Türk-Kahvesi

Bildiğiniz gibi fırsat buldukça geziyor ve beğendiğimiz lezzet duraklarını sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Yazılarımızda belirtmesek de uğradığımız lezzet duraklarında yemeklerden gerçekten keyif aldıysak üzerine mutlaka Bol Köpüklü Türk Kahvesi arıyoruz, fakat bazen kahve konusunda aradığımızı bulamadığımızdan evin yolunu tutup keyfimize kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz.

Mükemmel kahveye ulaşabilmek adına Google ‘da fırsat buldukça Kahve nasıl yapılır, Türk kahvesi yapımı, Türk kahvesi tarifi gibi sorgular yapıp kendimi bu konuda geliştirmeye çalışıyorum.

Peki mükemmel kahveyi henüz yapabildim mi ?

Bana kalırsa hayır ama her geçen gün kahve yapımı konusunda kendimi geliştiriyor, daha lezzetli kahveler içiyoruz. İşte bu yazımda sizlere kahve yapımı ile ilgili tüm bildiklerimi aktarmaya çalışacağım.

Bu paylaşımım biraz uzun olduğu için istediğiniz konuyu direk görebilmek adına yazıyı rehber niteliğinde sunup anchor linklerle işinizi kolaylaştırmak istedim.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır , Kahve Çeşitleri ve Fazlası

1 – Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

a – Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir ve Gerekli Malzemeler Nelerdir

b – Közde Kahve Nasıl Yapılır

c – Sütlü Kahve Nasıl Yapılır

d – Fincanda Kahve Nasıl Yapılır

e – Kumda Kahve ve Kumda Kahve Nasıl Yapılır

2 – Kahve Yapmanın Püf Noktaları

3 – Türk Kahvesi içme Adabı, Kahve Kültürü

4 – Kahvenin Yanında Ne ikram Edilir

5 – Türk Kahvesi Faydaları, Türk Kahvesi Zararları

a – Kahvenin Faydaları

b – Kahvenin Zararları

6 – Türk Kahvesi Maskesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

7 – Kahve Çeşitleri

a – Menengiç Kahvesi Nedir

b – Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır

c – Menengiç Kahvesinin Faydaları

d – Dibek Kahvesi Nedir

e – Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır

f – Dibek Kahvesinin Faydaları

g – Damla Sakızlı Kahve ve  Damla Sakızlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

h – Mirvari Kahvesi

8 – Türk Kahvesi Hangi Fincanda İçilir, Kahve Fincanı Modelleri

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Türk kahvesi hazırlanışı itibariyle kolay gibi görünen fakat sabır ve dikkatle pişirilmesi gereken bir kahvedir. Hazırlanışı için gereken tüm malzemeleri etrafınızda herhangi bir marketten tedarik edebildiğiniz gibi, evinizde sıradan ocaklarda, köz bulunan yerlerde kısacası ateşin olduğu her yerde pişirebilirsiniz.

Bol-Köpüklü-Türk-Kahvesi-Nasıl-Yapılır

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir ve Gerekli Malzemeler Nelerdir

İlk olarak Türk kahvesi yapımı için gerekli malzemelere göz atıyoruz.

 

 1. Soğuk su : Türk kahvesinin pişme süresinin lezzetiyle doğru orantılı olduğunu unutmayın. Bu süreci uzatmak için soğuk su tercih ediyoruz.
 2. Türk Kahvesi : Marka kalitesine güvendiğiniz bir paket Türk kahvesi alıyoruz. Genellikle bu tercih Kurukahveci Mehmet Efendi ‘den yana kullanılır. Evde değirmen ile çekme imkanınız varsa tane tane alıp kendiniz çekebilirsiniz.
 3. Kaliteli bakır cezve : Isıyı en homojen ve doğru şekilde ileten malzemelerden biri olduğu için tercihimiz bakır cezvedir.
 4. Kesme şeker : Toz şekerde tam tadı tutturamadığım için kesme şeker kullanıyorum. Orta kahve sevenler için 1 adet, bol şekerli sevenler için ise 2 adet kesme şeker atılır.
 5. Ocak : Türk kahvesini evlerde en rahat yapabileceğimiz ısı kaynağıdır fakat közde hazırlama imkanınız var ise hiç beklemeyin J
 6. 1 adet çay kaşığı

Türk-Kahvesi-Nasıl-Pişirilir

Malzemelerimiz hazır ise şimdi kahvemizi yapmaya başlayabiliriz.

 

 1. Fincanımızı ağzına kadar buz gibi suyla dolduruyoruz.
 2. Fincanımızdaki suyun yarısını bakır cezveye döküp, üzerine 1 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı dolusu türk kahvesi ilave ediyor ve kahvenin suya karışıp üzerinde köpükler oluşana kadar karıştırıyoruz.
 3. Sonrasında fincanda kalan yarım suyu cezvemize ekliyor ve 1 kaşık dolusu Türk kahvesi daha ilave ediyoruz. not : Bu karıştırma işlemi kahveyi tamamen suda eritene kadar değil de üzerinde birazcık kahve parçaları kalacak seviyesinde olsun.)
 4. Şimdi cezvemizi ateşe koyup en kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Burada püf nokta kahvenin pişme sürecini takip etmek çünkü pişerken yapacağımız bir işlem daha bulunuyor.
 5. Kahvemiz köpürmeye cezvenin kenarlarından başlayacaktır. Bu ufak hareketleri görmeye başladığımız an cezveyi ateşten alıyor,tezgahımızın üzerine yavaş yavaş tabanından vuruyoruz. Bu işlemi yapma sebebimiz dibe çöken kahveyi tekrar harekete ve çözülmeye geçirmek. 3-4 kez cezve tabanını vurduktan sonra kahvemizi tekrar ateşe koyuyoruz.
 6. Bu sırada boş duran fincanlarımıza sıcak su ekleyerek sıcak kalmalarını sağlıyoruz.
 7. Kahvemiz kaynamaya başlayıp köpükler ortadaki telve tabakasına gelene kadar bekliyor, sonrasında cezveyi ateşten alıp fincadaki suyu da döküp kahveyi yavaş yavaş fincana koyuyoruz. Dökme işlemini aceleye getirmeyin hatta cezve üzerindeki köpük tabakasını en son dökülecek şekilde ayarlayın.

Bu adımlardan sonra kahvemizi keyifle yudumlayabiliriz 🙂

Közde Kahve Nasıl Yapılır

Közde-Kahve-Nasıl-Yapılır

Bana göre lezzet ve yapılış olarak en keyifli olanıdır közde pişen Türk kahvesi. Kıpkırmızı közler üzerinde,yavaş yavaş ve sabırla pişen kahvenin tadı diğerlerinden belirgin şekilde farklı olur ve hayran bırakır lezzetine. Hazırlanışı ocakta pişirilen ile aynı olsada lezzeti ve verdiği haz yeter. Evde közde kahve yapımı zor olsada mangal keyfinizden sonra kalan közlerinizle bu zevki kolaylıkla tadabilir, sırf bu zevki tadabilmek için kendinize köz ve stand alıp balkonunuzda kahvenizi pişirebilirsiniz 😉

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır

Sütlü-Kahve-Nasıl-Yapılır

Küçükken dedem her gece kahve değirmenini elime tutturur, benden içeceğimiz kahvenin çekirdeklerini öğütmemi isterdi 🙂 Çevire çevire yorgun düşsem de içeceğim sütlü kahveyi düşününce yorgunluğumu unutur çevirmeye devam ederdim 🙂 Hala arada sırada eski günleri hatırlamak için kendime sütlü kahve yaparım ama nedense o eski tadı hiçbir zaman bulamadım 🙂 Aslında farkı yaratan kahvedeki malzemelerin ölçüsü değil yıllardı galiba. Neyse konumuza dönelim bazı kaynaklarda sıradan Türk kahvesi hazırlar gibi 1 fincan süte 2 çay kaşığı dolusu kahve eklenerek tarif edilmiş. Benim vereceğim tarifin sonunda içeceğiniz kahve benim çocukluğumda içmekten keyif aldığım gibi daha yumuşak ve şekerli olacak şimdiden söyliyim 🙂

Şimdi gelelim Sütlü Türk Kahvesi nin yapılışına,

Yukarıda da söylediğim gibi Sütlü Kahve tarifi ağız tadına göre değişebilir. Ben size küçükken içmekten keyif aldığım tarifi verip daha sonrasında yoğun kahve sevenler içinde ipuçları vereceğim.

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır

Gerekli Malzemeler : 

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır1 kahve fincanı dolusu süt
2 kesme şeker
1 çay kaşığı Türk kahvesi ( tepeleme değil )
Cezve

Sütü, 2 adet şekeri ve 1 normal dolulukta çay kaşığı kahveyi cezveye ekliyor ve iyice karıştırıyoruz ve sonrasında ocağa kısık ateşte pişmesi için bırakıyoruz.

Kaynamaya başladığında ateşten alıyor ve fincana dolduruyoruz ve işte bu kahve benim çocukluğumda içtiğim o şekerli bol sütlü yumuşak içimli Türk kahvesi oluyor 🙂

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Fincanda Kahve Nasıl Yapılır

Fincanda Kahve Nasıl YapılırŞimdi sıra kahvenin lezzetine lezzet katan bir pişirme yönteminde sorumuz ise ocak kahvesi nasıl pişirili . Benim közde kahveden sonraki ilk tercihimdir fincanda kahve. Yaklaşık 3 yıl önce duymuştum ilk olarak bu metodu hatta adına paşa kahvesi demişlerdi ama görsellerde benzer hiçbir sonuçla karşılaşmadığımdan fincanda kahve yazdım başlığa 🙂 Adında da anlaşıldığı gibi ateşin üzerine direk fincanın koyulması ve pişirilmesi şeklidir. Şimdi biraz ayrıntıya inelim isterseniz,

 • İlk olarak fincanı yarısına kadar soğuk su ile dolduralım, içine 1 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı dolusu kahve ekleyip iyice karıştıralım.
 • Şeker eriyene kadar karıştırdıktan sonra fincana üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde soğuk su ilave edip, 1 çay kaşığı kahveyi ekleyip tekrar karıştırıyoruz.
 • Karıştırma işlemi bittikten sonra, fincandaki boşluğuda su ile dolduralım( biraz boşluk kalması taşmaması için yeterli olacaktır.)
 • Fincanımızı ateşin ( ocak,köz ) üzerine bırakalım ve pişme süresi boyunca başından ayrılmayalım.
 • Fincan üzerinde köpük oluşup kaynamaya başlar başlamaz ateşte alın yoksa direk taşma olur.
 • Fincanı ateş üzerinden alırken çıplak el ile almayın çünkü çok sıcak olduğundan elinizi yakacaktır.
  Kahvemiz hazır, Afiyet olsun 😉

Kumda Kahve ve Kumda Kahve Nasıl Yapılır

Kumda-Kahve-Nasıl-Yapılır

Kumda kahve konusunda hiç tecrübem olmadığını baştan belirtmek isterim 🙂 instagram hesabımdaki paylaşımlarda gördüğüm kadarıyla közde kahve yapımından hiçbir farkı yok. Lezzet olarak test edenler var ise yorum bölümünde bizlere tavsiyelerde bulunabilirler. Bende en kısa sürede denemek için hareket edeceğim inşallah 🙂

Kahve Yapmanın Püf Noktaları

Yukarıda Türk kahvesinin ocak ve közde nasıl pişirildiğinden bahsettim. Bu bölümde ise kahve yaparken dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim.

Kahve-Yapmanın-Püf-NoktalarıSu : Kullandığınız su mutlaka içimi güzel bir su olmalıdır. Kahvenin tadını direk etkiler ve ciddi tat farkları yaratabilir. Benim tavsiyem eğer çeşmenizden gerçekten mükemmele yakın lezzet ve kalitede bir su akmıyorsa çeşme suyu kullanmayın. Ayrıca su soğukluğunun kahvedeki lezzete etkisi önemlidir. Türk Kahvesi nin en güzeli en uzun sürede pişendir, bunun için bu süreci soğuk su kullanarak uzatabiliriz.

Kahve Markaları : Kullanılan kahve konusunda özellikle bir tavsiyem yok. Hangi kahve size lezzetli geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Benim tercihim marketlerden alındığı durumda Kurukahveci Mehmet Efendi ama evde el değirmeniyle kahve çekirdeği çekme şansınız varsa kahve araştırması için piyasaya bir çıkın derim.

Cezve Tercihi : Piyasada birbirinden farklı malzemeler ile yapılan cezvelere rastlayabilirsiniz. Ben dışarıda ne kadar güzel kahve içtiysem hepsi bakır cezve ile hazırlandığından bakırdan vazgeçmiyorum 😉 ( Bakırın ısıyı iletme katsayısının yüksek olmasından )

Porselen Fincan : Kahve, ince et kalınlığı olan porselen fincanlarda içilir. Son zamanlarda görsel açıdan güzel olsada kahve içim keyfini bozan bir çok ürüne denk geldim. Misafirleriniz için sunumu güzelleştirmek isteyebilirsiniz ama kahvede önemli olan lezzet ve muhabbetidir.

Ateşteyken Kaşık Sokmayın : Kahveyi ateşe koyduğunuz an itibariyle elinizdeki kaşığı kesinlikle cezveye sokmayın. Cezve ateşe konmadan önce yapılan karıştırma işlemi zaten yeterlidir.

Türk Kahvesi içme Adabı, Kahve Kültürü

Türk kahvesi içimi ile ilgili internette karşılaştığım sorgular dikkatimi çekiyor,

 1. Su kahveden önce mi içilir, sonra mı ?
 2. Kahvenin yanında neden su içilir ?
 3. Kahvenin yanında ne ikram edilir ?
  ve bunun gibi birçok sorgu.

Bu sorular tarih boyunca farklı farklı cevaplar bulmuştur. Ben bu başlık altında kısaca bu soruların cevaplarına değinmek istedim. Kaynaklara bakıldığında, kahve kültürü 14. yüzyıl başlarında Habeşistan ‘dan günümüze kadar gelmiştir. Türk kahvesi içerken yanında ufak bir bardak su ve tatlı bir ikramla birlikte sunuluyor ve suyun kahveyle birlikte gelmesiyle yukarıdaki sorular karşımıza çıkıyor.

Su-kahveden-önce-mi-içilir,-Kahvenin-yanında-neden-su-içilir,-Kahvenin-yanında-ne-ikram-edilir

Yaptığım araştırmalar sonucunda 3 farklı cevaba rastlasamda bana göre doğru cevap 2.

 1. Osmanlı döneminde gelen misafir, kahve yerine ilk suyu içerse bu misafirin karnının aç olduğunu ve kahveyi sonra içmek istediğini gösterirmiş.
 2. Kahveden önce içilen su ile ağızdaki diğer tatlar temizlenir ve kahve için bir ön hazırlık yapılmış olur. Bu şekilde kahve içerken ağızda başka bir tat kalmaz ve sadece kahvenin aroması hissedilir.
 3. Eskiden padişahların parmaklarını ilk kahveye sonra suya daldırması ve kahvenin sudaki dağılımına bakarak zehirli olup olmadığını anlamaları için kullanılırmış.

Söylediğim gibi kahvenin yanından gelen suyun bir kısmı, kahve öncesinde içilir ve ağızdaki diğer tatlar temizlenmiş olur. Türk kahvesi aroması ağır bir kahve olduğundan bunu tam olarak hissedebilmek için başka tatla karışmaması gereklidir. Kahveden sonra ağzınızda kalan telveleri temizlemek içinde sudan bir yudum içip kahve keyfinizi tamamlamış olursunuz.

Kahvenin Yanında Ne ikram Edilir

Kahvenin-Yanında-Ne-ikram-Edilir

Sorusuna ise su dışında herkes ağız tadına göre cevap verebilir fakat genel olarak kurabiye, çikolata ve lokum ile sunulur.Ben kahve öncesinde ve sonrasında hiçbir şey yememeyi tercih edenlerdenim. Kahve keyfimi yaparken ağzımda başka tat olmasını istemem fakat canım illa birşey isterse de 10 dakika önce lokumumu yer kahveden önce suyumu içer kahvemide sonrasında içerim.

Türk Kahvesi Faydaları, Türk Kahvesi Zararları

Paylaşımımı hazırlarken CnnTürk internet sitesinde bir habere denk geldim ve konumla alakalı olduğundan bu haberi sizlerle paylaşmak istedim. Haberde İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya ‘nın kahvenin yararları ve zararlarıyla ilgili söylediklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Kahvenin Faydaları 

 • Türk-Kahvesi-Faydaları-Türk-Kahvesi-ZararlarıMetabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişinin istirahatte harcadığı enerjiyi arttırıyor.
 • Özellikle beyne olan kan dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.
 • Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girince kişiyi daha uzun süre yok tutuyor.
 • Insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor. Özellikle canı sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu göreceklerdir.
 • Yapılan birçok araştırmada şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor.
 • Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.
 • Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.
 • Kahvenin, bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi var.

Kahvenin Zararları

 • Kalpte ritim problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.
 • Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırabiliyor.
 • Günde 5 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor
 • Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkileyebiliyor.
 • Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.
 • Kahve vücuttan su atımını arttırarak idrar ihtiyacını arttırıyor. Kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliği yapabiliyor.
 • Hazır kahvelerde kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor. Kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori vücudunuza giriyor ve sizi şişmanlatıyor.

Dr. Kaya, hem tok tutsun, hem metabolizmanızı çalıştırsın hem de dikkatinizi arttırsın istiyorsanız; kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz, günlük sütle ya da sade olarak tüketmenizi tavsiye ediyor.

Türk Kahvesi Maskesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Türk-Kahvesi-Maskesi-ile-Cilt-Bakımı-Nasıl-Yapılır

Türk kahvesini diğer içeceklerden ayıran özelliklerinden biride, içtikten sonra dibinde kalan telvesinin maske olarak kullanılabilmesidir. Evde cilt bakımı yapmak isteyenler için kahve hem içimi ile keyif verir hemde telvesiyle doğal cilt bakımı yapmanıza olanak sağlar. Kahvenin içerisindeki uyarıcı maddeler cildin sıkılaşmasında ve selülit tedavisinde kullanılır. Selülit tedavisinde kullanılan ilaçların içinde de kahve özü bulunmasının sebebi budur. Yanı sıra alerjik kızarıklıkların azaltılmasında(doğal cilt bakımı ve güzellik maskeleri olarak), göz altı morluklarının azaltılmasında da kahve telvesinin etkisi vardır.

Kahve Çeşitleri

Bu bölümde sizlere Türk Kahvesine alternatif ülkemizde tüketilen birkaç kahve çeşidinden bahsetmek istiyorum. Benim Türk Kahvesinden sonra en sevdiğim kahveler sırasıyla Menengiç Kahvesi, Dibek Kahvesi ve Damla Sakızlı Türk Kahvesi dir. Bu kahvelerin Türk kahvesinden farkı aroma ve başka tatlarla yumuşatılıp servis edilmesidir. Ayrıca ekstra bilgi olması açısından Türk Kahvesi Çeşitlerini de sıralamak istiyorum.

Türk Kahvesi Çeşitleri

 1. Çok kavrulmuş türk kahvesi
 2. Orta kavrulmuş türk kahvesi

Benim tercihim çok kavrulmuş türk kahvesi olup aşağıda diğer kahve çeşitlerini de anlatacağım.

Menengiç Kahvesi Nedir

Menengiç-Kahvesi-Nasıl-Yapılır

Menengiç kahvesi Menengiç ağacından üretilir. Ağacın meyvelerinin toplanıp kavrulmasıyla ve Türk Kahvesi gibi pişirilmesiyle elde edilir. Genellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde başta olmak üzere İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’in yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen bir ağaçtır. Bu kahve Türkiye ‘de Gaziantep şehriyle özdeşleşmiş olup kıvamı diğer kahvelerden farklıdır ve süt ile pişirilir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır

Menengiç kahvesi, Türk kahvesine nazaran daha basit şekilde pişirilir. Cezveye 1 fincan süt koyulur, üzerine isteğe bağlı olarak şeker eklenir ve kahve ilave edilir. Burada kahvenin ölçüsü zamanla daha belirgin olsada siz ilk aşamada çay kaşığının yarısı kadar koyun, duruma göre arttırıp azaltabilirsiniz. Daha sonrasında cezveyi ateşe koyup yavaş yavaş karıştırın ve bu şekilde pişirin.

Menengiç Kahvesinin Faydaları

 1. Nefes darlığına iyi gelmesi
 2. Ses tellerine faydası
 3. Solunum yollarını açması
 4. Mide ağrılarını azaltması
 5. Göğsü yumuşatması
 6. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olması
 7. Afrodizyak etkisi yapması
 8. Öksürüğü kesmesi.

Kişisel not : Ben bu kahveyi farklı yerlerde içme fırsatı bulsamda memleketi olarak gösterilen Gaziantep’te deneme fırsatım henüz olmadı. Istanbul’da Tophane’deki nargilecilerden Osmanlı Nargile ve Eskişehir ‘de Ciğerci Ahmet bu lezzeti tam olarak benim istediğim kıvamda müşterilerine sunuyor. İmkanınız varsa ve daha önce hiç Menengiç içmediyseniz mutlaka buralardan birinde denemenizi tavsiye ederim.

Dibek Kahvesi Nedir

Dibek-Kahvesi-Nasıl-Yapılır

Dibek kahvesi, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin dibek adı verilen bir havanda el ile dövülmesi sonucu yapılır.Daha iri parçalı olup, Türk kahvesi gibi pişirilir.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır

Dibek kahvesini bundan önce yapmayı hiç denemesemde yapılırken izleme fırsatlarım oldu. Dibek kahvesinin nereden alındığı konusunda bir bilgim yok fakat İzmir bölgesinde bulunduğunu duydum. Marketlerde de bulabileceğiniz bu kahvenin hazırlanışıda Türk Kahvesinden farksız.

Cezveye 1 fincan suyu doldurup, 2 çay kaşığı dolu dolu dibek kahvesini ilave ediyor ve isteğe göre şeker ekliyoruz. Ateşe koymadan önce iyice karıştırıp daha sonrasında pişmeye bırakıyoruz ve servis ediyoruz.

İçim olarak Menengiç ‘e daha yakın, hafif bir kahve olup çevrenizde Alaçatı Muhallebicisi varsa burada tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Dibek Kahvesinin Faydaları

 1. Mide rahatsızlıklarına
 2. Kolestrolü dengelemeye
 3. Cildi güzelleştirmeye
 4. Ayrıyeten aganigi naganigi etkiside mevcutmuş 🙂

Damla Sakızlı Kahve ve  Damla Sakızlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Damla-Sakızlı-KahveTürk kahvesine lezzet ve görsel olarak en yakın kahve olup tek farkı damla sakızı aromasıyla tatlandırılmış olmasıdır. Pişimi Türk Kahvesi ile birebir aynı olan bu kahve, Türk kahvesini çok içenlere değişiklik olması açısından bir alternatiftir. Bu kahvenin bana göre en iyi içildiği yerlerden bazırları Alaçatı Muhallebicisi ve Kahve Dünyası ‘dır. Menengiç ve Dibek ‘ e nazaran marketlerde rahatça bulabileceğiniz damla sakızlı kahveyi evinizde kolayca pişirebilirsiniz.

Mirvari Kahvesi

Mirvari Kahvesi

Son zamanlarda içmekten keyif aldığım bir kahve Mirvari Kahvesi. İçimi dibek kahvesi gibi yumuşak ve bol aromalı olan bu kahvenin yapılışı klasik Türk kahvesi gibi olup, farkı kahvesinin daha fazla kullanılmasında.

Türk kahvesi içmek isteyenler için tavsiye etmem fakat Sütlü Türk Kahvesi, Dibek Kahvesi falan isterse canınız Mirvari ‘yi tercih edebilirsiniz. Kahvenin içindekiler kısmına baktığımızda Türk kahvesi, damla sakızı, has salep, keçiboynuzu tozu, krema, mahlep ve safran olduğunu görüyoruz.

Mirvari Kahvesi Tarifi ise şu şekilde, bir fincan suya 1 tatlı kaşığı tepeleme mirvari kahvesi ekliyor ve isteğe göre şeker atıyoruz. Pişirme süreci klasik kahve pişimi gibidir.

Mirvari kahvesini Tuğba Kuruyemiş ‘te bulabilirsiniz.

Türk Kahvesi Hangi Fincanda İçilir, Kahve Fincanı Modelleri

İlk satırlarda bu konudan kısaca bahsetmiş olsamda bu paragrafta sizlere en iyi fincan seçimi için birkaç görsel ile örnek vermek istiyorum . Türk kahvesi küçük ve porselen fincanlarda daha keyifli içilir. Bunun sebeplerinden biri eskiden alışılagelmişlik ve fazla kahvenin de kalp çarpıntısına yol açma riski olmasıdır. Atalarımız bizim için doğru olanı seçmiş ve bizede bu adetleri devam ettirmek düşmüş 🙂 Favorim görseldeki fincanlardan en sağdaki 😉

Türk-Kahvesi-Fincan-Takımı

Fincan seçimi konusunda değişik şekilli ağzı dar, altı geniş veya uzun ince fincanlara denk geliyorum ve bu fincanlarda kahve içmek bana zevk vermiyor. Kahveyi en rahat içip, keyfini çıkarabileceğiniz fincan görselde olan standart porselen fincanlardır bana kalırsa.