Urla’nın En İyi Balık Restoranlarından Akın’ın Yeri

Merhabalar,

Urla tatilimizin en keyifli lezzet duraklarından Akın’ın Yeri ne geldi sıra. Deniz ürünleri çeşitliliği olarak Türkiye ‘nin sayılı balık lokantalarından biri olan Akın’ın Yeri , İzmir ‘de yaşayan ve tatil için buraya gelenlerin mutlaka adını duyduğu yerlerden.

Urla ‘nın Özbek köyünde yer alan Akın’ın Yeri özellikle hafta sonu tatilcilerden çok İzmir ‘de yaşayanların akınına uğruyor, demek istediğim cuma, cumartesi ve pazar akşamı rezervasyonsuz gitmeye kalkmayın 🙂

Akın’ın Yeri Nerede

Akın’ın Yeri Hakkında

Çok beğendiğimiz bir lezzet durağı olduğu için biraz detaylı anlatmak istiyoruz. Urla İskele ‘den 30 dakikalık bir yolculuk sonunda geldik Akın’ın Yerine.

Urla’dan gidenler gidiş yolunu çok beğenecek. Çam ormanları arasından sakin ve huzurlu bir yolda yapılan yolculuk sırasında durup Urla ‘nın manzarasını izleyip, fotoğraflayabilirsiniz.

urla manzara

Yapılan bu güzel yolculuktan sonra Özbek Köyü’ne varıyoruz, köyden de yaklaşık 5 dakika daha gittikten sonra bizleri ilk deniz sonrasında ise sağ tarafta Akın’ın Yeri karşılıyor.

Mehmet Emeç Fotoğrafı

Arabamızı mekanın karşısındaki otoparka bırakıp içeri giriyoruz. Deniz ürünleri tezgahını ve meze dolabını gördüğümüzde okuduklarımızın ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz. Çeşitlilik ve tazelik bu olsa gerek.

Balıklar

Mezeler

Güzel bir karşılama sonrası ne yiyeceğimize yavaş yavaş karar vermeye çalışıyoruz. Siparişlerimizi verdikten sonra masamıza oturuyoruz.

Mekan gayet büyük, kapalı ve açık alandan oluşuyor. Çocuklar için bir park olması da güzel düşünülmüş. Ortam gayet nezih, ailecek rahat rahat oturabileceğiniz türden.

5 dakikalık bir bekleyişin sonrasında yavaş yavaş siparişlerimiz gelmeye başlıyor. Biz 4 çeşit mezeden oluşan bir tabak ( Yunan Meze, Patlıcan Dövme, Kabak Sıyırma ve adını hatırlamadığım 🙂 ), Patlıcanlı yoğurtlu, deniz börülcesi, midye, ahtapot, bebek(baby) kalamar, deniz kabukları ( kidonya, istiridye ), kalamar ve balık olarak da levrek sipariş ediyoruz.

Meze tabağı : Kabaklı meze( ben sevmediğimden ) dışında hepsi yerinde seçimler olmuş. Şöyle de bir durum var, ben mekana girdiğimde 2-3 kişinin konuşmasına şahit oldum. Mezelerin hemen hemen hepsinden memnuniyet oranı yüksek seviyede. Canınızın çektiğini sipariş edebilirsiniz, özellikle şu güzel demiyoruz.

Deniz börülcesi ve Patlıcanlı Yoğurtlu tahmin edebileceğiniz lezzetler. Tatları hemen hemen her yerde aynı, masamızda çeşitlilik 🙂

Midye : 1 porsiyonunda 6 adet bulunan midyeler, iri ve gerçekten çok lezzetliler. 1 porsiyon değil 10 porsiyon bile yenir 🙂

Ahtapot : Tereyağı kokusu ve ızgara izlerinin kendini çok net belli ettiği ahtapot lezzet olarak gayet başarılı. Cunda ‘da yaşadığımız facia sonrasında bu aradığımız lezzetti. (Görseli bulamadığım için paylaşamadım, bulduğum an güncelleyeceğim)

Bebek ( Baby ) Kalamar : İlk defa Akın ‘ın Yerinde deneme fırsatı bulduğum bebek kalamar gayet lezzetli bir seçim oldu. Soranlar için ilk tercihim hala bildiğimiz kalamar tava olur 🙂

Urla Özbek Köyü Akın'ın Yeri

Deniz Kabukları ( Kidonya , İstiridye ) : Deniz tadını net olarak hissettiren farklı bir lezzet. Beğendik ama bildiğimiz midye bizim için gayet yeterli 🙂

Kalamar : En sevdiğimiz deniz ürünü olan kalamar Akın’ın Yerinde bacaklarıyla birlikte servis ediliyor ve lezzet olarak mükemmel. Kalamarın hakkını vermişler fakat tarator sosunu biraz daha fazla koyarlarsa daha güzel olacak.

LEVREKKKKK : Balıkların tazeliğini gördüğünüz an anladığından hiç çekinmeden istediğinizi sipariş edebiliyorsunuz. Bizde Lüfer tezgahta olmadığı zaman sıra levreğe gelir

Mükemmel denecek derecede lezzetli ve güzel pişmiş balığımız. Yediğimiz her şeyin tadı bir anda uçup gitti sadece levreğin o güzel tadı kaldı ağzımızda. Bu güzel lezzetler için teşekkür edip Urla ‘nın yolunu tutuyoruz.

Özet olarak şunu söylemek isteriz Akın’ın Yeri şu ana kadar gittiğim en iyi balık lokantaları arasında yerini aldı. Yolumuz yine o taraflara düşerse mutlaka gideriz öyle diyelim.

Akın ‘ın Yeri Fiyat Değerlendirmesi

Hem gözümüz doydu hemde karnımız, peki bu yediklerimize ne kadar hesap ödedik. İçecek olarak 2 kola ve 1 bira içtik bunun dışındakilerin hepsini sizlerle paylaştık.

Fiyatlar ürünlerin üzerinde yazdığı için görselleri paylaşmak daha doğru olacak gibi ama yinede merak edenler için toplam ödediğim tutar 250 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.