş masa konusunda bunu söyleyemem. Biz yemek yerken ayakta boş masa bekleyen kişi sayısı 10-15 civarındaydı.

Kosova Köftecisi Izmıt

Kosova Köftecisi Sakarya

Tarihi Kosova Köftecisi Menü

Mekan müşterilerine çok zengin bir menü sunuyor. Kosova yöresine ait isimlerle adlandırılan köftelerden, antrikota, yaprak ciğerden, fırında mantar ve pilava hepsi sizleri bekliyor.

 

Biz farklılık olması açısından bir porsiyon köfte ve yaprak ciğer sipariş ettik, ortayada bir adet gavurdağ salatası istedik.

Tarihi-Kosova-Köftecisi-Ekmek-Ezme-Tereyağ-Kesfethayati

Siparişlerimizi beklerken masamıza 3 adet kendi pişirdikleri sıcacık ekmek, terayağı, lor ve tadını Sait Usta’nın çiğköftesine benzettiğim bir ezme geldi. Benden size tavsiye olsun eğer yemeği yedikten sonra masadan tıka basa kalkmak istemiyorsanız ekmeği fazla abartmayın çünkü tadına bir kere baktıktan sonra kendinizi durduramıyorsunuz, bunda en büyük etken sıcacık ekmek ve terayağı ikilisinin karşınızda duruyor olmasıdır 🙂

Neyse şimdi gelelim esas can alıcı noktaya, benim sipariş ettiğim köftenin adı Hyska.

Tarihi-Kosova-Köftecisi-Hyska-Süzme-Yoğurt-Kesfethayati

İçeriğinde 1 adet büyük köfte (avuç içi büyüklüğünde) ve 4 adet ince inegöl köfteye benzeyen köfteler mevcut. Bunlara ek olarak çok güzel bir süzme yoğurt. Şeyma ÖZBEYLİ ‘nın önünde ise terayağı kokusuyla, soğanları ve görüntüsüyle insanı mest eden Yaprak Ciğer .

Tarihi-Kosova-Köftecisi-Yaprak-Ciğer-Soğan-Kesfethayati

Ben inegöl köfteyi fazla sevmediğimden tabağımdaki 4 adet köfte içinde yorumum aynı, büyük köfte ise daha farklı bir tada sahip. Soğanları büyük doğranmış ve gerçekten doyurucu. Gidenlerin bir kere bile olsa denemeleri gereken bir lezzet olduğunu düşünüyorum, nasıl olsa mekanın adına baktığınızda son kelime köfteci 🙂 Ama esas can alıcı nokta eşimin önünde duran Yaprak Ciğermiş meğer 🙂 o kadar lezzetli geliyor ki insanın gözüne anlatamam. Terayağı ve soğan eşliğinde yaprak ciğerler, daha kendi önümden yemeden eşimin tabağına saldırdım 🙂 sıcacık bir parça ekmek koparıp ilk olarak terayağına bandırdım arkasından ciğer ve soğandan bir parça alıp ağzıma attığım an nasıl pişman oldum köfte sipariş ettiğime 🙂 Hayatımda yediğim en güzel yaprak ciğer listesinde tepeye oynayacak lezzetteydi.

Tarihi-Kosova-Köftecisi-Antrikot-Kuru-Et-Kesfethayati

Bizim yediklerimiz dışında tavsiye edilen lezzetler arasında Antrikot ve Mantarlı Kuru Et bulunuyor. Mekana gidip bu lezzetleri tatma fırsatı bulan okurlarımız bizi bilgilendirirlerse çok memnun oluruz. Ayrıca fiyat konusunda bilginiz olması için 2 kişi 50 tl civarında hesap ödedik ve tıka basa doyduk diyebilirim 😉

Menüdeki Lezzetler

Cevapi, Pleskavica, Sofra, Hyska, Beska, Sucuk, Çıtır Sucuk, Kuru Et, Boşnak Sucuğu, Virshle (Sosis), Kosova Antrikot, Fırında Mantar, Güveçte Pilav, Yaprak Ciğer, Kaşarlı Köfte, Sebzeli Köfte, Banya Luka, Mezeler, Tatlılar, Turşular, İçecekler ( görseller için buraya )

Menüdeki içerikte koyu renkle işaretlediklerim deneme fırsatı bulduğum ürünler olup, her gidişimde tattığım lezzetleri bu şekilde işaretlemeyi ve lezzetler hakkında konuya eklemeler yapmayı düşünüyorum.

Bir sonraki paylaşımımızda görüşmek üzere,

 

2 Comments

  • Geçenlerde gittiğim ve sizin dediğiniz gibi Yaprak Ciğeri yeme fırsatı bulduğum bir yer Kosova Köftecisi. Adında geçen köfte bir nebze ama yaprak ciğeri efsane.
    Bunun dışında sıcacık ekmekleri ve yemekten önce gelen sos,terayağ ve lor peyniri çok başarılı. Antrikot ve Kuru Et ‘i deneme fırsatım olmadı fakat gidersem deniyip yorumları sizlerle paylaşacağım. Kocaeli çevresinde gezilecek yerler için yaptığınız tavsiyeler çok faydalı devamını getirmeniz dileğiyle. Özet olarak çok lezzetli ve güzel bir paylaşim tebrik ederim 👍👏

    • Evet Burak tespitlerimiz ve düşüncelerimiz hemen hemen aynı. İlk giden antrikot ve kuru eti deneyip yorumu burda paylaşırsa diğer ziyaretçilerede faydamız olur 🙂 en kısa sürede bu başlık altında yeni yorumlarla görüşmek dileğiyle ayrıca güzel düşüncelerin içinde çok teşekkür ediyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.